Reklama

TomTom XL2 IQ Routes Edition: vylepšený inteligent na cesty

Roman Calík

A máme to tu. Síce minimálna inovácia, zato stále veľmi kvalitná a cenovo dostupná navigácia… prichádza TomTom XL na druhú.

TomTom XL2 hlavne menu

Chcel by som napísať, že hurá, máme tu nástupcu veľmi vydarenej navigácie TomTom XL IQ Routes, ale niečo ma brzdí. Nový TomTom XL2 IQ Routes Edition totiž nie je úplne nová navigácia, ale „len“ vylepšený starší model XL. Keď sa dokonca pozerám na parametre či dizajn, rozdiely budete hľadať skôr lupou. Aby ste novinku rozoznali aj vizuálne, vedzte že XL2-ke chýba tenký strieborný lem okolo displeja, novinka je totiž celá čierna. Po jej zapnutí zistíte, že menu je taktiež nové. Podobne ako pri nedávno predstavenej novinke TomTom Start2, menu sa zjednodušilo. Na 4,3-palcovom displeji tak v hlavnom menu vidíte dve základné voľby: „Naplánovať trasu“ a „Prehliadať mapu“, čo má zjednodušiť ovládanie navigácie.

TomTom XL2 spredu

IQ Routes

Vo vnútri zostal kameň na kameni. Navigačná aplikácia vám umožní aktualizovať mapy do 30 dní od kúpy zariadenia a nechýba obľúbené navigovanie do jazdných pruhov, zobrazovanie vybraných dopravných značiek či funkcia Pomoc! – pre rýchlejšie vyhľadanie nemocníc, policajných staníc a pod. Výhodou je i podpora TomTom Map Share, kde môžete v mapách vykonávať rôzne úpravy a samozrejme si úpravy sťahovať od komunity TomTom užívateľov. Komunitnou je i služba IQ Routes, ktorá stále zostáva aj v názve navigácie. TomTom totiž dokáže pomocou svojej desktopovej aplikácie TomTom Home anonymne zbierať dáta o pohybe vozidiel a na základe takto získaných údajov vie pomerne presne určiť prejazdnosť jednotlivých komunikácií. Aj TomTom XL2 teda dokáže inteligentne vypočítavať tú najrýchlejšiu trasu do cieľa cesty pre konkrétnu hodinu daného dňa. Rýchlosť auta „trčiaceho“ niekde v Bratislavskej zápche samozrejme nie je jediným parametrom, ktorý má váhu pri vyhodnocovaní faktora prejazdnosti jednotlivých úsekov ciest. Systém dokáže do výpočtov zakomponovať aj množstvo iných údajov ako napríklad maximálna povolená rýchlosť, počet semaforov, kruhových objazdov či križovatiek na danej ceste. Použitie IQ Routes v praxi znamená to, že v nedeľu večer má podľa navigácie najrýchlejšia trasa z jedného konca Bratislavy na druhý 25 kilometrov a cesta po nej trvá pätnásť minút, v pondelok ráno však povedie najrýchlejšia trasa celkom inými cestami a dostať sa do cieľa vám bude trvať tridsať minút. Kvalita tejto služby však priamo závisí na sile komunity majiteľov navigácií TomTom, ktorí sú ochotní svoju navigáciu občas pripojiť k počítaču, aby mohol TomTom stiahnuť údaje o reálnych rýchlostiach počas ich jázd.

TomTom XL2 navigovanie

Čo za to?

Oznámené boli už i ceny novej GPS navigácie TomTom XL2 IQ Routes Edition, ktorá bude a mapami celej Európy k dispozícii za 179 € bez RDS-TMC prijímača. Ak si však priplatíte ďalších 70 €, dostanete naviac aj dvojročný upgrade máp a RDS-TMC prijímač, t.j. za TomTom XL2 IQ Routes Edition Traffic 2Y zaplatíte 249 €.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.