Reklama

The Last of Us Part II Remastered – repete hitu na PS5 s novinkami

Zdroj | PlayStation
Michal Korec
Zdroj | PlayStation
Zdroj | PlayStation

Necelé štyri roky po vydaní prichádza jeden z klenotov Sony knižnice aj na najnovší hardvér.

PS5 verzia sa môže pýšiť pridaným módom, „stratenými levelmi“ a inými špecialitami vrátane podpory DualSense ovládača.

Zdroj | PlayStation
Obsah pokračuje pod reklamou

Ako obstojí hra po 4 rokoch?

Jadro The Last of Part II ostáva nezmenené. Je tu rovnaký dej, obsah a veľkorysá porcia hrateľnosti ako si ju pamätáte z PS4. Oproti prvej časti, ktorá zabrala cca 15 hodín, môžete tu stráviť aj dvojnásobok, čo je dané štruktúrou hry. Veľkú fázu hráte za hrdinku Ellie, no potom scenáristi nasadia nečakaný trik a dajú vám pod palec aj dovtedy nenávidenú postavu Abby a rozpovedia jej príbeh. A tu narazila kosa na kameň…

Pri vydaní sa tento (i ďalší) prístup nestretol úplne s pochopením, takže hra bola terčom review-bombingu (úmyselné negatívne recenzie), kritiky až nenávisti vrátane želaní smrti pre tvorcov a pod. Klasická lekcia toxickej bázy hráčov. Čo je nemenej dôležité – autori zvolili oveľa bohatší a ambivalentnejší štýl narácie. Nie je úplne ľahké určiť, kto je jednoznačne „iba dobrý“ a kto „iba zlý“. Pretože tým, že hráte postupne za obe postavy a spoznáte ich uhol pohľadu na dianie, vzniká nečakane vzácny celok plný nie čiernobielych, ale pestrých postáv. To nesadlo každému hráčovi – prvý diel bol priamočiary, druhý už núkal iné spôsoby.

Zdroj | PlayStation

To bola možno ešte zásadnejšia vec ako fakt, že hra vyšla počas prvej fázy pandémie COVID-19 a mnohí sa nebáli hľadať paralely medzi hrou a skutočnosťou (vražedný záhadný vírus, čo nás väznil v lockdowne). Dnes je pandémia nadobro preč, takže sa môžete na hru pozerať ako na sci-fi, rovnako ako na jednotku pred 11 rokmi. Vírus je stále smrteľný, v hre delí ľudstvo na rozmanité frakcie, nasadzuje otázky ľudkosti, ale aj prežitia, humanity a do toho tentokrát vloží témy pomsty, dôvery a ďalších medziľudských vzťahov.

Vo vnútri je to stále špičková akčná adventúra s napínavými survival vsuvkami, intenzívnymi hororovými momentmi, ľakačkami, vysokou mierou brutality a prekvapeniami. Oproti jednotke ponúkol viaceré väčšie otvorené priestranstvá, čo bolo vítané spestrenie a mordovať sa cez uličky postapokalyptického Seattle bolo veľmi pútavé. Jeden z top titulov minulej generácie – vydali sme naň dokonca dve recenzie: tu a tu.

A štyri roky sa zďaleka nepodpísali na starnutí. Je to príliš krátke obdobie a navyše nevyšlo veľa podobných hier, takže The Last of Us Part II patrí stále silná pozícia. Či už ide o žáner akčnej adventúry alebo aj dejovú stránku, lebo máloktorá hra nasadila podobné odvážne kroky.

Zdroj | PlayStation

Celkom zaujímavé by bolo sledovať ešte inú skupinu hráčov a ich vnímanie hernej Part II. Mám na mysli divákov rovnomenného seriálu z HBO Max, ktorí teoreticky siahnu po hre po absorbovaní prvej sezóny seriálu a ponoria sa do temných zážitkov s Ellie a Abby. Asi budú nemilo prekvapení drsným štartom, no ak ho zvládnu, čaká ich pekné rozšírenie herného/seriálového univerza a veľká porcia deja.

PS5 verzia na čele s DualSense

Čím dokáže osloviť PS5 verzia po stránke hardvérového zážitku? Azda najviach haptickou odozvou a celým správaním DualSense ovládača. Vďaka nemu si užijete akčné scény alebo intenzívne pasáže ešte výživnejšie a hoci to nemusí byť na prvý pohľad jasný predajný argument, ako repete môže celkom zaskórovať. Cítiť ho najviac pri streľbe (každá zbraň sa správa inak), úderov a fyzických súbojoch (výborná intenzita vibrácií) a ešte aj pri rozličných efektoch prostredia (dážď, kanály).

