Reklama

TIDAL – prvý audio streaming v FLAC formáte je už aj na Slovensku!

Števo Porubský

Exkluzívne! Práve dnes nórska streamovacia služba TIDAL vstupuje aj na náš malý trh. Čo ponúkne a na čo sa môžeme tešiť?

V prvom rade by ste mali vedieť, že TIDAL je momentálne u nás jedinou streamovacou službou, ktorá namiesto MP3 či AAC formátu streamuje hudbu vo formáte FLAC/ALAC, teda bezstratovom formáte 1 411 kbit/s, 44,1kHz/16 bit. Ak milujete kvalitnú hudbu, určite viete čo to znamená. Ak nie, tak vedzte, že kvalita FLAC formátu je zhruba 4x vyššia, ako pri bežnom AAC formáte s 320 kbit/s, ktorý mnohí považujú za viac ako kvalitný.

Vyše 25 000 000 skladieb

TIDAL obsahuje viac ako 25 miliónov skladieb najrôznješích žánrov, z ktorých si môžete vyberať podľa vlastného gusta. Môžete si samozrejme vytvárať playlisty či sťahovať hudbu do zariadení. TIDAL momentálne funguje len na iOS, Android, v prehliadači Chrome a cez sieťové prehrávače. Neskôr by mala pribudúť podpora od značiek ako Astell & Kern, AudioQuest, Denon, Dynaudio, Harman Omni, HiFiAkademie, McIntosh, Meridian, Mirage, MartinLogan, Sonos a mnohých ďalších.

TIDAL

FLAC/AFLAC

V prípade, že z akýchkoľvek dôvodov nechcete streamovať skladby v FLAC/AFLAC formáte, môžete v nastaveniach prejsť na AAC (320 kbit/s) alebo AAC+ (96 kbit/s) formáty, ktoré značne znížia náročnosť dátových prenosov. Predsalen FLAC súbor môže mať vyše 30 MB, AAC má bežne okolo 5-10 MB.

TIDAL

Čo pre TIDAL potrebujete?

Smartfón alebo tablet s iOS alebo Android, príp. počítač či sieťový prehrávač s internetovým prehliadačom Chrome, stiahnuť si však môžete aj bezplatnú aplikáciu do počítača (OS X, Windows). Druhou dôležitou potrebou je internetové pripojenie s dátovou rýchlosťou aspoň 2 Mbit/s, aby bol streaming pomerne náročných audio súborov bezproblémový. Funguje to ale aj pri 1 Mbit/s spojení, máme odskúšané. Treťou dôležitou vecou je kreditka, z ktorej vám mesačne zmizne 11,99 €, čo je ale menej, ako 20 Libier v UK alebo 20 USD v USA.

TIDAL TIDAL

Službu TIDAL si môžete bezplatne vyskúšať v dvoch režimoch – buď v podobe 30-sekundových ukážok alebo po prihlásení do TRIAL verzie na týždeň zadarmo.

TIDAL TIDAL

Samotná mobilná aplikácia je pomerne jednoduchá, ale nájdete v nej všetko čo potrebujete. V úvode vás automaticky prevedie základnými funkciami. Nechýba vyhľadávanie, no len podľa názvov alebo mien interpretov. Lokálnych autorov zväčša nájdete, no určite nie všetkých a určite nie všetky albumy, ktoré kedy vydali. Zato zahraniční interpreti sú zastúpení v hojnom počte.

TIDAL

Ak si chcete niektorú skladbu alebo celý album pridať medzi svoje obľúbené, stačí skladbu označiť hviezdičkou a je to.

TIDAL

TIDAL

Skladby si môžete ukladať aj do playlistov či naplánovať na hranie neskôr a pridávať do radu, takže pred párty stačí naklikať vhodnú hudbu a nemusíte sa už o nič starať.

TIDAL

Ak ale nemáte čas, stačí klinúť na Playlisty a vybrať si čo zhruba chcete počúvať. TIDAL sa postará o zvyšok.

TIDAL

Počúvané či obľúbené skladby môžete samozrejme aj sharovať medzi známymi na Facebooku, Twitteri alebo link odoslať e-mailom.

TIDAL

Pri niektorých hudobníkoch/skupinách nájdete dokonca aj klipy, no keďže je ich vraj „len“ okolo 75 000, k množstvu skladieb je šanca nájsť video k svojmu obľúbenému interpretovi dosť malá.:)

TIDAL

TIDAL je prepracovanou streamovacou službou, ktorú ocenia hlavne milovníci kvalitnej hudby. Neobsahuje všetkých interpretov, ktorých možno počúvate, no väčšinu z nich v TIDAL nájdete. Hlavným a nesporným plusom pre našinca je streaming v špičkovej kvalite, ktorá na Slovensku nemá konkurenciu. TIDAL má ale samozrejme aj niekoľko nevýhod. Hlavnou je určite cena, ktorá je na slovenské pomery pomerne vysoká. Druhou nevýhodou môže byť absencia lokalizácie do Slovenčiny, čo sa ale časom môže zmeniť. Za tretiu nevýhodu možno považovať chýbajúcu aplikáciu pre Windows Phone operačný systém, príp. desktopovú appku pre počítače s OS X a Windows, ktorá by umožňovala aj sťahovanie hudby. Toto sú však len drobné muchy, ktoré nadšenci Hi-Fi určite prehliadnu a môžu si vychutnávať omnoho viac skladieb vo „vysokom rozlíšení“.

TIDAL

Foto: TIDAL, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.