- #PlayStation
- 11 min.
- 19.3.2023
Test: PS VR2 posúva hranicu VR headsetov, stále je to exkluzívne hranie
Po šiestich rokoch vstupuje Sony do ďalšej generácie virtuálnej reality. Tentokrát je prepojená na najnovšiu konzolu PS5 a sľubuje ešte lepší zážitok, kvalitné ovládanie a opantanie vašich zmyslov.
Znie to ako reklamný trik, ale nový hardvér je vo všetkých smeroch podarenejšou druhou generáciou, odstránil viaceré neduhy predchodcu. Ak by ste mali naskočiť do VR sveta cez toto zariadenie, čaká vás parádny štart.
Prečo PS VR2?
Úvodná otázka znie – potrebovala Sony vydať VR2, keď bol prvý VR headset kompatibilný s PS5? V podstate áno, lebo PS VR2 je kompletne nový hardvér, ktorý predchodcu v niečom síce pripomína, ale inak sa posúva o výrazné kroky vpred. Nejde iba o ľahko vytunenú verziu s rovnakým konceptom a lepším rozlíšením. V tom smere je pochopiteľné, že VR2 nie je kompatibilná už so staršími konzolami ako PS4 a PS4 Pro, ale vyžaduje si najnovšiu mašinu od Sony.
PS VR2 tvorí nerozlučnú dvojicu s PS5 aj v kontexte dizajnu. Či sa pozeráte na základné balenie alebo headset, spojitosti sú jasné: dizajn, farebné prevedenie, jednotlivé krivky, tieto dva kúsky k sebe patria.
Čo obsahuje balenie?
Pôvodný PS VR headset dorazil v októbri 2016 v obrovskej škatuli, preto bolo moje prekvapenie neskrývané, keď PS VR2 má sotva polovičné balenie. Až som pochyboval, či v ňom niečo nechýba alebo nebudem musieť hľadať niečo navyše v pôvodnej PS5 škatuli či v najbližšom obchode s elektrom.
PS VR2 si svojím minimalistickým balením vystačí: len čo otvoríte škatuľu, vidíte samotný headset na ľavej strane a na pravej strane dvojicu nových VR2 Sense ovládačov. Nad nimi menšia krabica so stereo headsetom, pár štupľov k nemu, USB kábel a manuál v niekoľkých jazykoch. Žiadne kontrolné jednotky, redukcie, kamery a ďalšie káble – znie to fantasticky jednoducho.
Inštalácia PS VR2
S minimálnym množstvom príslušenstva je inštalácia PS VR2 záležitosťou desiatich minút. Najprv zoberiete headset a pripojíte ho USB káblom k PS5, aby sa spárovali. Do 3,5mm jacku na helme zapojíte slúchadlá, aby ste si neskôr mohli nasadiť štuple do uší a počúvať 3D audio. Potom vytiahnete priložený alebo vlastný USB-C kábel, zapojíte do PS5 a spárujete postupne najprv ľavý, potom pravý VR2 Sense. Po týchto úkonoch je váš set pripravený.
Ako pripraviť izbu na PS VR2?
V zásade potrebujete dve veci: dostatok miesta a dostatok svetla. Prvý aspekt je azda náročnejší, lebo si budete potrebovať upratať obývačku či miestnosť, aby vám nezavadzali kreslá, stolíky, sušiaky či iné predmety. Aj keď hráte po sediačky, určité miesto si potrebujete pripraviť. Odporúčam tak 1,5×1,5m, lebo na rozpaženie rúk či otáčanie treba mať slušný rádius. Je to menej ako pri hraní postojačky, kde budete viac sledovať okolie a aby ste nepristúpili kábel. Tam by som už odporúčal väčší kus obývačky, cez 2m do každej strany. Lebo hry od vás chcú, aby ste sa otáčali, načahovali či niečo dvíhali zo zeme a na to si pýtajú priestor.
So svetlom máte dvojakú starosť – denné je zväčša v poriadku, pokiaľ nemáte v miestnosti ostré slnko. Po tme sa s touto generáciou hrať nedá, lebo PS VR2 vás nevie dobre snímať, a tak si vypýta viac svetla. Dokonca už v šere či tesne po západe slnka. Oba aspekty VR headset inicializuje po zapnutí a kalibruje si všetko potrebné.
Ako sa manipuluje s PS VR2?
