Reklama

Texas Instruments OMAP 5: 4-jadrový procesor v mobile?!

Marek Šimunek

Ešte sa v smartfónoch poriadne ani neudomácnili dvojjadrové procesory a spoločnosť Texas Instruments už predstavila nový rad svojich ARM procesorov piatej generácie, nesúcich označenie OMAP 5. Počet jadier narástol na 4 a my sa tak môžeme tešiť na skutočný výkon v mobilných zariadeniach a tabletoch.

Texas Instruments OMAP 5430

Koncový užívatelia ešte len očakávajú masívne nasadenie dvojjadrových procesorov (LG Optimus 2X: Dual Core v smartfóne je tu!) v smartfónoch a spoločnosť Texas Instruments už predstavila piatu generáciu procesorov OMAP, ktorá poskytne hneď štyri jadrá v jednom procesore. Nová generácia procesorov OMAP bude veľmi vážnou konkurenciou pre v súčasnosti sa rozširujúcu platformu nVidia Tegra 2. Procesory OMAP 5 budú vyrábané 28 nm technológiou a oproti súčasnej generácii by mali zvýšiť výkon procesora trojnásobne a výkon grafiky až päťnásobne. Za takýto nárast grafického výkonu môžeme vďačiť použitiu viacjadrového 3D grafického akcelerátora PowerVR SGX544-MPx spolu s menej výkonným 2D akcelerátorom TI BitBit.

Texas Instruments OMAP 5

Procesory OMAP 5 budú mať dve jadrá novej generácie Cortex-A15, každé s maximálnym taktom 2 GHz, ktoré budú doplnené dvojicou jadier Cortex-M4. Tie budú taktované na neznámu frekvenciu a ich účelom bude udržiavanie rýchlej odozvy zariadenia, pričom svoje využitie nájdu najmä v menej náročných operáciách, čo by v konečnom dôsledku malo znížiť energetickú náročnosť procesorov OMAP 5 až o 60 % oproti predchádzajúcej verzii OMAP 4. Spotreba novej generácie bude pravdepodobne často diskutovanou otázkou a sami sa tešíme ako si výrobcovia poradia s takým výkonom vo svojich smartfónoch. Na prvé reálne skúsenosti s touto platformou si však budeme musieť ešte nejakú dobu počkať, nakoľko Texas Instruments začne prvé procesory výrobcom distribuovať v druhej polovici tohto roku a prvých smartfónov s OMAP 5 by sme sa mohli dočkať v polovici roku 2012. Čakať sa však oplatí, nakoľko nové procesory OMAP 5 by mali byť schopné prehrávania a záznamu 3D videa, či prevodu 2D videa na 3D pri Full HD rozlíšení.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.