Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 6 min.
  • 22.10.2021

Testovali sme najnovšie súkromné kino od Samsungu - 75" Neo QLED 8K TV (QN900A)

Testovali sme najnovšie súkromné kino od Samsungu - 75" Neo QLED 8K TV (QN900A)
Michal Spiegel
Testovali sme najnovšie súkromné kino od Samsungu - 75" Neo QLED 8K TV (QN900A)

Časy, kedy dám stačili 55″ uhlopriečky k spokojnosti sú už dávno preč. Samsung si to uvedomuje a novú QLED 8K TV (QE75QN900A) si menšiu ako 65″ ani nekúpite.

My sme mali tú možnosť testovať „stredne veľký“ 75″ model (áno existuje aj 85″) a povieme vám takéto domáce kino budete chcieť.

Mohutná obrazovka s hrúbkou iba 1,5 cm sa upevňuje na masívny kovový stojan, ktorý musíte primontovať. Druhou možnosťou je upevniť TV na stenu. Musíme Samsung pochváliť za elegantné riešenie pripojenia k One connect boxu. Ten je prichytený k zadnému stojanu a pripojený jedným krátkym káblom. Nikde vám tak netrčia žiadne pomotané káble. V balení však nájdete aj jeden tenký dlhý prepájací kábel, keby ste si chceli One connect box umiestniť na iné miesto ďalej od TV.

Elegancia One connect boxu spočíva aj v tom, že vo vnútri nájdeme celý hardvér televízora. Ak sa vám náhodou niečo pokazí, stačí vymeniť krabičku a TV môže ostať na mieste.

Pozrite si

8K televízor Samsung QE950TS so soundbarom Q800T vás pohltí ako kinosála

V rámci boxu získate množstvo konektorov pre ostatné zariadenia vrátane set-top boxu, hernej konzoly či reproduktorov. Postarajú sa o to 4 HDMI 2.1 konektory a 3 USB konektory. V balení tiež nájdete dizajnový Samsung Smart SolarCell ovládač s minimalistickým ovládaním a solárnym napájaním, ktorý je navyše čiastočne vyrobený z recyklovaných PET fliaš.

Po dizajnovej stránke doviedol Samsung svoj televízor k dokonalosti. Nekonečný Infinity Screen, kde budete rámčeky hľadať iba ťažko dopĺňa minimalistický zadný stojan.

Po spustení vás privíta prezentačné video, ktoré vám hneď na úvod ukáže možnosti 8K televízora. Áno, obsahu v 8K je naďalej málo a pokiaľ aj nejaký je, ide väčšinou o prezentačné videá, no napriek tomu je dobre byť pripravený na budúcnosť, ktorá bude o 8K videách.

Práve o tie sa stará nový procesor Neo Quantum Processor 8K, ktorý spracováva údaje až zo 16 neurónových sietí. Natívne 8K rozlíšenie ponúka zobrazenie až 33 miliónov pixelov, čo je štvornásobne viac ako ponúka v súčasnosti rozšírené 4K Ultra HD.

Napriek tomu, že obsahu pre takéto sledovanie nie je mnoho, Samsung TV ponúka 8K AI Upscaling, čiže aj obsah v menšom rozlíšení bude vo výsledku ešte lepší a bude sa prispôsobovať bohatým možnostiam televízora a to všetko vďaka umelej inteligencii.

Pozrite si

Na čo je Samsungu 200 Mpx snímač do mobilu?

Aby toho nebolo málo, nový Samsung Neo QLED 8K TV disponuje podporou pre Quantum HDR 4000, ktorá ešte vylepší jas, farby a kontrast.

Vďaka jasným farbám a antireflexnému povrchu si užijete sledovanie aj cez deň, keďže odrážané svetlo nebude silno vidieť na tmavej obrazovke.

Po stránke zvuku sme taktiež neostali v redakcii sklamaní. Tzv. zvuk sledujúci pohyb OTS Pro doviedol Samsung k dokonalosti. Zadné reproduktory vám postačia, no pokiaľ by ste chceli audio zážitok ešte vylepšiť, potom je tu soundbar so subwooferom Soundbar Q séria s Dolby Atmos HW-Q600A, ktorých zvuk vás ohúri a basy zasadia do sedadla.

Vďaka technológii Q-Symphony si môžete navyše prepojiť silu TV reproduktorov so soundbarom a subwooferom. Nemusíte si tak vyberať iba medzi reproduktormi a TV audiom.

TV disponuje technológiou Quantum Matrix Technology Pro, ktorá sa postará o stmievanie v podsvietení. Výsledkom tak budú nádherné detaily najmä v tmavých scénach a výrazná čierna. Technológia Neo QLED v sebe zahŕňa nový svetelný zdroj zvaný Quantum Mini LED. Pod týmto názvom sa ukrývajú nové diódy s výškou dosahujúcou 1/40 bežnej LED diódy, ktoré navyše Samsung na rozdiel od samostatného pripevnenia a šírenia svetla šošovkou prekryl spoločne viacerými mikrovrstvami. Nové Neo QLED televízory tak môžu byť tenšie a zároveň môžu ponúkať vyšší jas a precíznejšie podsvietenie dôležitých častí obrazovky.

Keďže obľubujeme v redakcii aj hry, Samsung nesklame ani po tejto stránke. Hlavnou výhodou je funkcia Motion Xcelerator Turbo+ a podpora pre 4K Ultra HD 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. Nezažijete tak takmer žiadne oneskorenie či rozmazanie pohybu ani pri rýchlych multiplayerových hrách.

V časoch home officov vás tiež poteší podpora pre Google Duo meetingy. K TV si môžete pripojiť webkameru a na online meetingoch fungovať priamo cez televízor na veľkej obrazovke.

Zamilujete si tiež prepojenie so smartfónom. Samsung pripojíte jediným klikom, no nechýba podpora pre iOS a AirPlay. Oceníte tiež možnosť si rozdeliť TV až na štyri samostatné obrazovky. Na jednej môžete napríklad sledovať video, na druhej TV, na tretej fotky zo smartfónu a na štvrtej výsledky športových zápasov.

Samozrejme nechýbajú ani ďalšie obľúbené funkcie, ktoré poznáte z predchádzajúcich modelov od Samsungu. Vďaka operačnému systému Tizen nechýba podpora pre množstvo aplikácií a tešiť sa môžete aj na asistenta Bixby, aplikáciu SmartThings, ako aj zrkadlenie obsahu zo smartfónu cez Mobile Tap Mirroring.

Pokiaľ vás Samsung 75″ Neo QLED 8K TV zo série QN900A zaujal, cena modelu je 7 499 €. Za väčší 85″ model si zaplatíte 9 999 €.

Pozrite si

Samsung Neo QLED 8K TV (QN800A) – obrovský skok vpred aj bez OLEDu

Verdikt

Samsung posunul latku opäť vysoko. 3. generácia 8K televízorov od Samsugu dokázala, že kórejský gigant je na budúcnosť pripravený. Domáce kino môže mať rôzne podoby a my si ho predstavujeme práve takto. 75″ uhlopriečka je presne tá veľkosť, na ktorej si chcete pozrieť najväčšie seriálové hity, zahrať najnovšie hry na nových konzolách či jednoducho browsovať YouTube. Keď k tomu navyše dostanete kvalitný zvuk v spojení so soundbarom, ako divák a poslucháč rozhodne sklamaný nebudete.

Samsung Neo QLED 8K TV (QE75QN900A) si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.