Reklama

Tlačiareň vôní: nový rozmer filmových zážitkov?

Dominik Fúsek

Odkedy boli na začiatku minulého storočia nakrútené prvé filmy, technológia filmovania i premietania sa stále vyvíjala a zlepšovala. K obrazu sa pridal zvuk, neskôr pribudli farby. Avšak v poslednej dobe, okrem masového rozšírenia 3D technológií, sa žiadna revolúcia na poli filmov neudiala. To sa ale môže zmeniť, pretože japonským vedcom sa podarilo vynájsť tlačiareň vôní. Predstavte si, že sedíte v kine a a filmovú scénu nielen vidíte, ale aj cítite…

Atramentová tlačiareň Canon

Atramentová tlačiareň Canon – základ a predchodca japonského vynálezu

Počin japonských vedcov nie je ani zďaleka prvým pokusom o vynájdenie „tlačiarne vôní“. Už v polovici 20. storočia bola vyvinutá technológia AromaRama, ktorá sa prostredníctvom klimatizácie v kine snažila divákom priniesť ešte lepšie zážitky. Bohužiaľ, stroj to bol veľmi hlučný a výsledky divákom akosi „nevoňali“. Podobným fiaskom skončil aj konkurent s názvom O-Vision, ktorý mal dokonca vlastný systém potrubia. Do tretice bolo síce lepším, ale stále neúspešným počinom aj USB zariadenie iSmell z roku 2000. Všetky spomínané technológie mali aj ďalší veľký problém – po čase sa vône pomiešali a spôsobovali tak nepríjemný zápach.

Tlačiareň vôní

Kenichimu Okadovi a kolektívu z Keio University v Tokiu sa ale pravdepodobne podarí prelomiť túto čiernu históriu. Ich vynález pracuje na princípe atramentovej tlačiarne. Väčšina týchto zariadení pomocou malých elektrických impulzov zohrieva cievku a vytvára bubliny, vďaka ním dokáže malé množstvo atramentu rýchlo umiestniť na papier. Japonský vynález rovnakým spôsobom vypúšťa vôňu.  Na výskum používané tlačiarne Canon dokážu extrahovať pikolitrové kvapky vône za 0,7 milisekundy. Za 100 milisekúnd, teda 0,1 sekundy, už dokážu nakombinovať zvolenú vôňu. Tlačiareň zatiaľ dokáže pripraviť vôňu citrónu, vanilky, levandule, grapefruitu, jablka, škorice a mäty. Ďalším krokom je naučiť prístroj, kedy má ktorú vôňu vyrobiť – synchronizovať ho s obrázkami, napríklad pri sledovaní filmu či fotografií z dovolenky. Avšak priblížiť stroj k dokonalosti, alebo aspoň k použiteľnosti nebude vôbec jednoduché. Medzi vôňami totiž neexistuje nič ako tri základné farby, ktoré možno jednoducho nakombinovať. Každá vôňa či zápach je jedinečný a na jeho vytvorenie je niekedy potrebná aj tisícka komponentov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.