THX uvádza priestorový zvuk pre smartfóny

ZDROJ | THX

Spoločnosť THX Ltd., ktorú založil známy režisér George Lucas, sa už dávno nevenuje len certifikácii nahrávacích štúdií, kín a spotrebnej elektroniky na plnenie najprísnejších kritérií multimediálnej kvality. Vyvíja aj vlastné technológie.

Pozrite siVeľkoformátové kino THX Ultimate Cinema bude mať premiéru

Už asi pred rokom a pol THX ohlásila prvý produkt s novým priestorovým zvukovým formátom THX Spatial Audio, ktorý má simulovať 360-stupňový zvuk z technicky jednoduchších zariadení, napríklad stereo slúchadiel.

Produktov podporujúcich túto technológiu za túto krátku dobu nie je veľa, ale THX k nim aktuálne pridala novú kategóriu. V spolupráci so spoločnosťou ZMBIZI na CES 2020 predstavila prvý smartfón, podporujúci priestorový zvuk, bez ohľadu na to, aké slúchadlá sú naň pripojené.

ZDROJ | ZMBIZI

Smartfón ZMBIZI so 6,23“ displejom je 4G LTE dual SIM mobil s operačným systémom Android 9.0. Poháňa ho osemjadrový procesor Mediatek Helio P70 a disponuje RAM pamäťou o veľkosti 4GB a 128 GB úložným priestorom. K ďalším črtám patrí senzor na rozpoznávanie odtlačkov prstov, dve zadné kamery (12 a 5 Mpx), predná kamera s rozlíšením 8 Mpx a technológia NFC pre bezkontaktné platby.

Výnimočnou vlastnosťou je však zabudovaná technológia THX Spatial Audio a THX Personal HRTF (Head Related Transfer Function), ktorá vytvorí osobný posluchový profil pre priestorový zvuk.

Pozrite siTHX a i-BLADES vytvorili obal pre telefón, ktorý vylepšuje kvalitu zvuku

Podľa spoločnosti THX prináša takto vybavené zariadenie jedinečný zvukový zážitok pre potešenie zo streamovania hudby a hrania hier na smartfóne.

ZDROJ | ZMBIZI

Fanúšikovia Hi-Fi sa možno pousmejú pri predstave, že zdrojom kvalitného hudobného posluchu má byť mobil, ale to platilo v časoch, keď ich schopnosti končili pri formáte mp3. Schopnosti smartfónov sa postupne vyvíjajú a v súčasnosti často dosahujú úroveň, akú by sme pred pár rokmi neočakávali. Spomeňme si na prvé fotomobily s VGA kamerou.

ZDROJ | ZMBIZI

Nie je isté, či používatelia ocenia 360-stupňový sférický zvuk pri počúvaní bežných hudobných záznamov, pri ktorých sme zvyknutí na rozloženie jednotlivých nástrojov v stereo (čiže v jednorozmernom) priestore. THX Spatial Audio však určite vylepší zážitok pri hraní hier, prípadne sledovaní videa.

ZMBIZI uvádza, že nový smartfón začne dodávať na trh už v prvom štvrťroku 2020 pre amerických operátorov AT&T a T-Mobile USA, ktorí ho budú predávať za 389 dolárov.

Je pravdepodobné, že časom sa nové audiotechnológia objaví aj vo vyšších modeloch smartfónov iných značiek.

ZdrojTHX

Komentáre k článku