Reklama

TIPA AWARDS 2010: najlepšie produkty pre profi užívateľov

Števo Porubský

V tretej časti nášho mini seriálu o ocenených produktoch TIPA Awards si predstavíme špičku medzi produktmi pre fotografov. Ak teda nepatríte medzi začínajúcich a nenáročných či náročnejších, ale stále nie profesionálnych fotografov, pozrite si nasledujúce zariadenia, ktoré sa možno už onedlho ocitnú vo vašej fotobrašni.

 

 TIPA Trophy

 

Ocenenia asociácie TIPA (Technical Image Press Association) je už 20 rokov jedným z najprestížnejších ocenení v oblasti fotografovania. Ocenenia sú volené 28 členmi z 9 európskych krajín, Kanady, Južnej Afriky a USA. V XX. ročníku bolo opäť vyhlásených 40 najlepších produktov a doplnkov spojených s fotografovaním. Za najlepšie produkty pre profesionálnych užívateľov boli zvolené tieto:

Nikon D3s

Nikon D3s: najlepšia profesionálna zrkadlovka

Najlepšou profi zrkadlovkou s full frame senzorom sa stal najnovší top model od Nikonu, ktorý hoci ponúka na oko len 12,1 Mpx snímač, jeho schopnosti sú viac ako unikátne. Na rovnakej ploche ponúka menej pixlov a tým dokáže prepustiť viac svetla pre lepšie fotografie v zhoršených svetelných podmienkach. ISO 12 800 rozšíriteľné až na 102 400 hovorí samé za seba. Obrovské množstvo technologických vychytávok sa do článku ani nezmestí, no nedá nám nespomenúť ešte rýchlu uzávierku (9 fps) so životnosťou vraj až 300 tisíc záberov. Novinkou je aj veľmi rýchly štart fotoaparátu – 0,12 s, i-TTL ovládanie bleskov či 51-bodový autofókus. Cena novinky bez objektívu sa na slovenskom trhu pohybuje okolo 4 650 €.

 Canon EOS 7D

Canon EOS 7D: najlepšia zrkadlovka pre expertov

Vyladený profesionál s APS-C snímačom, ktorý prekonáva v mnohých ohľadoch aj top modely tohto japonského výrobcu. Extrémne rýchla uzávierka, dva procesory DIGIC 4, Full HD video, plný manuál vrátane videa, veľký 3-palcový displej, 19 krížových senzorov zaostrovania, zabudované bezdrôtové ovládanie externých bleskov a super odolné magnéziové telo. To je sú len tie najlepšie vychytávky tohto nového zástupcu v profesionálnej triede Canonu za viac ako priaznivú cenu. Novinku bez objektívu kúpite od cca 1 350 €.

 Canon PowerShot G11

Canon PowerShot G11: najlepší kompakt pre expertov

Model PowerShot G11 je priamym nástupcom úspešného profi kompaktu G10. Novinka však ponúka menšie rozlíšenie, kvalitnejší CCD čip s 10 Mpx rozlíšením, pomerne svetelný objektív s 5x optickým zoomom (28-140 mm ekvivalent), ISO 3 200, množstvom scénických módov, ale aj plným manuálom, prioritou uzávierky a clony. Nechýba podpora SDHC kariet, HDMI konektor či vyklápací LCD displej. Škoda len VGA rozlíšenia videa. Novinka stojí v súčasnosti na trhu približne 450 €.

 Hasselblad H4D-40

Hasselblad H4D-40: najlepší stredoformátový D-systém

Absolútna novinka z dielne spoločnosti Hasselblad ponúka 40 Mpx snímač strednej veľkosti. Novinkou je aj tzv. True Focus technology s APL (Absolute Position Lock), nový farebný filter šumu a taktiež nové objektívy HC/HCD. Kombinácia tých najlepších technológií a funkčnosti by mala priniesť nevídaný zážitok z profesionálneho fotografovania aj tým, ktoré nad stredoformátom váhajú. Oceniť takýto fotoaparát však nedokáže každý nielen pre jeho vysokú cenu, ale aj pre jeho funkcie v bežnej praxi takmer nepoužiteľné. Cena tohto „najnižšieho“ modelu od Hasselblad je približne 21 500 €.

 TIPA logo

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.