Čierne šasi, ostré hrany a zvláštna červená bodka v strede klávesnice. Notebooky značky ThinkPad sa až na zopár odbočiek na 30 rokov svojho pôsobenia na trhu príliš nezmenili a to je práve to, čo si na nej zákazníci vážia najviac.
Motto „neopravuj čo funguje“ však na ThinkPady úplne neplatí. Pohľadom na časovú os a prvenstvá, ktoré počítače tohto radu na trh priniesli je totiž jasné, že ich inžinieri spoločnosti IBM a neskôr Lenovo neustále vyvíjali a hľadali, ako ich ďalej vylepšiť.
História pracovných počítačov ThinkPad sa začala písať začiatkom 90. rokov, kedy IBM muselo odpovedať na prvé prenosné počítače od konkurenčných výrobcov Toshiba a Compaq. Túto úlohu dostala japonská pobočka IBM Yamato Facility, ktorú v tom čase viedol inžinier a produktový dizajnér Arimasa Naitoh, dnes už známy ako otec radu ThinkPad.
Samotný názov ThinkPad sa odvíja od obľúbeného zvyku spoluzakladateľa spoločnosti IBM Thomasa J. Watsona, ktorý s obľubou na pracovné zápisníky, minipočítače a sálové počítače umiestňoval výrazný odkaz „THINK“. Aj keď sa proti názvu ThinkPad v tom čase postavila komisia pre názvoslovie produktov spoločnosti IBM, ktorá mala v obľube produkty pomenovávať iba náhodnými číslami a písmenami, širokú verejnosť i novinárov v tom čase nový slovný názov nadchol.
Prvý model radu ThinkPad zvaný ThinkPad 700 (a neskôr premenovaný na 700T), sa dostal na trh v apríli 1992. Ak sa vrátime k tomu, kde všade mali zamestnanci IBM napísaný názov THINK, možno vás až tak neprekvapí, že ThinkPad 700T v skutočnosti nie je notebook, ale tablet – digitálny zápisník.
Za uplynulé tri dekády prinieslo IBM a neskôr Lenovo na trh mnoho modelov, ktoré sa zapísali nielen do pamäte ich majiteľov. Viacerými modelmi si totiž rad ThinkPad pripísal rôzne prvenstvá vo svete prenosných počítačov, ktoré sa zapísali dokonca aj do učebníc. Príkladom toho bol historicky prvý let notebooku do vesmíru, o čo sa NASA postarala už rok po jeho uvedení na trh. Počítače ThinkPad pritom nájdete na vesmírnych staniciach dodnes, na fotografiách ich neprehliadnete.
ThinkPad je tiež známy svojim ikonickým červeným tlačidlom Trackpoint, no do sveta notebookov tiež ako prvý priniesol farebný TFT displej, zabudovanú CD-ROM a neskôr DVD-ROM mechaniku, Wi-Fi modem, hardvérové zabezpečenie a čítačku odtlačkov prstov.
Okrem konvenčných modelov s dodnes prakticky nezmeneným dizajnom urobil rad ThinkPad aj niekoľko zaujímavých odbočiek. Ako prvý na svete ThinkPad prišiel s modelom s dvoma obrazovkami a nedávno aj prvým notebookom so skladacím displejom. Titul prvenstva mu dokonca patrí aj v kategórii plne funkčného 13″ a 14″ notebooku.
Pri príležitosti 30. výročia tejto série na trhu sme si mali možnosť naživo v obzrieť a pripomenúť aj niektoré legendárne modely, ktoré prešli aj rukami viacerých z nás v našej redakcii. Patrí medzi ne napr. IBM ThinkPad X41, ktorý sa objavil na trhu v roku 2005 a v tom čase s hmotnosťou 1,23 kilogramu a 12,1″ displejom patril medzi najkompaktnejšie počítače na trhu.
Poznáte dnešný T-čkový rad modelov ThinkPad? Jej história sa začala písať ešte v roku 1998 sériou 600, ktorej súčasťou boli modeli 600, 600E a 600X. Srdcom posledného z týchto menovaných modelov, bol procesor Pentium III doplnený o 64 MB RAM, 6-12 GB úložisko a 13,3 XGA TFT displej. Do predaja dorazil s operačným systémom Windows 95/NT 4.0, no podporu dostal aj na novšie verzie až po Windows XP.
Nemenej sme si po rokoch opäť radi naživo „ošahali“ model IBM ThinkPad R40 vydaný v roku 2003, ktorý okrem vstavanej DVD mechaniky vynikal aj unikátnou technológiou UltraBay, ktorá používateľom umožňovala modulárne k nemu pripájať ďalšie komponenty, napr. aj dodatočné úložisko či prídavnú batériu.
Značku ThinkPad v roku 2005 odkúpila spolu s celou divíziou osobných počítačov od IBM spoločnosť Lenovo, ktorá ju vlastní a rozvíja dodnes. Do tejto éry sa už datujú taktiež veľmi úspešné a obľúbené modely Lenovo ThinkPad X220 či Lenovo ThinkPad T420.
Prechod pod inú spoločnosť sa nepodpísal na dizajne, ani robustnosti (a teda odolnosti) novších modelov, ponuke portov či funkciách, medzi ktoré patrí aj spomínaný Thinkpoint. Dôvodom toho je aj fakt, že vývoj väčšiny modelov ThinkPad má naďalej pod palcom japonská pobočka Yamato.
Aj keď počítače ThinkPad nepatrili nikdy medzi tie cenovo najdostupnejšie, veľmi dobre sa za ten čas zapísali aj do pamäte Slovákov. „Z online ankety, ktorú Lenovo realizovalo v novembri 2022 na vzorke 315 respondentov vyplynulo, že 95% Slovákov používa notebook alebo PC a viac ako polovica Slovákov (56%) ThinkPad pozná.
Ako prvé si Slováci v súvislosti s ThinkPadom vybavia práve červený trackpoint a až 66% jeho používateľov považuje za jeho najzásadnejšiu vlastnosť spoľahlivosť (66%), výkon (38%) a viac ako štvrtina dokonca tvrdí, že ich nikdy nesklamal (26%).“, uvádza Lenovo.
Pri príležitosti 30 rokov na trhu Lenovo odhalilo aj limitovanú edíciu najnovšieho vlajkového modelu ThinkPad X1 Carbon 10. generácie, z ktorej bolo vyrobených iba 5 000 kusov, z toho iba 7 sa dostalo na Slovensko. Od bežného modelu sa líši špeciálnym logom v historickom dizajne, špeciálnym popisom a balením, farebnými TrackPointmi a poradovým číslom výroby vygravírovaným na pánte.