- #PlayStation
- 13 min.
- 22.3.2023
Test PS VR2 hier: nový Horizon, adrenalín v RE: Village i parádne Gran Turismo 7
Aké sú herné zážitky s PS VR2 a koľkokrát sa vám nepríjemne zatočí hlava? Vyskúšali sme viaceré tituly i žánre.
Medzi nimi nechýbajú starí známi, s ktorými repete nabralo fakt inú dimenziu, ale aj nové tituly, ktoré majú solídny potenciál. A navyše vlastná hra z dielne Sony žmýka možnosti PS VR2 naplno.
Horizon: Call of the Mountain
Najnovšia hra zo série Horizon slúži ako výborná technologická ukážka možností PS VR2. Preto Sony súčasne predáva aj balenie VR headsetu priamo s touto hrou za 649 €, čo je pomerne vysoká cena, ale takto máte najlepší launch titul rovno k dispozícii.
Call of the Mountain stojí v sérii samostatne, nemusíte poznať dve hlavné hry a predsa si ju môžete užiť. Jej žáner je tiež iný ako v hlavnej línii, dokonca aj hrdina je odlišný. Spoznáte ho na začiatku, je spútaný na člne a preplávate údolím, v ktorom prechádzajú aj majestátne tvory. Jeden z nich čln prevráti, končíte na svojich nohách, zažijete istú stratu a ďalej putujete už po svojich. Je to úžasný štart, ktorý vás okamžite presvedčí, že na produkcii, vysokom rozlíšení a efektov sa rozhodne nešetrili. HDR obraz, detailné tváre, skvelé momenty! Dej potom smeruje do dedinky, z ktorej budete chodiť na rozličné výpravy. Z väzenia vás vytiahli, lebo ste skvelý lezec a navyše sa v horách stratil váš brat, takže máte aj osobnú motiváciu ísť do terénu.
Tento Horizon využíva úplne všetky možnosti VR2. Už prvé animácie to dokážu – helma vibruje na hlave, o sebe dajú vedieť aj ovládače s haptickou spätnou väzbou či snímanie dotykov prstov. Ak chcete môžete sa pohybovať cez páčky alebo cez pohyb ovládačmi, kde budete akoby mávať rukami a šprintovať na mieste. Odporúčam si to vyskúšať – ale po čase som prešiel ku klasike a páčkam. Pohyb si užijete inde. Napríklad skok sa rieši tak, že držíte L1+R1, do toho odrazíte ruky od seba do priestoru. Využijete celú škálu PlayStation tlačidiel a najviac budete rukami mávať pri dvoch hlavných aktivitách hry: lezení a prestrelkách.
Lezenie po horách vyskúša vaše zmysly i žalúdok. Funguje tak, že sa reálne načahujte po kameňoch, lanách, škárach, takže musíte zdvihnúť hlavu nahor a tam hľadať aktívne predmety označené bielou farbou – akoby horolezeckou kriedou. To sú aktívne časti a hra vás posiela na rozmanité výšiny. Bežne minútu-dve idete nahor a v priestore to vyzerá na reálne šplhanie: nájdete aktívny prvok, stlačíte L2 (ľavá ruka), potom R2 (pravá ruka). Môžete rúčkovať aj horizontálne nad priepasťou alebo obchádzať masív. Beda, na jednej ruke dlho nevydržíte a keď padnete, juuuuj, to si ešte len užijete kinetózu či nábeh na závrať.
Prestrelky sú ďalšia parádna aktivita, lebo využívate luk a celú škálu šípov. Jedným tlačidlom s pohybom za chrbát vytiahnete luk (R2). Druhým tlačidlom a pohybom vzad si vyberiete šíp (L2). Mierite a strieľate ako v skutočnosti, takže máte natiahnutú ruku a hľadáte slabiny nepriateľa v priestore. Nie je to ľahké, najmä ak máte zostreliť viac nepriateľov po sebe. Po dvoch minútach vás aj bolia ruky, preto súboje celkom precítite. Výhoda je, že počas boja nemusíte veľmi riešiť pohyb, iba sa uhýbať, hľadať skaly či útočiská, ale netreba bežať ďaleko, lebo ste akoby v uzavretej aréne.
Postupne si začnete vyrábať ďalšie druhy šípov, na pracovnom stole si treba vybrať správne časti a zložiť šíp vyššej účinnosti. V kempe sa dajú vyrobiť aj nové pomôcky ako laná, cepíny – na tie treba suroviny z terénu. Môžete si aj pokecať s niekoľkými obyvateľmi a zistiť čosi o stave sveta cez rozvetvené dialógy. Tu môžete využiť aj ovládanie pohybom očí.
