Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lenovo Moto Mods - modulárne telefóny sú tu a fungujú skvelo

Lenovo Moto Mods - modulárne telefóny sú tu a fungujú skvelo
Stanislav Vinc
Lenovo Moto Mods - modulárne telefóny sú tu a fungujú skvelo

V priebehu posledných rokov vzniklo a zaniklo niekoľko projektov, ktoré sľubovali modulárne telefóny. Utopistickou ideou je mať telefón, ktorému môžete kedykoľvek meniť komponenty a tým meniť jeho funkcie či vlastnosti. Lenovo takéto riešenie ponúka a nazýva to Moto Mods.

Na Lenovo Moto Z2 Play sme sa pozreli v samostatnej recenzii a testu sa podrobil aj Motorola Moto Gamepad. Teraz sa zameriame na ďalšie zadné kryty, ktoré telefóny Lenovo Moto Z podporujú. Moto Mods na pripojenie k telefónu využívajú 16 pinov, ktoré sa nachádzajú na spodku zadnej strany. Samotné Moto Mods na telefóne držia vďaka silným magnetom. Tie sú dostatočne silné a nehrozí, že by sa príslušenstvo odpojilo samo od seba.

Moto 360 Camera

Kamera Moto Mods 360 je to, pre čo sa oplatí telefóny z rodiny Moto Z zvážiť. Ide o relatívne kompaktný kryt, z ktorého na vrchu trčí dvojica objektívov. Tieto 13-megapixelové snímače vidia vďaka širokouhlým objektívom kompletnú scénu pred a za telefónom.

Obraz z objektívov sa v telefóne spojí a vznikne 360-stupňový pohľad na scénu. Fotoaparát má zabudovaný samostatný mikrofón a dokáže nahrávať aj video a to v rozlíšení 4K UHD pri 24 snímkach za sekundu.

Fotoaparát je na tento 360-stupňové zábery pripravený a ponúka niekoľko režimov fotenia a nahrávania videa. Vybraný režim neovplyvňuje výslednú snímku, iba mení to, ako vidíte scénu počas fotenia. Najlogickejším a najintuitívnejším režimom je klasický sférický pohľad. V ňom vidíte záber z fotoaparátu rovnako, ako bude vyzerať záber vo výsledku.

Pozrite si

3 appky, s ktorými vytvoríte 360° fotografie aj vy

V 360-stupňovom obraze sa môžete obzerať posúvaním prsta po obrazovke rovnako, ako to poznáte z 360-stupňových videí na YouTube. V ponuke je aj režim „front-back“, v ktorom vidíte scénu pred sebou a za sebou na rozdelenej obrazovke. Posledný režim na spodok obrazovky pridá pás s celým 360-stupňovým záberom.

Čo sa týka kvality fotografií, tam Moto 360 Camera zachytáva lepšie tie objekty, ktoré sú blízko. Vzdialené budovy, stromy a osoby budú na 360-stupňovom zábere skrátka neostré. Pri niektorých záberoch je taktiež možné vidieť, že spojenie obrazu z dvojice snímačov nie je vždy perfektné.

Pozrite si

Motorola Moto Gamepad – povinné príslušenstvo pre mobilných hráčov

Ak sa nad vami nachádza napríklad koruna stromu, ľahko na nej uvidíte rozmazaný pás. To je práve miesto, kde sa obraz spája. Ak ale fotíte 360-stupňový záber pod holým nebom, tento nedostatok nie je vôbec vidieť.

Na fotografii vyššie môžete vidieť, že v niektorých situáciách sú fotky spojené dosť nešťastne. Kompletný 360-stupňový záber nájdete na tomto odkaze. Na videu nižšie si môžete pozrieť, ako Moto Mods 360 zvláda zachytávanie videa pri chôdzi.

https://youtu.be/1Ex38lOoxc8

Ďalšou kapitolou je editovanie 360-stupňového obsahu. Motorola zabudovala editor priamo do fotoaparátu a myslela aj na to, že nie všetky služby, kam budete obsah zdieľať, podporujú 360-stupňové zábery. Editor umožňuje v prípade fotky aj videa zo sférického záberu vytvoriť klasický záber, pričom vybrať si môžete z prednastavených formátov 4:3, 16:9 a podobne.

Tomuto príslušenstvu by sa dalo vytknúť zopár vecí. Prvou vecou je cena 279 €. Konkurenčné 360-stupňové kamery ponúkajú okrem lepšej ceny aj tri-pod. To je niečo, čo mi pri Moto 360 chýbalo. Ak nemáte samostatný tri-pod kompatibilný s telefónom, buď budete časť 360-stupňového záberu zakrývať vy, alebo telefón budete musieť niekde oprieť a nastaviť časovač.

