Reklama

Toshiba končí s predajom notebookov!

Zdroj | Toshiba
Richard Pliešovský
Zdroj | Toshiba
Zdroj | Toshiba

Podľa portálu Gizmodo predala Toshiba svoj zvyšný 19,9-percentný podiel na značke notebookov Dynabook spoločnosti Sharp. Prečo sa rozhodla pre tento smutný krok?

Toshiba sa rozlúčila s notebookmi. Hovorí sa, že nič netrvá večne, ale predsa len, Toshiba nepatrila medzi nováčikov v tejto sfére, ani medzi tie spoločnosti, ktoré vykrádajú iných.

Tosihba už v roku 1985 uviedla notebook T1100 kompatibilný s IBM, ktorý určil štandard na minimálne dve desaťročia. Mal 256 KB RAM, LCD displej s rozlíšením 640 x 200 px, bol bez pevného disku, namiesto neho používal 3,5″ disketu. Hmotnosť notebooku bola 4,1 kg, predával sa za 1 999 dolárov.

Zdroj | Toshiba

Toshiba bola lídrom na trhu v deväťdesiatich rokoch a v prvých rokoch dvadsiateho storočia. Radila sa medzi päť najlepších výrobcov počítačov. V rokoch 1990 a 2000 Toshiba bodovala svojimi sériami Satellite, Portégé a Qosmio.

T1100 obsahoval základnú sadu funkcií, ktoré sa používali desiatky rokov. Patrili medzi ne interné nabíjateľné batérie, LCD displej, 3,5-palcová disketová jednotka a kompatibilita s počítačmi IBM.

Čo sa stalo?

Konkurenčné spoločnosti ako Lenovo, Apple, HP a Dell začali v priebehu času konštruovať lepšie notebooky, zariadenia od Toshiby nestíhali držať krok. V roku 2018 predala väčšinu divízie spoločnosti Sharp za 36 miliónov dolárov.

V tom čase sa podiel Toshiby na trhu s počítačmi zmenšil z maxima 17,7 milióna predaných kusov z roku 2011 na zhruba 1,4 milióna v roku 2017.

Zdroj | Dynabook Europe

Toshiba v krátkom svojom vyhlásení uviedla, že spoločnosť Sharp ešte v júni uplatnila svoje právo kúpiť zvyšné akcie spoločnosti Dynabook, ktoré vlastnila Toshiba „V dôsledku tohto prevodu sa Dynabook stal dcérskou spoločnosťou v 100 % vlastníctve spoločnosti Sharp.“

Na neúspechu Toshiby sa podpísalo niekoľko faktorov. Investícia do zariadení podporujúcich HD DVD, sa ukázala nesprávna. Prišiel formát Blu-ray a potom streamovanie médií.

Pozrite si

Toshiba Portégé X30T – výkonný 2v1 notebook s 15,5-hodinovou výdržou

Spoločnosti Apple, Dell a Lenovo sa medzitým naučili vyrábať skvelé ultraprenosné notebooky (napríklad MacBook Air a Dell XPS). Okrem tvrdej konkurencii sa trh s počítačmi nasýtil.

Napriek tomu, že sa Toshiba rozlúčila s podnikaním v tejto oblasti, jej meno ostane navždy spojené s prenosnými počítačmi. Ja som bol v deväťdesiatich rokoch šťastným majiteľom zánovného notebooku Toshiba. Používali ste aj vy počítač tejto značky?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.