Reklama

TikTok prichádza do áut, ako prvý ho ponúkne nový Mercedes triedy E

Zdroj | Mercedes
Igor Neštrák
Zdroj | Mercedes
Zdroj | Mercedes

Mercedes si pre modelovú radu E pripravil predstavenie úplnej novej generácie triedy E. Ešte pred samotným predstavením vozidla nám odhalil jeho interiér. Dizajnový štýl nového interiéru sa nesie v duchu nových modelov, ktorým dominuje obrovská obrazovka, ktorá pokrýva celú prístrojovú dosku.

Hlavnou novinkou v triede E je obrazovka Superscreen, ktorá kombinuje veľkú centrálnu dotykovú obrazovku s druhým displejom pred spolujazdcom. Na rozdiel od modelu EQS nejde o jednu obrazovku ale o samostatné displeje. Dotykovú časť dopĺňajú kapacitné tlačidlá pod stredovým displejom doplnené o tenké zakrivené otvory ventilácie vzduchu v hornej časti obrazovky.

Ostatné súčasti interiéru sú do značnej miery podobné tomu, čo Mercedes využíva pri iných svojich modeloch. Interiéru dominuje ambientné osvetlenie, ktoré obopína celú prístrojovú dosku. Výrobca pridal nové farby kože, drevené obloženie s otvorenými pórmi s podsvieteným vzorom hviezd Mercedes.

Obsah pokračuje pod reklamou

Hlavný displej Superscreen poháňa centrálny počítač s jedným procesorom. Jeho nová architektúra umožňuje oveľa rýchlejšie dátové toky a pokročilejšie aktualizácie. V štandardnej výbave bude 17- reproduktorový priestorový zvukový systém so zvukovými meničmi na predných sedadlách. Vnútorné svetelné pásy pulzujú a menia sa v rytme akejkoľvek hudby, ktorá je prehrávaná.

Vnútorná selfie a videokamera umožňuje realizovať videokonferencie cez webový prehliadač Vivaldi alebo aj TikTok. Trieda E bude obsahovať portál Zync, ktorý zahŕňa viac ako 30 rôznych streamovacích služieb. Dotyková funkcia obrazovky pred spolujazdcom sa aktivuje len vtedy, ak na sedadle sedí spolujazdec. Mercedes E môže automaticky stlmiť obrazovku spolujazdca, aby vodiča menej rozptyľovala.

Mercedes upravil aj hlasové ovládanie vozidla. V novom modelovom roku 2024 už nebude potrebné pred každým halsovým povelom použiť hlášku „Hey Mercedes“, viaceré príkazy je teraz možné prepojiť vyslovením „a“. Trieda E bude ponúkať niekoľko šablón prednastavení, ktoré sa vozidlo bude učiť podľa návykov majiteľa.

Nová trieda E od Mercedesu bude posledným modelom, ktorý bude vybavený spaľovacím motorom, keďže značka plánuje od roku 2030 vyrábať len elektromobily. Bude využívať upravenú platformu, ktorú používajú aj modely C a S, pričom sa predpokladá použitie štvor a šesť valcových spaľovacích motorov. Kompletné predstavenie nového modelu E nás čaká už o niekoľko mesiacov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.