Skrátka špičkový titul a solídna dĺžka 8 hodín, ktorú trošku môžete natiahnuť cez tréningové výzvy. Najviac vám utkvie v hlave prvá hodina, ktorá vás ohromí všetkými možnosťami PS VR2 aj s 3D audiom. Po čase si už zvyknete na to, čo od vás hra chce a najmä vertikálny záber, že stále postupujete nahor, je vo VR silný.
Resident Evil: Village
Dať si horor vo VR znie ako recept na úspech. A aj je! Mimoriadne drásavý intenzívny zážitok z RE: Village dostal update zadarmo, a tak vás pozýva prejsť si hrôzy či vidieť Lady Dimitrescu v plnej kráse na VR oči. Tým, že sa odohráva RE: Village v pohľade z prvej osoby, je intenzita zaručená. Skôr som sa obával, či sa nebude točiť hlava z pohybu či rôznych otočiek.
Village sa začína autonehodou a po nej 10-15 minút blúdite lesom ako v Blair Witch a to je riadne napínavá sekvencia! Všade je tma, sneh vám chrúme pod nohami, predierate sa kríkmi a haluzami, cez ktoré občas čosi prebehne. Do toho v diaľke chroptí zver, skrátka podklad pre horor ako lusk. Na tieto scény sa pozeráte vlastnými očami, postupne kráčate (nie našťastie moc rýchlo), kým neprídete k chatrči. Tú preskúmate, v jej podzemí začne niečo hrozne búchať, až vám niečo duní nad hlavou. To vám už vrčí aj samotná helma, ale tá atmosféra nepoľavuje. Vyjdete z chatrče, idete cestičkou k zrázu a tam sa otvorí scenéria dediny s veľkým hradom nad ňou.
Nasleduje putovanie dedinou (niekoľko hodín), kde má VR výborné prechody medzi exteriérmi a interiérmi. Tmavé kutice vs. zasnežené či krvavé miesta, kde na vás skáču nepriatelia, to je pekná vizuálna bašta. Potom sa pozriete do obrovského zámku, ktorý ponúka opäť niečo iné: už nie stiesnené domky sedliakov, ale veľké izby, chodby a haly, kde zažijete aj nejednu naháňačku. Vo VR je to opäť silné sústo.
Aj v tomto prípade platí, že ak ste titul hrali, má PS VR2 výborný zmysel. Dáte si repete v známom prostredí a stále vás vystrašia niektoré momenty ako na prvý raz. Akurát manipulácia s predmetmi a inventárom je zo začiatku trocha kostrbatá a je cítiť ako sa autori prispôsobujú interface. Odporúčam hrať hodinu-dve denne a máte postarané o nervy testujúci týždeň.
Gran Turismo 7
Skvelý automobilový simulátor dostal deň pred štartom PS VR2 zadarmo aktualizáciu, ktorá prináša nové autá, ale aj podporu VR2 headsetu. Hráčov nekasíruje, a tak sa snaží nalákať, aby si znovu zahrali ikonické preteky v celej dĺžke alebo dali repete. Podpora VR headsetu je veľmi dobrá v dvoch smeroch.
Ak ste takí fanúšikovia, čo radi ochkajú u áut v garáži, určite si užijete tzv. VR Showroom, kde sa môžete kochať krásou tátošov v ultraHD rozlíšení s tuctom pozadí z rôznych uhlov. Autá si môžete prezerať zvonka, aj zvnútra. To, čo na bežných TV je ako fajn doplnok, má vo VR určite silnejší dopad na vaše zmysly.
Druhým aspektom je možnosť hrať celú hru vo VR, čo nie je žiadna maličkosť. Či ide o chytľavé minihry na určitú hudbu alebo plný mód kariéry a jazdenie, s VR zrazu všetko vidíte v plných detailoch a doslova ste očami na trati. Prešiel som niektoré obľúbené preteky z hry a pokročil aj v kuse kariéry len pre to, aby som otestoval ako dlho hráč vydrží s helmou na očiach. A v podstate vydržíte dlho. Nič vás tu neruší, hra nie je prepchatá efektmi a má vlastné tempo, stačí si ordinovať prestávku každých 30-45 minút skôr rozumom ako z únavy. Pocit rýchlosti tu je, nie je však úplne zbesilý, takže kinetóza nehrozí.
Gran Turismo 7 vo VR2 je výborný zážitok, hoci asi mnohí ho budú brať ako šancu dať si celú kariéru znova a užiť si ju vo VR. Akurát pozor, GT7 nepodporuje VR2 Sense ovládače. Ak vám nepôjdu v hre ako mne, nie je to bug. GT7 treba hrať skrátka s klasickým DualSense gamepadom.
