Reklama

Top Spin 2K25 - porazte Federera na ceste k titulu, trénujte u McEnroea

Zdroj | Steam
Michal Korec
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Len pár dní pred štartom Roland Garros sa hlási o pozornosť tenisový titul zo série Top Spin.

Nechýba mu licencia na známe mená, takže si môžete zatrénovať s legendou alebo aj zobrať nejedného šampióna na kurt.

74 %
Solídny tenisový titul, ktorý má známe mená, grandslamy, turnaje, no po čase sa zunuje kvôli menšej palete módov.

Výhody

  • dobrá tenisová akadémia McEnroea
  • solídny herný systém s viacerými detailmi
  • mód kariéry má spočiatku dobré tempo i náplň
  • známe mená na kurtoch i grandslamy
  • kvalitná atmosféra, zvuk i soundtrack

Nevýhody

  • herný systém má aj momenty frustrácie
  • chudobnejšia ponuka módov
  • kariéra sa rýchlo opozerá
Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Steam

Najprv McEnroe akadémia

Top Spin 2K25 nie je úplne najľahší tenisový titul na rozbeh, preto odporúčam pár lekcií u známeho búrliváka. McEnroe tu prepožičal svoj hlas do série výborne spracovaných lekcií, ktoré vás naučia rôzne triky a pravidlá. Sú rozdelené do troch sérií a aspoň základnú (sedem častí) je dobre absolvovať.

Každá lekcia funguje tak, že najprv príde teoretická časť, kde McEnroe vysvetľuje napríklad pohyb hráča, kam sa má vrátiť a prečo. Potom príde praktická fáza, kde si to môžete nacvičiť. Alebo príde tréning úderu do konkrétnej časti kurtu – a potom ho trénujete desať ráz. Iná lekcia vás učí kam umiestniť loptičku: bližšie k sieti, k čiare či ďalej a vychádzať zo zabezpečenej pozície na základnej čiare – a potom idete na to. A nechýba ani tréning podania, lobov či ďalších fintičiek.

Herný model je prísny na exekúciu týchto atribútov. Nestačí iba behať po kurte a dobre smerovať loptičky. Systém totiž vyhodnocuje najmä načasovanie úderu do loptičky a má na to aj vlastný ukazovateľ – udrieť môžete príliš skoro, príliš neskoro, dobre a perfektne. A práve príliš skoré či neskoré údery majú väčšiu tendenciu ísť do outu, preletieť čiaru, ísť mimo kurtu a pod. Zahráte skrátka nekvalitný zásah a hra to vie. Darmo budete skúšať nasmerovať loptičku presne na čiaru či konkrétny bod. Dobré údery zabezpečia stabilnú hru a tie perfektné v kombinácii s dobrou voľbou úderu môžu priniesť víťazný fiftín.

Zdroj | Steam

Inak sa môžete tešiť na dlhé výmeny, rozličné druhy ťahov, niekto hrá zo základnej čiary, iný sa tlačí viac na sieť, ale práve načasovanie úderov a sčasti kondička majú vplyv na to ako zbehne hra. Ovládanie je dobré – ľavá analógová páčka sa stará o pohyb hráča, aj nasmerovanie loptičky (zaujímavá je voľba, že smer hore tlačí loptu ďalej u súpera, zatiaľ čo smer dole bližšie ku sieti) a potom si vystačíte s niekoľkými tlačidlami. Nič zložité – skôr sa treba naučiť vnímať ten ukazovateľ a triafať v zóne perfektného úderu (krátka zelená).

Sólo hra a kariéra

Pokiaľ budete hrať sami, čaká vás samotná tenisová akadémia, možnosť zapinkať si v exhibičnom zápase alebo sa pustiť do módu MyCareer. To je hlavná porcia hry, kde si vytvárate svojho borca či skvelú tenistku. Na začiatku investujete aj body do určitých vlastností, čím si formujete hráča: nedokážete mať všetko na top úrovni, napríklad pri prvej deľbe bodov nemôžete dať ani po jednom bode do každej vlastnosti. Je ich tu dosť a musíte zvážiť ako si budete hráča formovať – či bude mať skvelú fyzičku, výdrž, podanie a pod.

