Výhody
- skvelá paródia na žáner od prvých minút
- dobré tempo počas celej kampane
- vývoj postavy a výzbroje podľa vašich preferencií
- kopa zbraní a predmetov na výber
- kombo fyzickej akcie, strelnej a kúziel
- dobrý dizajn fantasy sveta
Nevýhody
- zbraní a predmetov je už na začiatku príliš veľa
- boje v limitovanom priestore sa po čase otupia
Mnohé hry sa berú vážne. Od začiatku servírujú hrdinov odhodlaných zachrániť svet, poraziť bossa alebo aspoň zistiť, kým sú, lebo trpia nejakou formou amnéziou a ocitli sa na neznámom ostrove. Preto je celkom osviežujúce vidieť a hrať titul, ktorý postupuje opačným smerom: uvedomuje si archetypy iných hier a chce ich parodovať alebo doslova komentovať dávkami humoru.
Keď sa stolová hra mení na paródiu
Tiny Tina je pre niektorých hráčov známa postava zo série Borderlands. Tento titul môžeme brať ako fantasy odbočku, t.j. namiesto sci-fi prostredia budeme bojovať v jaskyniach, hradoch, rozvalinách, zelených lúkach ako zo starých čias. Scenáristi však využili ešte ďalší zaujímavý element pre hru: rozprávačom je Tiny Tina, ktorá hrá so svojimi kamošmi stolovú hru. Jedným z nich ste aj vy, takže sa ocitáte vo svete vymyslenom a aj často dopĺňanom bláznivou postavičkou. Už samotný názov prvej kapitoly (Bunkers & Badasses) značí ako si autori chcú vystreliť z klasického sveta i stolovej hry Dungeons & Dragons. Šéfkou jaskyne, ehm, bunkra je Tina a už v intre vidíte, že dramatická výprava sa môže zrazu zmeniť, keď do veľkého boja s bossom len tak pricvála farebný dvojrožec (paródia na klasicky pekné postavičky jednorožcov).
Zahrnutie Tiny Tina ako rozprávačky sa aj v prvotných i neskorších fázach stará o neustále dávky humoru. Celý príbeh si samozrejme robí srandu z typických výprav hrdinov a cieľ im furt oddiali – prídu na koniec mesta? Čaká ich hrad. Prejdú celý hrad? Idú do podzemia. Dôjdu na koniec jaskyne? Čaká ich proroctvo. Ak si ho prečítajú, zistia, že Dragon Lord aj tak niekam zdrhol a treba mu byť v pätách. Príbeh nie je tým pádom extra originálny, ale nonstop vsuvky nielen Tiny, ale aj jej ďalších kamošov sa výrazne stará o odľahčenie a skrýva v sebe aj mieru nepredvídateľnosti. Nikdy neviete, čo Tina ešte vymyslí alebo ako sa dianie zmení.
Tony replík, dialógov i humoru navyše pokrývajú výborní dabingoví herci vrátane známych mien Wanda Sykes (jedna z moderátoriek posledných Oscarov), Will Arnett (Batman z LEGO filmov) či Andy Samberg (Hotel Transylvania, komédie). Takže áno, toto je jedna z hier, kde sa oplatí aj počúvať, vychutnať si dialógy a jedným očkom sledovať, kam smeruje dej.
Váš hrdina, ich svet
Ale ako sa hrá? Vášho hrdinu si môžete navoliť ako v inej RPG – zvolíte mu povolanie, pôvod i štatistiky na začiatok, pričom sami volíte, či bude skôr dominovať v sile, obratnosti alebo chytrosti. Netreba však zúfať, ak body nezadelíte na prvý pokus – pri posune na každý ďalší level totiž dostanete ďalší bod k dobru a ešte si môžete aj vlastnosti hrdinu (lepšiu silu, výdrž, magickú vlastnosť). Postava nestagnuje, každý level cítiť pri vás a aj pri súperoch, ktorých v teréne môžete rozlíšiť práve podľa čísla vedľa mena – to je ich úroveň.
Zo stolovej hry si vyberá rámcový svet, kde sa na postava ukáže skôr v pohľade zvrchu. Na svetovej mape kráčate medzi jednotlivými lokalitami, zdolávate prekážky typu z vrchnáku fľaše si urobíte most alebo sa presekáte cez padnutý strom. Môžete sa aj zapojiť do súbojov ako v japonských RPG hrách: keď narazíte na súpera, hra sa prepne do inej obrazovky, resp. lokality a tu už všetko prebieha štandardne v 3D. Tieto náhodné súboje či strety vás teleportujú do menšej limitovanej časti, kde sa snažíte poraziť všetkých súperov, pobrať odmenu a ísť späť.