Samotný headset náramne pripomína predchodcu, ale má bližšie k dizajnu PS5. Helma skrýva dva OLED displeje. Neďaleko nich na bočnej strane je tlačidlo, ktorým si celý predný panel s displejmi odsúvate, a tak si nasadíte helmu na hlavu.
Vzadu máte potom koliesko na postupne priťahovanie helmy, kým vás nezačne tlačiť. Na to si odporúčam dať pozor, pri dlhších herných seansách sa vám jednak bude potiť čelo a zbytočne by vás tlačil plast. Na zadnej strane sú tlačidlá na zapnutie helmy, potvrdzovanie pri inštalácii a slot pre slúchadlá.
Celková práca s VR2 helmou je hladká, venujte jej deň-dva a hneď sa naučíte s ňou hravo zaobchádzať. Po prvej inštalácii navyše ani veľa nepýta.
PS VR2 Sense – najväčšia novinka
Keď máte helmu na hlave, až taký rozdiel necítite. Ale to, čo Sony vymyslelo s ovládaním, je skutočný krok vpred o celú generáciu. PS VR využila existujúce Move ovládače z PS3, ktoré boli kedysi fajn, ale do nejednej hry priniesli nemalú mieru frustrácie, neustále sa museli kalibrovať a ich presnosť nie vždy zabrala ako ste chceli. Najmä hry, ktoré si Move ovládače žiadali na jemné pohyby či paralelné aktivity, boli neraz náročné.
PS VR2 Sense je iná liga. Sčasti pripomína DualSense ovládač rozdelený na polovicu – to pri prvom pohľade a rozložení známych prvkov i tlačidiel.
Ľavý ovládač má trojuholník a štvorec. Aj ľavú analógovú páčku na pohyb v hrách, ten ovládate palcom. A pre ukazovák a prostredník sú určené funkčné tlačidlá L1 a L2, ktoré sú viac na boku. Plus tlačidlo Share a domáce tlačidlo PlayStation. Pravý ovládač má zvyšné tlačidlá – krížik a kruh. Pravú analógovú páčku na ovládanie kamery v hrách. A opäť funkčné tlačidlá L2, R2, plus tlačidlá Options a opäť domáce PlayStation.
Ešte zaujímavejší je úchop ovládačov. Budete si zvykať, existuje iba jedna cesta ako vopchať ruky dovnútra, pomôže vám aj pozícia pútka, ktoré si navlečiete a potom prepcháte ruku dnu. Do dlane beriete ovládač, už si len napasovať prsty a ste pripravení všetko ovládať cez tieto dva ovládače. Vrátane hlavného menu v PS5, tak sa viete aj dostať do hry, odísť z nej či vypnúť konzolu.
Jedna múdra rada. Predtým ako si navlečiete VR2 Sense ovládače, zastoknite si slúchadla do uší, lebo s nimi to ide o dosť ťažšie.
Pár špecifikácií pre fanúšikov
Helma skrýva dva OLED displeje s rozlíšením 2000×2040 pixlov, čo je veľký nárast oproti minulej generácii. Obraz v hrách je oveľa ostrejší, žiadne vynechané riadky, hrubé pasáže či roztrasené časti a iné triky, s ktorými bojoval predchodca. To je dobrá správa pre tých, čo si minulé hry budú chcieť zopakovať (ale aj znova kúpiť).
Nechýba HDR podpora pre lepšie zobrazovanie kontrastov a najmä čierna farba i hĺbka sú podstatne väčší krok vpred. Headset má navyše podporu až 120Hz, čo je rozhodne dobrá správa pre tých, čo sa boja kinetózy a iných momentov pre závrate. Niežeby sa neobjavili momenty, kedy sa vám mierne zatočí hlava, ale hry vás väčšinou varujú, že si môžete vybrať z viacerých druhov pohybu.
Čo je nesmierne dôležité – lebo aj pohyb hlavy slúži neraz ako interaktívny prvok. Kam smeruje váš zrak, tam ide aj kurzor alebo sa otáča pohľad hrdinu.