Kariéra je rozdelená podľa mesiacov – počas jedného možno stihnúť tréning, špeciálny event a turnaj. Na kurty tak chodíte pri rôznych príležitostiach, ale v zásade… Tréning je jasný: dostanete konkrétne zadanie (napríklad odpáliť 10 loptičiek na konkrétnu stranu kurtu) a potom sa do neho pustíte – ale pozor, niektoré tréningy obsahujú ako posledné zadanie aj vyhrať celú hru. To môže byť sčasti výzva, ak si počas tréningu nedávate pozor na výsledok a snažíte sa zahrať 10 správnych loptičiek. No ak popritom prehrávate celú hru a zrazu príde finálny cieľ vyhrať zápas, môžete sa zapotiť a buď vám ostane minimálny priestor na chyby alebo si tréning treba dať odznova.

Zdroj | Steam

Špeciálny event vám dáva tiež rozmanité zadania a musíte ich plniť počas určitého zápasu podľa podmienok. Tu sa mi už neraz stalo, že som zadanie na prvý raz nesplnil a musel ísť repete – lenže tu máte iba tri pokusy a pokiaľ ich nezvládnete, tak sa vám špeciálny event a skúsenosti nezarátajú. Nula!

Samotné turnaje sú najväčším lákadlom, ale nečakajte, že pôjdete hneď na grandslam či top podujatia. Všetko súvisí s vaším rankingom – a keďže začínate ako Neznámy a najvyššia méta je legenda, musíte postupovať nahor, zlepšovať si renomé a vyhrávať aj tie menšie. Takže nezúfajte, ak vám prvý január v kalendári neponúka Australian Open – zatiaľ naň nemáte. Našťastie existujú viaceré druhy turnajov, tak sa môžete pokúsiť vyhrať v klasickom pavúku najprv aj menšie.

Zdroj | Steam

Váš hráč získava renomé i levely. Na stupne reputácie potrebujete plniť konkrétne úlohy: vyhrať istý počet turnajov, postúpiť na isté miesto v rebríčku či zvládnuť tréningy. Samotná postava má desiatky zadaní na plnenie, no popri nich treba získavať skúsenosti a vyššie levely. Pri nich sa potom zameriate na špecializáciu a zadeľujete spomínané body. Hoci som najprv rozdeľoval rovnomerne, potom som začal vo väčšej miere riešiť podania (predsa, len dvojchyby v kľúčových momentoch bývajú frustrujúce), dobrý volej a rýchlosť pohybu (na šprinty k sieti).

Obsah pokračuje pod reklamou

Licencia na známe mená

Systém kariéry má síce dobrú štruktúru po mesiacoch a rokoch, no po čase ukáže svoje slabiny: točí iba tie isté tri typy aktivít dookola a hoci postupujete na lepšie turnaje, je to stále podobná náplň. Ťažko povedať, čím by sa dal rozšíriť: funguje levelovanie postavy, ranking, vyššie turnaje, ale po 20 hodinách recykluje podobné veci. Ale možno voľnejší systém turnajov či iných súťaží by sprístupnil ďalšie možnosti.

Online štruktúra je podobná: môžete skúšať jednotlivé zápasy, turnaje či stúpať v rebríčku nahor, ale inak vás čaká skôr porovnávanie levelov, štatistík a schopností. Hra obsahuje aj Battle Pass, no ten už zaváňa platenými doplnkami, ak chcete ísť na vyššie úrovne.

Zdroj | Steam

Výhoda Top Spin je aspoň v licencii: máte tu známe mená ako Roger Federer, Serena Williams, ale zapojí sa aj Carlos Alcaraz, Andre Agassi či Iga Swiatek. Nechýba ani jeden zo štyroch grand slamov, sú tu známe turnaje ako Indian Wells, takže autentický pocit sa dostaví.

Ako celok poteší Top Spin 2K25 fanúšikov, hoci mierne frustrujúci herný systém (kvôli kondičke a časovaniu úderov) a chudobnejšia ponuka módov ukáže po čase drobné slabiny športového titulu.

Top Spin 2K25 vyšiel 26. apríla 2024 na PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One a PC.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.