Fantasy a lov zbraní
Väčšinu času však hra plní hlavný prísľub: Wonderlands je fantasy verzia Borderlands. Akčná hra z pohľadu prvej osoby, kde váš zvolený hrdina vidí svet, používa zbrane a objavuje rozličné zákutia. Je to dravá akcia, kde od prvých momentov sa na vás rúti kopa protivníkov, páli zo všetkého čo má k dispozícii, využívajú aj rôzne úkryty či presilovky. Opáčia terén, všetky devízy a zároveň aj vy aplikujete čo máte – k dispozícii je jedna ručná zbraň a dve strelné (neskôr štyri súčasne). Využívate všetky možnosti súčasne: môžete mávať sekerou a mať aj špeciálny útok (nabije sa raz za čas). Väčšinu času pálite zo štandardnej zbrane a sledujete si náboje. A je tu aj druhá či ďalšia zbraň so špecializáciou – napríklad môj borec solí mrazivé efekty, vďaka nim nepriateľ zamrzne a môžete ho aj fyzicky doťuknúť.
Kolobeh sa značne zrýchli, keď objavíte mraky predmetov v teréne či po nepriateľoch. Už od prvého údolia vidíte, ako sa vo svete poľavujú mnohé truhlice, trezory a všade sa skrývajú peniažky, munícia či čosi extra. Po trošku silnejších nepriateľoch či prestrelkách tiež ostávajú rôzne zbrane s vlastnosťami a paletou levelov. Už po hodine máte desiatky predmetov a rozhodujete sa čím sa vyzbrojiť, čo si nechať a na čo sa vybodnúť. Niečo necháte v dungeone, iné neskôr v automatoch. Pomôžu aj farby zbraní známe z iných hier – zelená je už cennejšia, modrá, fialová či žltá ešte viac. Milovníci štatistík môžu skúmať jednotlivé vlastnosti (často aj môj prípad) alebo tam len buchnúť čo najvyšší level. Tento kolobeh koristi a levelov sa skrátka nezunuje.
Kampaň s dobrým tempom
A platí to aj pre dobrú kampaň či nepovinné úlohy. Hlavná porcia zaberie cca 15 hodín, má 11 kapitol, ktoré na seba plynulo nadväzujú a môžete ich relatívne úspešne zvládnuť. No je tu aj kopa vedľajšieho obsahu, kde sa môžete vyblázniť dosýta – či v opakovaných súbojoch alebo aj celistvých úlohách. Arény sú po čase iba zdroj skúseností, ale pri vedľajších úlohách môžete zvážiť či ich plniť najskôr, paralelne alebo až po konci príbehu. Osobne som sledoval najmä level hlavnej kampane – ak bol dostatočný, išiel som po ňom a občas si čosi splnil pomimo, lebo príbeh je dobré zhltnúť v celistvosti.
Okrem sólo hry je tu veľké lákadlo pustiť sa do Wonderlands v co-op režime a azda aj tomu sú prispôsobené tie mraky predmetov. Bežne sa totiž sólo hráč nemá šancu zhostiť toľkých nábojov, vždy máte viac ako treba – ale ak hrajú viacerí, tak kopu truhlíc ocenia. A tým pádom aj variabilitu zbraní, výbavy (prstene, kladivá, mundúry) proti pestrej palete kostlivcov, zlodejov, šamanov, dračích lordov, goblinov či pirátov. Je tu háveď všetkého druhu, aj s fantasy nádychom a bossovia sú najlepšími pasážami pre súboj celej partie.
Dobrý výkon PS5
Recenzovaná PS5 verzia sa ukázala vo výbornom svetle. Hoci vizuálna stránka trošku klame cel-shadovanou grafikou (je akoby kreslená, ale má svoje detaily), audio je výborné vrátane dabingu a najmä rýchlosť čítania dát a vstup do lokalít je veľmi rýchly. DualSense ovládač využíva najmä vibrácie, ale je celkom náročný na výdrž.
Tiny Tina’s Wonderlands je fantasy odbočka známej série Borderlands pre fanúšikov. Ale aj tí, čo ju nehrali, si prídu na svoje, ak sú pripravení na akčnú fantasy paródiu, ktorá sa nebojí zabŕdnuť aj do Pána prsteňov či iných legiend a známych predlôh.
Distribútor: 2K Games
Cena: 60 EUR
Akčná RPG Tiny Tina’s Wonderlands vyšla 25. marca 2022 na PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One a PC.