Reklama

Textový Facebook cez sieť operátora zadarmo! Nahradí SMS?

Števo Porubský

Asi najznámejší svetový komunitný portál na svojom blogu zverejnil informáciu o tom, že vo vybraných 45 krajinách sveta uzavrel dohodu s 50 mobilnými operátormi o poskytovaní textovej verzie Facebooku bezplatne. Nie že by bol Facebook spoplatnený, ale operátori si nebudú účtovať žiadny poplatok za prenos dát cez stránku 0.facebook.com.  

 

 facebook 0 logo

 

Pod adresou 0.facebook.com sa ukrýva textová verzia známeho komunitného portálu. Pohľad na ňu však nie je vôbec taký, na aký ste zvyknutí cez klasický web prehliadač. Namiesto obrázkov, videí, reklamných ponúk a pod. uvidíte len čistý text – statusy užívateľov. Jedná sa teda ešte o okresanejšiu verziu už známej mobilnej verzie m.facebook.com. Dôvodom zavedenia 0.facebook.com je aj rýchlosť načítavania, ktorá by sa mala pre mobilné telefóny rapídne zvýšiť, pričom operátori si za prenos takýchto dát nebudú účtovať ani cent. Táto verzia Facebooku však nebude ukrátená o možnosť prezerania multimediálneho obsahu. Za jeho prenos si však už operátor bude účtovať klasické poplatky za prenesené dáta. O nutnosti platenia za prehliadanie daného obsahu by mali byť užívatelia oboznámení cez výstražnú správu v 0.facebook.com.

 Nokia N8

Foto: Nokia

Čoskoro možno aj na Slovensku

V najbližšom čase by sa mal prístup cez 0.facebook.com objaviť v ďalších 12 krajinách sveta, dokonca aj Európe. Slovensko však zatiaľ do zoznamu 67 krajín nepatrí. Uvidíme čo Facebook „vyrokuje“ s ďalšími svetovými operátormi, medzi ktorých patria aj tí naši. Je teda len otázkou času, kedy sa služba dostane aj na Slovensko. Facebook-maniaci si tak určite prídu na svoje. Alebo sa môžeme tešiť na plnohodnotného nástupcu klasických SMS správ? Veď viac ako 100 miliónov užívateľov v 80 krajinách sveta bude môcť časom zdieľať svoje zážitky v textovej podobe cez svoj mobil s nulovými poplatkami. To skutočne zaváňa náhradou predražených SMS správ. Otázne je, ako sa k tomu postavia samotní operátori.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.