Fajnšmejkrov bude určite zaujímať aj grafická stránka. Fakt je, že po štyroch rokoch hra nezostarla tak ako jednotka, kde pri Remastri bolo cítiť 10 rokov a dve generácie konzol (z PS3 na PS5). V Part II na PS5 si môžete vybrať dva režimy: Fidelity využíva 4K, ray tracing a rozličné efekty, Performance sa drží pri 1440p a upscaluje rozlíšenie. Celkovo hra pôsobí vyhladenejšie, ostrejšie, má vyšší framerate v náročných scénach a výborne zvláda tiene. Ale opäť platí, že ani originál nebol nehrateľný – hľadači detailov sa však pokochajú lepšími textúrami či detailmi na vode či snehu.

Zdroj | PlayStation

Milovníci hudobných minihier si však užijú mód s voľným brnkaním na gitaru na DualSense.

Nový mód a stratené levely

Obsah pokračuje pod reklamou

Inou motiváciou pre hranie môže byť nový mód No Return (Niet návratu). Tento režim je spleťou akčných výziev na mapách z celej hry – napríklad Attack je o porazení niekoľkých vĺn nepriateľov, ďalší mód je o snahe prežiť vlny monštier po určitých kolách. A je tu priestor pre co-op, keď so spojencom striedavo čelíte útokom a potom riešite obranu. Do módu si môžete vyberať rozličné postavy: najprv Ellie a Abby, neskôr aj iné. Každá má pritom špecifické vlastnosti: Ellie má výborný stealth, Abby na fyzický kontakt, Dina si vyrobí bomby. Medzi misiami si môžete skočiť na základňu na nákup zbraní, upgradov a potom pokračovať až kým sa nedostanete k bossovi. Tento mód je však chytľavý a obsah odhaľuje postupne: čím viac ho hráte, tým viac si toho odomknete.

Osobne ma však zaujali tzv. Lost Levels. Pod stratenými levelmi sa skrýva trojica kratších hrateľných pasáží, čo sú vystrihnuté kúsky levelov z predfinálnej verzie hry. Nie sú úplne dokončené, niekde chýbajú textúry či detaily, no majú plne hrateľné prostredia na preskúmanie či akcie. Pred každým levelom si možno pustiť video s vysvetlením, prečo bola sekvencia vystrihnutá. Aj počas hrania si môžete vložiť voice-over, ktorý sa uvedie vždy na konkrétnom mieste s obálkou. Každý level ich obsahuje dosť, audiokomentár sa nájde na každom kroku.

Zdroj | PlayStation

Prvý level v Jacksone priblíži večernú scénu, rozličné atrakcie v mestečku, aj široký kolorit postáv (akurát nemá ešte dabing), je skvelou ukážkou atmosféry uzavretého spoločenstva a aktivít, zatiaľ čo vonku zúri boj o prežitie. Druhý level sa odohrá v kanáloch Seattle, je sieťou menších puzzle, plazení sa v kanáloch, má dusnú atmosféru a dve drsné prekvapenia (jedna ľakačka v sklade fakt stojí za to). Tretí je už v hre neskoro a mapuje sledovanie diviaka pred levelom na farme. Každý je iný, má odlišný dôvod pre vystrihnutie a slúži na skvelé rozšírenie hry i vysvetlenie absencie. Je škoda, že vystrihnutých levelov nie je viac, lebo sú unikátnym pohľadom do tvorby hry.

The Last of Us Part II Remastered má všetky obohatenia výborné: lepšiu grafiku, DualSense podporu alebo No Return a Lost Levels. Majitelia PS4 verzie si ich môžu na PS5 dokúpiť za 10 eur, ostatní kúpiť novú PS5 verziu za plnú cenu. Sklamaní budú len tí, čo čakali oveľa viac – napríklad väčší obsahový prídavok či celú epizódu hry.

The Last of Us Part II Remastered vyšla 19. januára 2024 na PS5.

95 %
Stále jedna z najlepších hier posledných desiatich rokov s niekoľkými vylepšeniami na novom hardvéri.

Výhody

  • vynikajúca akčná adventúra aj po 4 rokoch
  • výborný scenár s napínavými momentmi
  • kvalitná hrateľnosť v interiéroch i otvorených priestranstvach
  • dostatočne veľký rozsah a dve hrateľné postavy
  • nový mód No Return i Lost Levels
  • lepšia grafika PS5 a pridaná podpora DualSense

Nevýhody

  • nemá toľko nového obsahu
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.