Reklama

Toshiba Qosmio T851: Konečne 3D notebook bez okuliarov!

Drahomír Piok

Spoločnosť Toshiba ako jedna z prvých na svete predstavuje a v blízkej budúcnosti uvedie do predaja 3D notebook bez použitia otravných okuliarov. Blízka budúcnosť v tomto prípade znamená júl tohto roka, no, bohužiaľ, radovať sa môžu iba samotní Japonci. Tam dorazí ako prvý, kedy sa dočkáme my ostatní na starom kontinente Toshiba neprezradila. Každopádne sa môžeme tešiť po prvých „glasses-free“ zaradeniach ako LG Optimus 3D alebo Sharp Galapagos 003SH/005SH na 3D notebook.

Toshiba Qosmio T861-D8CR

Na jednej obrazovke s 3D aj 2D

 

Vedeli ste?

Prvý 3D notebook, ktorý nepotreboval okuliare bol na svete už v roku 2004? Pracoval na podobnej technológii a bol z dielní ďalšieho japonského výrobcu Sharp.

Novinka nenesie žiadne výnimočné meno, ale iba bežné označenie, ktoré je v tomto prípade Toshiba Qosmio T851. Čo už však neobyčajné je, je jeho inovatívny a jedinečný displej. Na ploche s 15,6“ uhlopriečkou, Full HD rozlíšením a LED podsvietením dokážeme vidieť 3D obraz aj bez okuliarov. A to nie je všetko, 3D obraz sa môže zobrazovať napríklad iba v jednom okne, zatiaľ čo ostatnú plochu vidíme klasicky v 2D. Skutočne revolučné zariadenie využíva na zobrazovanie 3D efektu integrovanú webovú kameru. Tá rozpoznáva používateľovu tvár (tzv. face tracking) a presne pre každé oko vysiela pod zistenou paralaxou jeho vlastný obraz. Vďaka tomu nemusíme sedieť pred notebookom iba v jednej nepríjemnej polohe, ale aj v rôznych uhloch tak, aby sme videli želaný efekt. Nevýhodou je však fakt, že takto si 3D film vo dvojici nepozriete, keďže systém dokáže produkovať obraz iba pre jedného. Notebook disponuje aj konverziou 2D obsahu do 3D, kde využíva vyvinutý SpursEngine.

Toshiba Qosmio T861-D8CR

Možno aj u nás

Ostatné parametre sa nevymykajú normálu, a tak  „pod kapotou“ dostaneme nový Sandy Bridge Intel Core i5 2410 s taktom 2,3 GHz. Osadená grafická karta bude od Nvidie, a to GeForce 540M s 1 GB pamäte a technológiou plynulého pripínania grafických kariet Optimus. Úložisko na pevných diskoch má byť s kapacitou 750 GB. Operačná pamäť dosahuje postačujúcich 8 GB DDR3. Optická mechnika si poradí aj s Blu-ray diskami a ako majú v Japonsku v obľube notebook, obsahuje aj digitálny TV tuner pre prenos televízneho signálu. Ďalšie bližšie podrobnosti a iné zostavy nie sú zatiaľ známe. Notebook T851/D8CR sa bude v Japonsku predávať za 230 000 jenov, čo je v prepočte približne úctyhodných 2 000 €. Či a kedy dorazí do Európy musíme iba dúfať, no myslím si, že Toshiba ho o maximálne pár mesiacov „pustí“ ďalej do sveta.

Toshiba Qosmio T861-D8CR

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.