Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tim Cook na návšteve v Nemecku: Netflix sa nás nemusí báť

Tim Cook na návšteve v Nemecku: Netflix sa nás nemusí báť
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Tim Cook na návšteve v Nemecku: Netflix sa nás nemusí báť
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

CEO Apple Tim Cook počas služobnej cesty v Nemecku okoštoval na Oktoberfeste pivo, navštívil berlínsky startup Blinkist, no našiel si čas aj na rozhovor pre denník Stern.

Apple má s Berlínom dlhodobú spoluprácu, nie je preto až tak prekvapujúce, že tu Cook zavítal. Práve v Berlíne sa stretol s Angelou Merkelovou, ale aj vypočul koncert filharmónie.

Blinkist označil Cook za ukážkový príklad modernej firmy, ktorá dosiahla obchodný úspech len vďaka App Store.

Startup Blinkist je zaujímavý z rôznych dôvodov. Pracuje v ňom napríklad viac žien ako mužov, čo je pre technologickú spoločnosť vzácnosť. Tím je globálny, preto sa tam hovorí po anglicky, 155 zamestnancov pochádza z viac ako 40 krajín. Podľa Cooka je globálna komunita vývojárov veľká výhoda.

Zdroj | Blinkist

Mimochodom, Blinkist vyvinul aplikáciu, vďaka ktorej zvládne každý „prečítať“ akokoľvek hrubú, či náročnú knihu za štvrťhodinku. Odborníci roztriedia obsah knihy na kľúčové správy, tzv. bliknutia, ktoré je možné zachytiť za 15 minút. Používateľ si potom môže takéto zhrnutie prečítať, alebo vypočuť.

Stern v článku ďalej rozoberá problém Apple s vlastnými aplikáciami, ktoré nezákonne monopolizujú trh a nedávajú šancu presadiť sa iným, podobným, no konkurenčným aplikáciam.

Pozrite si

Tim Cook v rozhovore zdôraznil súkromie používateľov ako kľúčovú hodnotu Apple

„Žiadna rozumná osoba by nikdy nenazvala Apple monopolom,“ povedal reportérovi Christopherovi Fröhlichovi. Podotkol, že na každom trhu, na ktorom spoločnosť Apple pôsobí, existuje silná konkurencia a že nemá dominantný podiel. „Máme 30 až 40 aplikácií – v porovnaní s viac ako dvoma miliónmi ďalších,“ uviedol.

Zdroj | Stern

Stern pripomína, že Najvyšší súd USA v máji povolil kartelovú žalobu proti Apple. Pomocou nej chcú žalobcovia vynútiť, aby sa aplikácie pre iPhone a iPad mohli sťahovať priamo, nie cez App Store. V Európe je s App Store nespokojné napríklad Spotify, ktoré obviňuje Apple, že zneužíva svoju moc a uprednostňuje Apple Music.

Napriek tomu to Cook nepovažuje za obmedzujúce, naopak podľa neho ide o výhodu. „Zákazníci si kúpia zážitok od nás a táto skúsenosť zahŕňa dôveryhodné miesto na nákup aplikácií v ktorých spravujeme a kontrolujeme všetky aplikácie,“ povedal a uviedol príklad: „Výsledkom je, že do iPhone neprichádza veľa aplikácií, napríklad pornografické ponuky. Ale ktokoľvek môže mať svoj iPhone a mať prístup k tomuto obsahu v prehliadači, my ho však neponúkame.“

Vždy sa snažíme udržiavať naše ceny čo najnižšie a našťastie sa nám tento rok podarilo znížiť cenu iPhone.

Tim Cook, CEO Apple

Nové služby prinesú ešte rýchlejší rast. Cook potvrdil, že jeho spoločnosť nechce len predávať hardvér a súvisiaci softvér, ale bude sa čoraz viac zameriavať na služby. Analytička spoločnosti Gartner Annette Zimmermann odhaduje, že Apple dosiahne len tento rok tržby za služby 46 až 50 miliárd dolárov.

Na otázku, či Netflix nepovažuje za výzvu nízku cenu služby Apple TV+ (5 eur mesačne), Cook odpovedá: „Nemyslím si, že sa nás konkurencia bojí, sekcia videa funguje inak: nejde o to, či Netflix vyhrá a my prehráme, alebo či vyhráme on prehrá. Mnoho ľudí využíva viac služieb a my sa snažíme stať jednou z nich.“

Zdroj