Funguje aj bez TV
Prvotné pripojenie prebehne hladko, inštalácia prostredia tiež. Kalibrácia funguje tiež rýchlo, keď opätovne zapínate VR headset, za pár sekúnd prebehne kontrola a môžete naštartovať hru. Samozrejme, pri zapnutí PS5 treba separátne naštartovať aj VR2 a ovládače VR2 Sense. Tie štartujete rovnako ako DualSense ovládač, cez tlačidlá PlayStation. V tom smere je konzola intuitívna a presne vám ukáže, ktorý je zapnutý a ktorý ešte nie. Šikovné sú v tomto smere aj hry, ktoré pri spustení umožnia vyrovnanie obrazu či kalibráciu.
Najzaujímavejší fakt fungovania PS VR2 je, že nepotrebujete mať pri hraní zapnutú TV. Pokojne ju vypnite, aby nežrala energiu alebo ju prenechali na pozeranie programov či streamingu niekomu inému – počas hrania máte totiž helmu na hlave, slúchadlá v ušiach a len mávanie rukami by mohlo rušiť iných ľudí vedľa vás.
Hry na PS VR2
Kľúčová info na začiatok – spätná kompatibilita na PS VR2 nefunguje, takže ak ste mali minulý PSVR headset, nakúpenú haldu hier a budete si ich chcieť len tak zahrať v novom kabáte či vyššom rozlíšení, nie je to ľahké. Zhruba 20 hier síce ponúka voľný upgrade, lebo autori sa rozhodli vydať ich na nový hardvér a využiť aj nové funkcie ako VR2 Sense ovládače, takže pri No Man’s Sky či Pilot Whip si užijete vydarené repete aj zdarma.
Inak možno tituly rozdeliť na úplne nové, prenesené z iných systémov či práve minulej generácie. Top nových hier je málo a vedie ich akčná Sony exkluzivita Horizon: Call of the Mountain. Na druhej strane do ponuky dorazili skvelé AAA hry z posledného obdobia a vedie ich dvojica Gran Turismo 7 a Resident Evil: Village, ktoré sa dajú tiež získať vo VR2 verzii zadarmo. Pri VR produkcii je dĺžka hier relatívne krátka, zabavia vás pár hodín, preto je prítomnosť AAA titulov ako Gran Turismo 7 vítaná.
Žánre sú pestré, ale zväčša sa dočkáte jednoduchého konceptu pretaveného do chytľavého konceptu. Napríklad Pistol Whip je rýdza strieľačka, kde sa mení prostredie. Rez: Infinite mení aj vizuálne bláznivé prostredie, kde prelietava vaša postava. Tetris Effect: Connected je zase Tetris v 3D prostredí.
Nájdete tu aj stredne veľké tituly ako Cities VR (budovateľská stratégia), Star Wars: Tales from the Galaxy’s Edge (akčná adventúra zo SW univerza) i dve hry Moss (krásne behačky s logickými puzzle, kde ovládate istú myšku).
Herné zážitky si prejdeme v samostatnom článku, tešiť sa môžete na dojmy z Horizon, Resident Evil: Village i Gran Turismo 7 a Star Wars.
Finálny verdikt
PSVR2 je skvelý kus hardvéru a oproti minulej generácii ponúka jednoduchšiu manipuláciu, silnejší hardvér a je s ním radosť hrať. Ani pri dlhších herných seansách sa toľko nepotíte (hoci sa to nedá úplne vylúčiť, po 20 minútach sa kropaje môžu objaviť), ale najmä nedochádza tak často ku kinetóze, lebo vyššie rozlíšenie vám pomáha v tomto smere. Ponuka hier je solídna, no na väčší katalóg minulej generácie sa pomyslieť nedá, bez dodatočných úprav či kúpy sa k nemu nedostanete.
Preto je PSVR2 v mojich očiach stále exkluzívne hranie. Stojí totiž cca 600 eur, k nemu treba konzolu PS5 za 550, takže ste nad tisíckou a ešte ste nezačali kupovať hry. Ak máte GT7 či RE: Village, čosi si zahráte, na PS Store sú aj rôzne demoverzie, ale masové rozšírenie od PSVR2 asi čakať nemusíme. No exkluzívne zážitky rozhodne prinesie a teraz je otázne ako sa Sony či iné štúdia budú činiť pri produkcii.
Na druhej strane, ako aj majiteľ PSVR uznávam, že v mnohých smeroch niet cesty späť a nová generácia je veľký krok vpred.
PS2 VR do redakcie zapožičala Sony PlayStation. Autor priložených fotografií: Stanislav Vinc