V Bratislave vyrástlo Orange Digital Center, v ktorom budú môcť mladí i starí, ženy i muži, deti i dospelí, ale dokonca aj učitelia zvyšovať svoje digitálne zručnosti vďaka ochote operátora a neziskových organizácií.
Tie budú od októbra tohto roku bezplatne vzdelávať kohokoľvek, kto sa na ich kurzy prihlási. Stačí pozrieť web Orange Digital Center, nájsť si svoj kurz a prihlásiť sa.
„Digitálne zručnosti sú dnes nevyhnutné pre každodenný život, ako potvrdili aj výsledky nášho prieskumu. Poznanie verejnej mienky nás uistilo v tom, že bezplatné a prezenčné vzdelávanie, ktoré ODCéčko prináša, môže prispieť k zlepšeniu prístupu k digitálnemu vzdelávaniu každému, kto má záujem,“ vysvetlila správkyňa Nadácie Orange, Andrea Ungvölgyi.
Na Slovensku je celkom nezvyčajné, že niečo môže byť zadarmo, no Orange Digital Center bude. Podporuje a dotuje ho operátor Orange, ktorý v oblasti digitálnej inklúzie cez svoju Nadáciu Orange podporil doteraz viac ako 600 najrôznejších projektov po celom Slovensku. Za roky existencie Nadácie Orange bolo podľa generálneho riaditeľa Oragneu, Mariusza Gatza, preinvestovaných viac ako 1,6 milióna eur, čím sa podarilo pomôcť viac ako 500 000 ľudom.
Teraz sa chystá pomôcť desiatkam či stovkám ďalším. Prioritou ODC bude vzdelávanie na zvýšenie kybernetickej bezpečnosti používateľov. Podľa prieskumov, ktoré si nechal operátor urobiť, až 65 % populácie považuje kybernetickú bezpečnosť za najdôležitejšiu tému digitálneho vzdelávania. Na základných a stredných školách je to vraj až 69 %. Zároveň až 54 % respondentov si myslí, že kvalita vzdelávania v oblasti digitálnych technológií na Slovensku je slabšia ako v ostatných krajinách EÚ. 64 % Slovákov pritom verí, že digitálne zručnosti budú čoraz dôležitejšie pre uplatnenie na trhu práce.
„ODC je globálna iniciatíva skupiny Orange vytvorená s cieľom zabezpečiť digitálnu rovnosť v každej krajine, v ktorej pôsobíme,“ uviedla Mari-Noëlle Jégo-Laveissière, generálna riaditeľka Orange Europe. „Sme presvedčení, že prístup k digitálnym zručnostiam je kľúčom k sociálnej a ekonomickej prosperite. Otvorenie ODC na Slovensku je významným míľnikom pre túto misiu a verím, že toto centrum podporí mnohých ľudí pri prekonávaní digitálnej priepasti.“
ODC bude otvorené aj pre seniorov. Podľa prieskumu Group M majú 2/3 seniorov záujem o vzdelávanie v oblasti digitálnych zručností. V Orange Digital Center sa ale chystajú aj základy práce s počítačom a internetom, ale aj práca s modernými zariadeniami ako 3D tlač apod. Samozrejme, obísť sa nemajú ani kybernetická bezpečnosť a ochrana.
Svoje zastúpenie si tu nájdu aj ženy a dievčatá. Podľa prieskumov si totiž až 39 % žien myslí a vníma mužov ako zvýhodnených pri uplatnení na pracovnom IT trhu. Vzdelávanie žien a dievčat bude mať na starosti nezisková organizácia Aj Ty v IT.
Všetky kurzy budú v Orange Digital Center bezplatné. Viac ako tretina respondentov totiž považuje za bariéru ďalšieho vzdelávania financie. Orange to chce zmeniť. A darí sa mu to v iných krajinách po celom svete. Iba v Európe má Orange už 6 takýchto digitálnych centier z celkového počtu 23. V rozvojových krajinách Afriky sa mu darí vzdelávať v takom merítku ako si nikdy nepredstavoval.
Orange Digital Center je vo vnútrobloku Steinerka na Legionárskej 10 v Bratislave. Partnermi vzdelávacích programov sú organizácie a občianske združenia ako Aj Ty v IT, DigiQ, Logiscool, Openlab, Programko a Zmudri. Aktuálne na webe ODC ešte nenájdete kalendár školení, no ten má pribudnúť už čoskoro. Vzdelávanie má začať od októbra tohto roku.
Orange Digital Center vznikalo pomerne dlho, no napokon sa podarilo. Takto vyzeral priebeh prestavby priestoru ODC: