Reklama

TI OMAP4470: efektívne štvorjadro nielen pre Windows 8 tablety

Dominik Fúsek

Hneď ako Microsoft potvrdil, že jeho nový operačný systém (Microsoft Windows 8: tablety na prvom mieste) pobeží aj na procesoroch s ARM architektúrou, výrobcovia hardvéru ako Nvidia či Qualcomm potvrdili „účasť“ predstavením svojich upravených čipov. Kým títo dvaja vytvorili plnohodnotné štvorjadrové procesory zamerané predovšetkým na výkon, americký výrobca Texas Instruments ide na to trochu inak.

TI OMAP4470

Keď začiatkom roka TI predstavili štvorjadrový procesor OMAP5430, svet zostal trochu prekvapený. Všetci konkurenti sa totiž sústredia na maximálny výkon, TI však zvolili inú taktiku. Dve výkonné jadrá sú v ich čipoch doplnené dvoma menej výkonnými a teda oveľa úspornejšími, čo zabezpečuje úžasnú energetickú efektivitu, nakoľko sú výkonné jadrá aktívne len v záťaži. Presne na rovnakom princípe je postavený aj 45nm čip OMAP4470. Dvojica ARM Cortex-A9 MPCores jadier môže byť taktovaná až na 1,8 GHz, čo má zabezpečiť zrýchlenie prehliadania webu až o 80 % oproti súčasnému čipu OMAP4430, ktorý nájdeme napríklad v smartfóne LG Optimus 3D. Samozrejme, vrcholná frekvencia je vhodná maximálne pre netbooky a tablety, v smartfónoch sa budeme stretávať s nižšími. Dvojica spomínaných výkonných jadier je doplnená dvomi úspornými typu Cortex-M3. Tie budú taktované na 266 MHz a svoje uplatnenie nájdu predovšetkým v multimediálnych aplikáciách či pri nenáročných činnostiach.

TI OMAP4470

Novinka má samozrejme aj integrované grafické jadro, konkrétne PowerVR SGX544. To by ešte minulý rok patrilo na špičku, v súčasnosti sa radí skôr k lepšiemu priemeru. Poradí si s 3D a podporuje displeje do rozlíšenia 2 048 x 1 536 bodov. Čipset podporuje dvojkanálové LPDDR2 operačné pamäte do frekvencie 466 MHz. V prvých zariadeniach by sa mal obajviť už na začiatku budúceho roka.

Foto: engadget.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.