Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

To najlepšie z old school? Jazdili sme na poslednej Alhambre

To najlepšie z old school? Jazdili sme na poslednej Alhambre
Richard Pliešovský
To najlepšie z old school? Jazdili sme na poslednej Alhambre
92 %
Nič netrvá večne, ani láska motoristov k minivanom. Dnes sa drvivá väčšina radšej posadí do SUV, ako do pohodlného, priestranného a univerzálneho MPV. Tento segment vozidiel je za svojim vrcholom. Je to škoda, alebo nevyhnutná evolúcia?

Výhody

  • Maximálne pohodlie s veľkorysým priestorom
  • Variabilný interiér
  • Praktické posuvné dvere

Nevýhody

  • Káblové zrkadlenie smartfónu
  • Zrýchlenie

Možnosť vyskúšať si najnovšiu a zároveň poslednú Alhambru som si rozhodne nenechal ujsť. Konkrétne išlo o model SEAT Alhambra FR-LINE 1,4 TSI 150 6-DSG, čo znamená benzínový 1,4 l motor s výkonom 110 kW (150 K) a 6-stupňovou automatickou prevodovkou.

Výhľad z auta je úchvatný, vďaka nadhľadu máte všetko pod kontrolou. Napriek tomu som pri jeho šoférovaní nemal pocit, že jazdím na dodávke, čo je veľmi dôležité. Mnoho motoristov sa obáva sadnú za volant do podobných modelov, ale jazdí sa na tom veľmi dobre. Samozrejme, nechýba podpora asistentov, cúvacej kamery a predných senzorov.

Interiér je na prvý pohľad luxusný. Na to, že ide o FR-Line verziu odkazuje kontrastné červené prešívanie. Materiál poťahu je z osvedčenej alcantary. Volant padne do ruky ako uliaty, vodič má všetko na dosah. Pod volantom je umiestnený jeden displej, na ktorý si viete presunúť aj navigáciu, takže až také old school to nie je.

Hlavný displej je pomerne malý, ale na počudovanie v tomto konkrétnom interiéri sedí. Jeho ovládanie bolo intuitívne, nechýba podpora Android Auto a Apple Car. Po pravej a ľavej strane je štvorica tlačidiel. Ak si všimnete hneď prvé horné vpravo, určite sa pousmejete. EJECT? No predsa na vysúvanie CD diskov! Áno, tento posledný mohykán nakŕmite aj cédečkami. Aby toho nebolo málo, nájdete tu aj druhý slot na SD kartu. Prvý slúži na mapové podklady pre navigáciu, druhý ako zdroj hudby.

Nad infotainmentom je umiestnené ďalšie tlačidlo, na chvíľu mi hlavou prebleskla šialená myšlienka: Hádam tam nie je kazetový prehrávač! Stlačím tlačidlo a… úľava. Ide o praktický box na odloženie drobných vecí. Škoda len, že nie je vybavený bezdrôtovou nabíjačkou. Holt, stará škola nepustí.

Fakt, že ide o veľký minivan mi ukázala skúsenosť na čerpacej stanici. Voľný stojan bol, samozrejme, na druhej strane ako nádrž, tak som si hadicu šikovne prehodil cez kapotu a – voilà! Hadica prikrátka. Musel som sa posunúť o nejaký ten meter dopredu, poza kufor to už potom akurát vydalo.

Čo sa mi páčilo?

SEAT Alhambra je neskutočne variabilná. Rozhodne nejde len o rodinné vozidlo štýlom dospeláci dopredu a dve detičky dozadu. Zadné sedačky a priestor na nohy je plnohodnotný aj vzadu, určite by si cestu v tomto modeli užili aj Geissenovci.

Trochu som sa obával mechaniky vysúvania zadných sedadiel v treťom rade, ale je to len otázka niekoľkých sekúnd, úkon zvládne naozaj každý. Diskutabilné je ale využitie týchto dvoch sedačiek, pretože vám ostane zhruba 300-litrový obsah kufra, čo je naozaj málo.

Zamiloval som si elektrické posuvné dvere. Otvoriť, či zavrieť sa dajú klasicky potiahnutím za madlo, tlačidlom pod infotainmentom, z diaľkového ovládania a tiež tlačidlom na vnútornej strane dverí. Je to mimoriadne návyková záležitosť, spoza volantu otvoriť dvere bez toho, aby ste museli vystupovať je perfektné, nielen keď prší.

Alhambru som testoval počas horúcich dní, takže som sa bližšie zoznámil aj s klimatizáciou. Je 3-zónová a výdychy nájdete i v B-stĺpikoch. Nebola hlučná a za okamih vychladila interiér na znesiteľnú teplotu.

