Reklama

To najlepšie z oboch svetov: Withings ScanWatch Horizon

Richard Pliešovský

ScanWatch Horizon boli navrhnuté tak, aby vyzerali štýlovo, no dokázali sledovať najdôležitejšie zdravotné metriky. Zaujmú dizajnom, 43 mm puzdro je z nehrdzavejúcej ocele, okolo ciferníka vidieť lunetu. Jej mierne vyvýšený rám zároveň chráni zafírové sklíčko pred poškodením.

Hodinky sú v pomerne veľkom balení. Keď ho otvoríte, pochopíte prečo. Okrem kovového remienka tam nájdete fluoro-elastomérový remienok, ale i súpravu nástrojov, ktorá obsahuje dierovač, kladivo a držiak na pridávanie resp. odstraňovanie článkov z kovového remienka.

90 %
Hybridné inteligentné hodinky nie sú také rozšírené, ako bežné smart hodinky. Majú však v sebe obrovský potenciál, prinášajú totiž to najlepšie z oboch svetov. Ja som sa o tom presvedčil s mimoriadne vydareným modelom ScanWatch Horizon od Withings.

Výhody

  • poctivý, klasický dizajn ručičkových hodiniek
  • perfektná výdrž na jedno nabitie
  • množstvo funkcií

Nevýhody

  • vyššia hmotnosť
  • minimalistický infodisplej
  • horšia haptická odozva
Obsah pokračuje pod reklamou

ScanWatch Horizon sú kompatibilné s inými 20 mm remienkami. Bezdrôtové spojenie zabezpečuje Bluetooth 5.2. Wi-Fi ani NFC tu nenájdete. Hodinky vychádzajú z modelu ScanWatch, ich maximálna odolnosť bola zvýšená na 10 ATM.

Na prvý, ale ani na druhý pohľad by nikto nepovedal, že ScanWatch Horizon dokážu monitorovať a zaznamenávať množstvo metrík. Hodinky vedia monitorovať 6 športov – chôdzu, beh, halový beh, bicyklovanie, plávanie a jazdu na bicykli. Režim Ostatné združuje všetky ďalšie pohybové aktivity.

Ovládanie hodiniek realizujete cez otočnú korunku na pravej strane. Môžete ju otáčať, ale i stláčať. Čiernobiely PMOLED displej prináša všetky dôležité informácie, ak vám niekto volá, vidíte meno, keď dostanete e-mail, či správu zo sociálnej sieti, vidíte ikonku aplikácie. Ručička dole ukazuje, ako ste na tom s aktivitou počas dňa a koľko percent vám chýba, aby ste splnili denný plán.

Všetky dáta máte k dispozícii v aplikácii Health Mate (Android, iOS). Odsledujete tam zdravotné trendy, nastavíte si ciele, určíte, z ktorých aplikácií vám majú prichádzať notifikácie. Nechýba monitoring prejdených krokov, výsledky EKG, SpO2, dĺžky a kvality spánku.

Aplikácia ponúka nečakane hlboký ponor do rozličných metrík zdravia a wellness, vrátane kvality spánku, srdcovej frekvencie a úrovne nasýtenia krvi kyslíkom (SpO2). ScanWatch Horizon mi ukázali, koľko času som strávil v jednotlivých fázach spánku, priemernú spánkovú srdcovú frekvenciu a vypočítali skóre hodnotiace jeho celkovú kvalitu. Systém dokonca identifikoval poruchy môjho dýchania počas noci. To sú údaje, ktoré napríklad Apple Watch Series 7 neponúka, alebo ich môžete získať len ako prémiovú službu za predplatné (Ftibit).

Čo sa mi páčilo

V krátkosti: páčil sa mi ich vzhľad, funkcie a dlhá výdrž na jedno nabitie.

Veľmi dobre je urobená aplikácia HealthMate. Withings si zrejme uvedomuje, že používateľ si musí niekde pozrieť získané a namerané dáta. Klobúk dole, ide fakt o jednu z najkrajších aplikácií a ponúka toho naozaj dosť, vrátane možnosti exportu zdravotnej správy v PDF.

Potešilo ma, že aplikácia Health Mate je kompatibilná s Apple Health, prepojiť si ich však môžete aj s platformami Samsung Health, Google Fit, Strava, RunKeeper či MyFitnessPal.

Veľmi elegantne je riešené meranie EKG, kedy sa chytíte okrajov displeja na pravej strane. Za 30 sekúnd viete výsledok.

Poteší tiež fakt, že sa o nastavovanie analógového ciferníka nemusíte starať. Presný čas má na starosti inteligentný systém. Ciferník a ručičky majú jemný fluorescenčný povlak, takže v tme pekne svetielkujú.

Čo by mohlo byť lepšie

Hybridné riešenie prináša nevyhnutne kompromisy. Ak si chcete pozrieť, kto vám volá, alebo píše, aktivovať na hodinkách športový režim, alebo čokoľvek iné, nie je to také komfortné, ako na klasických smart watch.

Hodinky nemajú hlasové ovládanie, niekomu to môže chýbať. Horšie však je, že nedisponujú ani GPS. Tým sa sčasti vysvetľuje ich dlhá výdrž na jedno nabitie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Haptická odozva sa mi zdala príliš hlučná, na takomto luxusnom zariadení bola ako päsť na oko. Oveľa príjemnejšie by boli decentné vibrácie, pokojne niečo na štýl Apple Watch.

Občas mi prekážala hmotnosť hodiniek. Predsa len, oceľové puzdro v kombinácii s kovovým remienkom majú takmer 160 g a to už na zápästí cítiť. Pripomínam však, že ScanWatch Horizon nie sú hodinky primárne určené pre športovcov a na pohybové aktivity, rekreační športovci by s nimi nemali mať problém.

Jednoznačne lepšia by mohla byť cena. Dať 499 eur za tento model je na hranici pri rozhodovaní či kúpiť, alebo nekúpiť. Ide však o prémiový výrobok a tak je takáto cena adekvátna. Kto chce ušetriť môže si vybrať z bohatej čínskej ponuky plastových smarthodiniek za 50 euro.

Záver

Sympatické je, že sa francúzsky výrobca Withings nesnaží napodobňovať analógové hodinky do posledného detailu. Ide si vlastnou (hybridnou) cestou, majú nadčasový dizajn a ukazujú možné riešenie pre všetkých, ktorí z rôznych dôvodov netúžia po smart watch. Mimochodom, jednou z príčin, prečo používatelia odmietajú inteligentné hodinky je ich krátka výdž na jedno nabitie.

ScanWatch Horizon sú elegantné hodinky, ktoré si budete užívať. Keď si ich nasadíte na zápästie, môžete si byť istí, že vám svojim vzhľadom neurobia hanbu. Tí, ktorí doteraz nevyskúšali čaro smart hodiniek, si ani neuvedomia, že tento hybrid ich v niečom obmedzuje. Čo hodinky nezobrazia na maličkom okrúhlom displeji, nájdete v smartfóne.

Problém (kvôli hmotnosti) môže nastať počas spánku, alebo pri športových aktivitách. Vtedy by som jednoznačne odporúčal vymeniť kovový remienok za silikónový.

ScanWatch Horizon potešia všetkých, ktorí nepotrebujú plnú funkcionalitu smart hodiniek, ale skôr si zakladajú na luxusnom, štýlovom vzhľade, ktorý ide s dobou a postará sa o monitoring mnohých zdravotných funkcií či notifikácie zo smartfónu. Obrovským bonusom je mesačná výdrž batérie.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.