Reklama

Texas Instruments OMAP4440: súboj mobilných procesorov vrcholí

Dominik Fúsek

Zo smartfónov a tabletov sa stáva stále lukratívnejší biznis a mimo nechcú zostať ani výrobcovia hardvéru. Ku špičke súčasných procesorov patria čipy od Qualcommu (Qualcomm MSM8960: na smartfónoch grafika ako na PS3?) či Tegra 2 od nVidie (nVidia Tegra 2: prvotina postavená na novej platforme), pozadu nesmie zostať ani americká spoločnosť Texas Instruments. V týchto dňoch predstavila nový procesor OMAP4440, ktorý je pripravený aj na tretí rozmer.

Texas Instruments OMAP4440

Smartfóny a tablety na seba nabaľujú stále ďalšie a ďalšie funkcie a stúpajú tak aj nároky na hardvér. Nahrávanie a prehrávanie HD videa už dnes ponúkajú aj mid-endy, najvyššia trieda musí teda ponúknuť Full HD a najlepšie aj v treťom rozmere. Pre nové čipy od Texas Instruments ale ani toto nebude problém. Procesor OMAP4440 je postavený na architektúre ARM Cortex-A9 a oproti svojmu predchodcovi, 4430-ke prináša celý rad vylepšení. Jeho dve výpočtové jadrá sú taktované na frekvenciu 1,5 GHz. Čip je vyrobený 45 nm technológiou a používa grafické jadro POWERVR SGX540.

Texas Instruments OMAP4440

Vyjadrené v číslach, oproti predchodcovi narástol grafický výkon o 25 %, doba načítania webových stránok by sa mala skrátiť o 30 %, klesnúť by mal aj odber energie. Prehrávanie Full HD videa je podporované aj v 3D. Procesor môže spolupracovať s fotoaparátom s rozlíšením až 20 Mpx, prípadne s dvoma 12-magapixelovými. Podporuje teda aj 3D fotografovanie a snímanie 3D Full HD videí, rovnako sú podporované aj 3D stereoskopické displeje (teda bez nutnosti okuliarov). Prvé prístroje s týmto čipsetom by mali byť predstavené v druhom polroku 2011.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.