Zaslúženú pochvalu dostáva kufor. I keď je v tejto 7-miestnej verzii menší, vzhľadom na zabudovaný tretí rad sedadiel, má množstvo vychytávok, ktoré sa postarajú o to, aby náklad vzadu nelietal. Nechýbajú háčiky na uchytenie (narátal som ich 4), 12 V zásuvka či elektrické otváranie/zatváranie.

Jazdiť Alhambru je zážitok. Nič tu nehrká, všetko funguje podľa očakávania (i logiky) a napriek veľkosti máte ako vodič všetko na dosah, resp. pod kontrolou.

Čo by mohlo byť lepšie?

Veľké vozidlo „spapá“ viac benzínu, no aj tak som bol prvé dni trochu zaskočený, keď som videl priemery z jázd, ktoré dosahovali cca 8 litrov. S jemnou nohou na pedáli sa dá prepracovať k spotrebe 7,7 litrov, čo je vzhľadom na veľkosť, hmotnosť a množstvo spotrebičov na palube adekvátna hodnota. Po diaľnici je to pokojne aj 9 litrov, čo sedí s papierovou priemernou spotrebou 8,7 l/100 km.

Aj keď sa SEAT Alhambra nikdy netváril ako hypermoderný automobil, čo by mu zrejme ani nepristalo, niektoré veci mi aj z pohľadu old school prekážali. Kategória MPV limituje vzhľad karosérie, ale ani svetlomety by ste nezaradili do súčasnosti.

Zadná cúvacia kamera je super vec, zvlášť pri veľkosti Alhambry. V mojom prípade sa však obrazovka displeja prepla z režimu kamery na štandardný po dlhej dobe, zhruba po minúte. Ak jazdíte v známom prostredí, je to OK, ale mne sa stalo, že keď som bol v neznámom prostredí po krátkom cúvnutí a pohnutí sa na križovatku som zrazu nevidel, kde mám odbočiť.

Určite by si mohla automobilka odpustiť zrkadlenie smartfónu (Apple Car, Andoid Auto) len cez kábel. Aj keď ide o pravé old school, je to nepraktické a vzhľadom na cenu vozidla zbytočné šetrenie. Keď sme pri infotainmente, potešila by väčšia uhlopriečka na displeji, podpora bezdrôtového nabíjania a USB-C port.

Vo výbave nájdete v stredovom odkladacom priestore len USB-A port. Určite by som uvítal, keby sa niečo podobné nachádzalo i vzadu. Namiesto nich tam však nájdete zásuvku na 220 V.

Alhambra je síce 7-miestne vozidlo, ale neviem si dosť dobre predstaviť praktické používanie posledných 2 sedadiel. Rodičia bežne 5 detí nemajú a ak by aj mali, netuším, kde by pomestili všetku nevyhnutnú batožinu, ktorá k deťom patrí.

Záver

Cena testovaného vozidla sa vyšplhala na 44 351 eur. Základná cena je 39 780 eur. Vzhľadom na to, že výrobca, resp. dovozca predáva posledné skladové kusy, funguje to ako za socíku. Alhambru si dokážete kúpiť len takú, aká na sklade je.

Aj keď je tento model typickým prestaviteľnom MPV a vžilo sa označenie ako rodinné auto, nie je, samozrejme, určené len pred rodinu. Ocení ho každý, kto nemá rád obmedzovanie, chce si užiť komfort priestoru, prípadne potrebuje priestranné vozidlo. Napríklad ak sa v rodine nachádza zdravotne hendikepovaná osoba.

Aké je teda moje hodnotenie? Ak privriem oči nad retro vzhľadom a niektorými nedotiahnutými vecami, ide o automobil, ktorý prinesie majiteľovi extrémne veľa úžitku s takou nádielkou pohodlia, že 90 % SUV-čiek nechá ďaleko za sebou. Tomuto 1,8-tonovému vozidlu zodpovedá aj cena, ktorá bude zrejme spolu s old school dizajnom limitujúcim faktorom pri rozhodovaní.

Ja som si toto vozidlo zamiloval. Pohodlie, rozhľad a pritom pocit, že šoférujem bežný corssover je dokonalý mix nielen na dlhé cesty niekde k moru či na chalupu, ale aj na dennodenné presúvanie sa po meste. SEAT Alhambra je umne skonštruované vozidlo, kde sa stretli moderné technológie s tými staršími. Na prvý pohľad to nie je dokonalé, ale skúste stlačiť tlačidlo, zaradiť rýchlosť a dupnúť na plyn. Potom to bude úplne iná káva!