Pozrite si

Samsung Gear 360 – 360° kamera len pre vyvolených

Za tú cenu mohol byť ku kamere pribalený akýsi stojan, ktorý by dokázal telefón udržať vo vertikálnej polohe. Veľkým mínusom je tiež vyššie spomínaný viditeľný spoj pri fotografiách, ktorý trochu ruší zážitok zo záberov. Ak sa vám nakoniec podarí vytvoriť kvalitný 360-stupňový záber, narazíte na problém s podporou 360-stupňového obsahu na stránkach.

Celkovo som si ale Moto Mods 360 počas testovania obľúbil a uvedomil som si, ako dokáže 360-stupňový záber vylepšiť zachytávanie dôležitých momentov. Je tu ale ešte zopár technických a softvérových problémov, ktoré môžu byť opravené skrz aktualizácie alebo s ďalšou generáciou Moto 360 fotoaparátu.

Moto TurboPower Pack

Moto Mods TurboPower je skrátka externá batéria s kapacitou 3490 mAh. Výhoda tejto externej batérie oproti klasickým powerbankám je spočíva samozrejme v tom, že si ju pripnete priamo na telefón. Vďaka hrúbke 6.58 milimetrov a váhe 95 gramov vám TurboPower pack nebude prekážať ani pri používaní, či vo vrecku.

Podstatnou vlastnosťou tejto batérie je aj rýchle nabíjanie s výkonom 15 W. Lenovo uvádza, že TurboPower pack pridá telefónu deň výdrže. Toto vyhlásenie neprezradí veľa, keďže výdrž telefónu Moto Z2 Play, na ktorom sme TurboPower testovali, sa výrazne líši od štýlu používania. Viac o výdrži tohto telefónu sa dozviete v našej recenzii.

Pozrite si

Motorola Moto Z2 Play – Perfektný smartfón na druhú

Dá sa ale povedať, že TurboPower pack dokáže Moto Z2 Play nabiť raz a koľko hodín výdrže z toho vyťažíte záleží už len od vášho spôsobu používania telefónu. V mojom prípade sa slová výrobcu vyplnili. Samotný obal sa dá nabíjať cez USB-C port na tele krytu alebo cez USB-C port na telefóne.

V prípade nabíjania cez telefón sa začne nabíjanie batérie až v momente, keď nabitie telefónu prekročí hranicu 80%. V oboch prípadoch trvá plné nabitie zhruba hodinu. O stave nabitia batérie vás informujú LED indikátory na zadnej strane, ktoré sa rozsvietia po stlačení nenápadného tlačidla na zadnej strane.

S cenou 65 € ide o zaujímavé príslušenstvo, ktoré vás neraz zachráni v núdzi, keď potrebujete čo najrýchlejšie dostať do telefónu energiu. Zo všetkých Moto Mods ide zrejme o ten najpraktickejšie príslušenstvo, ktoré si k telefónom Moto Z môžete kúpiť.

Moto Mods Style Shell s bezdrôtovým nabíjaním

Posledným krytom, ktorý k nám do redakcie dorazil, je Moto Style Shell+Wireless Charging. Pod týmto názvom sa ukrýva Moto Mod, ktorý telefónu pridáva podporu rýchleho bezdrôtového nabíjania.

Pozrite si

Marek Tóth – moto g5S plus je moja srdcovka

Je trochu zvláštne mať bezdrôtové nabíjanie k dispozícii iba so správnym obalom, keďže sa pri prehadzovaní jednotlivých Moto Mods trochu stráca ten komfort, ktorý má bezdrôtové nabíjane poskytovať.

Hlavným problémom tohto krytu ale nie je jeho praktickosť, ale skôr cena 45 €. To vás donúti poriadne zvážiť, či vám bezdrôtové nabíjanie naozaj v telefóne chýba. Bezdrôtové nabíjanie mohlo byť súčasťou už samotného telefónu, alebo súčasťou všetkých Moto Mods, u ktorých je to technicky možné. Ak vám ale vyššia cena nevadí a bezdrôtové nabíjanie vám v niektorom z telefónov Moto Z chýba, s Moto Style Shell budete spokojní.

Moto Mods priniesli svieži vánok do mobilného príslušenstva a treba už len dúfať, že ich bude Lenovo  podporovať čo najdlhšie. Zatiaľ to s nimi vyzerá naozaj zaujímavo a ponuka Moto Mods sa stále rozrastá. Ak máte niektorý telefón z rodiny Moto Z, určite vám Moto Mods odporúčam.