Reklama

TIPA AWARDS 2010: najlepšie produkty pre nenáročných užívateľov

Števo Porubský

Ocenenia TIPA Awards v tomto roku „oslavujú“ svoje 20. narodeniny. Dvadsiaty ročník prestížnej ankety odborných médií zo sveta fotografovania sa aj tento rok niesol v duchu tých najlepších zariadení a doplnkov v tomto segmente. Čo priniesol tento ročník pre bežného užívateľa?

 TIPA Trophy

Ocenenia asociácie TIPA (Technical Image Press Association) je už 20 rokov jedným z najprestížnejších ocenení v oblasti fotografovania. Ocenenia sú volené 28 členmi z 9 európskych krajín a Kanady, Južnej Afriky a USA. V XX. ročníku bolo opäť vyhlásených 40 najlepších produktov a doplnkov spojených s fotografovaním. Za najlepšie produkty pre bežných, teda nenáročných užívateľov boli zvolené tieto:

 

Pentax K-x 

Pentax K-x: najlepšia „entry level“ zrkadlovka

Táto jednoduchá zrkadlovka od spoločnosti Penatax bola predstavené ešte v minulom roku, no už vtedy si získala pozornosť aj vďaka svojim nevídaným farebným prevedeniam. Celkovo ich výrobca ponúka až 8 – fialová, modrá, zelená, pomarančová, biela, tmavá modrá, červená a klasická čierna + niekoľko ďalších farieb podľa regiónu predaja. Vo vnútri sa ukrýva 12 Mpx CMOS senzor s maximálnym ISO-m až 6 400 (rozšíriteľných až na ISO 12 800), 11-bodovým zaostrovaním a stabilizátorom obrazu. Ako hľadáčik môžete použiť aj 2,7-palcový LCD displej s rozlíšením 230 000 bodov a funkciou Live View. Model K-x je ako stvorený pre začínajúcich fotografov s DSLR fotoaparátmi a ponúka im množstvo automatických režimov, detekciu tváre (16 rôznych tvárí) a 22 nastaviteľných vlastných funkcií. Výhodou je aj pomerne vysoká rýchlosť snímania – 4,7 fps (do 17 JPEG snímok) a rýchlosť uzávierky až do 1/6000 s! Nechýba RAW mód, ale ani natáčanie videa v HD kvalite (1 280 x 720 b.). Ako pamäťové médium slúži SDHC karta, na prenos údajov do počítača zas miniUSB konektor. O energiu sa zas stará štvorica klasických AA batérií, takže nemusíte kupovať sekundárnu drahú batériu. Za základný set s objektívom 18-55 mm zaplatíte približne 520 €.

Olympus PEN E-PL1 

Olympus PEN E-PL1: najlepší kompaktný „entry level“ systém

O tejto novinke sme vás už informovali začiatkom februára a tak z článku vyberáme len časť. Viac sa o novom modeli dočítate v samotnom článku. Model E-PL1 je špičkový malý kompaktný fotoaparát, ktorý si od predchodcu mnoho dobrého požičal a to zastarané vylepšil. Novinka má 12,3 Mpx Live MOS senzor veľkosti Micro Four Thirds a obrazovým procesorom TruePic V. S takouto výbavou E-PL1 zvláda vytvárať snímky s rýchlosťou 3 fps v JPEG alebo RAW formáte až do IS0 3 200. Tak ako ostatné modely PEN aj táto novinka ponúka výmenné objektívy s bajonetom ZUIKO DIGITAL & OM. Cena PEN E-PL1 začína na sume 600 € za telo.

Sony Cyber-Shot DSC-HX5V 

Sony Cyber-Shot DSC-HX5V: najlepší kompakt

Aj o tomto „najlepšom kompakte“ ste už mohli čítať na našich stránkach. Za najväčšie pozitíva komisia označila zabudovaný GPS čip s digitálnym kompasom, ktorý do EXIF dát fotografií pridá presnú polohu a smer fotografovania. Pozitívom je aj nový Exmor R CMOS senzor či HDR korekcia. Viac sa dozviete v článku z polovice tohto mesiaca. Ešte dodáme, že cena novinky je približne 360 €.

 Casio Exilim EX-G1

Casio Exilim EX-G1: najlepší odolný kompakt

Za najlepší odolný kompaktný fotoaparát zvolila komisia tento model aj kvôli jeho výbave, ktorá zahŕňa 12 Mpx snímač, ISO 3 200, 3x optický zoom (38-114 mm ekvivalent), inteligentný AF, množstvo scénických režimov či WVGA video pri 30 fps s možnosťou priameho natáčania pre YouTube. Na zadnej strane nájdete aj 2,5-palcový LCD displej s rozlíšením 230 tisíc obrazových bodov. Ďalším pozitívom je samozrejme aj jeho odolnosť. Telo s veľkosťou 103,5 x 64,2 x 19,9 mm a hmotnosťou 154 gramov patrí v triede odolných fotoaparátov skôr medzi trpaslíkov. Model Exilim EX-G1 by mal zvládnuť pád z výšky viac ako 2 m, ponor do hĺbky 3 m, mráz do -10°C a nechýba ani zvýšená odolnosť voči prachu. Cena tohto odolného kompaktu je okolo 250 € a v predaji sú dve farebné kombinácie – čierna a červená.

 Kodak Playsport

Kodak Playsport: najlepšie mobilné foto zariadenie

U nás menej známe mini kamery určené pre jednoduchú tvorbu videa s minimom funkcií sú vo svete rozšírenejšie, a preto im patrí aj miesto v oceneniach TIPA. Tento malý zázrak od Kodaku zvláda natáčanie FullHD videa (1 080p) pri 30 fps a taktiež tvorbu snímok v 5 Mpx rozlíšení. Okrem toho telo s rozmermi 11,1 x 5,8 x 2 cm odoláva aj vode a prachu. Novinka ako aj iné zariadenia v tejto kategórii neponúka žiadne špeciálne funkcie, no dokáže veľmi jednoducho po pripojení k PC cez USB kábel komunikovať so sociálnymi sieťami a serverom YouTube. Stačí ho teda len zapnúť a sledovať natáčaný obraz na 2-palcovom LCD displeji, ktorý sa ukladá buď do 128 MB vnútornej pamäte alebo na SDHC kartu. Cena tejto novinky sa pohybuje okolo 150 €.

 Samsung HMX-H205

Samsung HMX-H205: najlepšia kamera pre nenáročných

Samsung na trh uviedol kameru so zabudovaným pevným diskom a bohatou výbavou za zaujímavú cenu, čo bolo aj hlavným dôvodom ocenenia TIPA. Najvybavenejšia kamera série HMX-H ponúka BSI CMOS senzor s 3,32 Mpx rozlíšením, natáčanie videa vo FullHD (60i) kvalite pri 30 fps, 20x optický zoom, Smart OIS (inteligentná stabilizácia obrazu) a 32 GB SSD pevný disk + slot pre SDHC pamäťové karty. Na ovládanie okrem niekoľkých tlačidiel slúži dotykový 2,7-palcový LCD displej a nechýba ani mini HDMI konektor pre priame pripojenie k TV alebo monitoru. Samozrejmosťou je aj možnosť vytvárania statických záberov v 4,7 Mpx rozlíšení. „Najlepšiu kameru pre nenáročných“ pre rok 2010 kúpite za cenu okolo 540 €.

 TIPA logo

V najbližších dňoch vám predstavíme ďalšie ocenené produkty asociáciou TIPA, preto sledujte TECHBOX.sk a dozviete sa viac.


Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.