Operačný systém Android vyniká možnosťami prispôsobenia, ktoré ešte umocňuje množstvo kvalitných a najmä bezplatných alternatív k vstavaným programom. Dnes nahradím dve z tých najzákladnejších – správcu plôch a hudobný prehrávač.
Zeam Launcher
Alternatívny správca plôch a menu s mimoriadne rozsiahlymi možnosťami prispôsobenia. Dokáže všetko, čo štandardný Android launcher a okrem toho ponúka množstvo ďalších funkcií. Do spodnej lišty umožňuje vložiť 6 ľubovoľných skratiek (pokiaľ vám nevadí posúvanie, tak ešte viac). Widgeteom pridávaným na plochu môžete určiť ich veľkosť, pokiaľ to umožňujú. Nevídanou schopnosťou je možnosť určiť rozsah mriežky ikon na ploche – zo štandardnej 4 x 4 až na 8 x 8, teda 64 skratiek na jednej ploche! To samozrejme vyžaduje patrične veľký displej s náležitým rozlíšením, aby bolo možné sa do takej malej ikony trafiť. Samozrejmosťou je možnosť rýchlo spravovať aplikácie v menu, voliť počet plôch (1-7) či zakázať otáčanie akcelerometrom. Aplikácia je bezplatná a rozhodne stojí za vyskúšanie.
WinAmp
Legendárny program, ktorý po dobytí počítačov prišiel nahradiť vstavaný hudobný prehrávač Androidu. Okrem prehrávania hudby uloženej v smartfóne dokáže synchronizovať hudbu cez Wi-Fi alebo z iTunes, prehrávať tisícky internetových rádií či bezplatne sťahovať hudbu. Na plochu je možné vložiť rôzne ovládacie widgety. Žiaľ chýba ekvalizér.
Pumpkins vs. Monsters
Uprostred noci sa všemožné strašidlá rozhodli zaútočiť na ľudstvo. Na odpor sa im však postavili… tekvice. Príbeh síce nie je strhujúci, zato hrateľnosť áno. Hlavným logickým princípom je spojiť minimálne tri tekvice rovnakej farby a vrhnúť ich na prichádzajúce monštrá skôr, než zničia plot a porazia vás. Pomôcť si môžete mocnými kombináciami, ale aj bonusmi ako dynamit, míny či opravy plota, ktoré spolu s upgradmi tekvíc môžete nakupovať. Hra je pomerne obtiažna a disponuje množstvom úrovní na dlhý čas, ale aj survival módom.
Testy aplikácií vykonávame na LG Optimus Black a HTC Desire HD.
Foto: market.android.com