Podľa portálu Gizmodo predala Toshiba svoj zvyšný 19,9-percentný podiel na značke notebookov Dynabook spoločnosti Sharp. Prečo sa rozhodla pre tento smutný krok?
Toshiba sa rozlúčila s notebookmi. Hovorí sa, že nič netrvá večne, ale predsa len, Toshiba nepatrila medzi nováčikov v tejto sfére, ani medzi tie spoločnosti, ktoré vykrádajú iných.
Tosihba už v roku 1985 uviedla notebook T1100 kompatibilný s IBM, ktorý určil štandard na minimálne dve desaťročia. Mal 256 KB RAM, LCD displej s rozlíšením 640 x 200 px, bol bez pevného disku, namiesto neho používal 3,5″ disketu. Hmotnosť notebooku bola 4,1 kg, predával sa za 1 999 dolárov.
Toshiba bola lídrom na trhu v deväťdesiatich rokoch a v prvých rokoch dvadsiateho storočia. Radila sa medzi päť najlepších výrobcov počítačov. V rokoch 1990 a 2000 Toshiba bodovala svojimi sériami Satellite, Portégé a Qosmio.
T1100 obsahoval základnú sadu funkcií, ktoré sa používali desiatky rokov. Patrili medzi ne interné nabíjateľné batérie, LCD displej, 3,5-palcová disketová jednotka a kompatibilita s počítačmi IBM.
Čo sa stalo?
Konkurenčné spoločnosti ako Lenovo, Apple, HP a Dell začali v priebehu času konštruovať lepšie notebooky, zariadenia od Toshiby nestíhali držať krok. V roku 2018 predala väčšinu divízie spoločnosti Sharp za 36 miliónov dolárov.
V tom čase sa podiel Toshiby na trhu s počítačmi zmenšil z maxima 17,7 milióna predaných kusov z roku 2011 na zhruba 1,4 milióna v roku 2017.
Toshiba v krátkom svojom vyhlásení uviedla, že spoločnosť Sharp ešte v júni uplatnila svoje právo kúpiť zvyšné akcie spoločnosti Dynabook, ktoré vlastnila Toshiba „V dôsledku tohto prevodu sa Dynabook stal dcérskou spoločnosťou v 100 % vlastníctve spoločnosti Sharp.“
Na neúspechu Toshiby sa podpísalo niekoľko faktorov. Investícia do zariadení podporujúcich HD DVD, sa ukázala nesprávna. Prišiel formát Blu-ray a potom streamovanie médií.
Spoločnosti Apple, Dell a Lenovo sa medzitým naučili vyrábať skvelé ultraprenosné notebooky (napríklad MacBook Air a Dell XPS). Okrem tvrdej konkurencii sa trh s počítačmi nasýtil.
Napriek tomu, že sa Toshiba rozlúčila s podnikaním v tejto oblasti, jej meno ostane navždy spojené s prenosnými počítačmi. Ja som bol v deväťdesiatich rokoch šťastným majiteľom zánovného notebooku Toshiba. Používali ste aj vy počítač tejto značky?