Snemovňa reprezentantov Spojených štátov tento týždeň prijala tzv. Zákon o ochrane Američanov pred zahraničnými protivníkmi kontrolovanými aplikáciami.
V praxi je tento zákon ušitý na mieru pre sociálnu sieť TikTok. Cieľom vlády je prinútiť čínsku spoločnosť ByteDance k odpredaju svojho vlastníctva alebo odchodu z amerického trhu.
Spojené štáty hovoria o možnom zákaze sociálnej siete TikTok vo všetkých štátoch už od roku 2020, kedy hľadanie možných ciest k takémuto kroku spustil ešte vtedajší prezident Donald Trump. Dôvodom mali byť obavy o národnú bezpečnosť a súkromie Američanov, čo bol aj dôvod, prečo zakázali používanie tejto sociálnej siete na všetkých vládnych zariadeniach.
Novoprijatý zákon napokon však fungovanie TikTok-u na americkom trhu vyslovene nezakazuje, zatiaľ. Čínska spoločnosť ByteDance, ktorá za touto sociálnou sieťou v tejto chvíli stojí, má však aktuálne iba dve možnosti. Buď do necelých 6 mesiacov svoje vlastníctvo siete odpredá americkým investorom, alebo sa z amerického trhu stiahne.
Generálny riaditeľ ByteDance, Šou C‘ Čche oznámil, že jeho spoločnosť urobí všetko pre to, aby fungovanie sociálnej siete TikTok v Spojených štátoch zachránili, vrátane využitia všetkých dostupných právnych prostriedkov.
ByteDance napokon môže vidieť ešte jednu nádej na zvrátenie tohto rozhodnutia a to celkom paradoxne zo strany Donalda Trumpa, ak by v novembrových voľbách uspel práve on.
Hoci to bol práve Donald Trump, kto pred štyrmi rokmi podnikal kroky pre možný zákaz fungovania sociálnej siete TikTok na americkom trhu, dnes už tvrdí, že to nie je dobrý nápad. „Ak sa zbavíte TikToku, Facebook a Zuckerschmuck zdvojnásobia svoj biznis. Nechcem, aby sa Facebooku, ktorý podvádzal pri posledných voľbách, darilo.„
Je možné, že súčasný prezident Joe Biden nebude mať záujem, aby sa z tohto zákona stala téma prezidentskej kampane. Keďže verejne naznačil, že nový zákon snemovne podporí, bude zrejme aj v jeho záujme osud TikTok-u na americkom trhu do novembrových volieb čo najskôr spečatiť.