Reklama

Timothy Berners-Lee: človek, ktorému vďačíme za WWW

Roman Calík

Včera sme mali možnosť osobne sa stretnúť s človekom, ktorý zmenil životy miliónov ľudí na svete. Slovensko navštívil vynálezca webu!

Tim Berners-Lee Orange Biznis Forum 1

Orange už po štvrtýkrát pozval na Slovensko významnú osobnosť svetového biznisu. Tentokrát na zaujímavej konferencii Orange Biznis Forum rozprával sám vynálezca technológie WWW, ktorá za dvadsať rokov existencie zmenila svet a prísun informácií vo vyspelých krajinách na nepoznanie. Viete si vôbec dnes predstaviť život bez internetu? Veď na webe je všetko! Za vznikom WWW stojí nápad inak skromného Timothyho Bernersa-Leeho, ktorý mal myšlienku o prepojení dokumentov, dovtedy umiestnených len na jednotlivých počítačoch.
1989: Web memo

1989: Web memo (prvá schéma fungovania internetu). Zdroj: Tim Berners-Lee

Písal sa rok 1989 a veta „nájdeš to na webe“ by v tých časoch prišla bežnému človeku ako science fiction. Na Slovensku ani nehovoriac. Ja som mal v tom čase 10 rokov a ak si dobre spomínam, v klube sme ešte nemali ani akýsi počítač Maťo, na ktorom som sa neskôr hral s nadšením hru Pampúch. A internet? Neviem, nikdy som nepočul… asi tak by som v tom čase odpovedal, keby sa ma niekto na toto „cudzie“ slovo opýtal. Na druhom konci sveta však už existovala myšlienka webu, ktorý odštartoval v roku 1991 a veľký boom zaznamenal už v roku 1994, kedy o webe začali masovo písať i médiá. „Mojím cieľom bolo pomôcť vytvoriť internet, ktorý funguje pre všetkých ľudí rovnako – bez ohľadu na to, kto ste…“ povedal Timothy Berners-Lee a dodal „keď som začínal, rýchlosť internetu bola len 300 bitov/s…“. Viete si to dnes vôbec predstaviť? V čase, keď máme optiku či cez mobil dokážeme teoreticky už dnes surfovať rýchlosťou 14,4 Mb/s? Uff, pravek v dátach.

Viac ako 10 miliárd web stránok…

Zaujímavé bolo počúvať i to, že rok a pol trvalo Timovi presadiť svoju zásadu, aby vyvinuté webové technológie a know-how neboli spoplatňované. Ak by sa tak stalo, nikdy by sa pravdepodobne internet nestal tak rozšíreným a dostupným každému, kto je online. Dnes by sa dali webové stránky počítať na miliardy, vraj je ich viac ako 10 miliárd. A to sa web dostal len k 20% populácie, inak povedané jeden z piatich ľudí na svete používa web. Toto číslo sa mi zdalo až neskutočné, sám Tim povedal „Musíme rozmýšľať nad tým, čo urobiť s 80 % populáciou, pretože máme morálnu zodpovednosť postarať sa aj o nich. To je úloha našej nadácie.“

Tim Berners-Lee Orange Biznis Forum 2
Tim Berners-Lee na Orange Biznis Forum počas diskusie.

A aká je budúcnosť webu? Sociálne siete a záujem o ne, si jeho tvorcovia uvedomujú. Za všetko hovorí vyjadrenie Timothyho Brnersa-Leeho „Aktuálne vo W3C skúmame, ako vytvoriť systém, v rámci ktorého by sa človek mohol jedným loginom pripojiť na všetky svoje sociálne siete“. Taktiež sa vynálezca webu nechal počuť, že internet nie je len o dokumentoch a hyperlinkových odkazoch na web stránkach. Na internete je dnes obrovské množstvo dát a čím viac ich ľudia sprístupnia, tým lepšie. Nemali by ste sa báť sprístupniť aj surové dáta. Ak sú použiteľné, určite sa nájde človek, ktorý ich pretransformuje do podoby, ktorá môže slúžiť všetkým. Preto „Hlavnou prioritou nášho W3C je pracovať na projekte Linked data – cieľom je, aby sa web stal hlavným agregátorom všetkých dát…“.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.