Moss & Moss: Book II
Moss tituly nie sú úplná novinka – obe vyšli na PS VR, sú celkom dobre hrateľné. Ale ak ich chcete konečne hrať v poriadnej forme, PS VR2 dávajú parádny skok vpred. Oba tituly rozprávajú príbeh o myške Quill na jej dobrodružstvách a hra je štruktúrovaná tak ako by ste čítali knihu. Sedíte v chráme, otáčate jednotlivé strany a tie sú hrateľnými kapitolami príbehu.
Moss sú akčné adventúry s logickými hádankami. S myškou Quill beháte ako v akcii, šermujete aj mečom proti rôznym nepriateľom. Kapitoly sú rozdelené na obrazovky, ktoré majú svoj vchod, východy a určitú výzvu. Niekedy rýdzo akčnú, že pôsobia ako arény s nepriateľmi. Inokedy majú skryté zvitky (ich zber je veľmi chytľavá súčasť hry). Vo virtuálnej realite pôsobí každá lokalita úžasne a môžete sa pozerať dookola a vstrebávať skvelú atmosféru. Pri každom vstupe na obrazovku si doprajem pol minúty len na precítenie a hľadanie aktívnych predmetov.
Najzaujímavejšie sú priestorové puzzle – máte tu rôzne veľké kvádre, ktoré môžete vysúvať. Alebo sa točí koleso na vodopáde a môžete ho pribrzdiť, aby myška vyskákala nahor. Hry pracujú s rôznymi elementmi času, prírody a ovládanie vám môže náramne pomôcť s nimi pracovať. Tu nastupuje výhoda citlivosti PS VR2 Sense ovládačov – PS VR sa Move ovládače občas krížili, neboli presné a frustrácia nastúpila iba kvôli tomu, že ste niečo správne uchopili, ale hra skôr pustila. Alebo vám kamera v niečom zavadzala – najmä v prvej hre, druhá bola relatívne OK.
Tu zrazu podobné problémy odpadajú, všetko je hrateľné a môžete sa naplno sústrediť na hru. Navyše majú obe hry aj vyššie rozlíšenie, 3D audio je presvedčivé a dĺžka hier je celkom slušná (každá má 6-8 hodín).
Star Wars: Tales from Galaxy’s Edge – EE
A napokon Star Wars. Tales from Galaxy’s Edge nerozpovedia síce žiadny veľký príbeh z ďalekej galaxie, no slúžia ako kolekcia zaujímavých momentov známeho univerza. Sme síce v období medzi Epizódami VIII a IX, Prvý rád naberá na sile, no vy ste v roli bežného mechanika vesmírnej lodi a máte iné starosti. Po útoku pirátov skončíte na planéte Batuu, stretnete ukecaného barmana Seezelslaka s mnohými pármi očí, ten dáva úlohy ako na bežiacom páse a zrazu prispejete z menších zberateľských náplní aj k väčšiemu dianiu.
Dejové pozadie neohúri, ale fakt, že sme v Star Wars univerze, podporilo množstvo autentických lokalít, planét a momentov. Samotný bar, ale aj navštívené miesta, príšerky či momenty. Zoznámenie s prostredím je intuitívne, naučíte sa zbierať predmety, používať zbrane. Neskôr už môžete s niekým bojovať, vtrieť sa do základne, stretnúť starých známych ako C-3PO a R2-D2 či príslušníkov Odboja.
V rámci pasívnej náplne vás čaká najmä sledovanie lokálov či počúvanie dialógov – PS VR2 ponúka skvelé momenty. Môcť sa rozkukať v 360 stupňoch na planétach je úžasné a posilní atmosféru. 3D audio je výborné a dialógy či autentické zvuky blasterov si užijete v okolí i prestrelkách. Aktívna náplň vám ponúkne nielen prechádzky, ale aj menšie hádanky na otváranie dverí či rôznych miest. Treba opraviť droidov, uvoľniť panel či použiť elektrický skrutkovač. Vo VR to má svoje čaro – na hádanky sa viete pozrieť maximálne blízko.
A nechýba akcia. Väčšinou budete strieľať z rôznych blasterov, môžete tasiť aj dva naraz, každý v jednej ruke. Tak si môžete vybrať rôzne strelivo a kvéry. Prestreliek je dosť, intuitívne ovládače VR2 Sense makajú naplno, len málokedy sa netrafíte. Ak si pýtate svetelný meč, je tu pár vedľajších misií, kde hráte za niekoho iného a vtedy dôjde aj k boju s ním a šermu. Je to však sporadický zážitok, lebo keď nie ste raz rytier Jedi, vo vašich rukách nemá čo hľadať.
Takže plnohodnotná atmosféra, kopa kráčanie, akcie, trocha hádaniek a odbočiek, to sú Tales from Galaxy’s Edge. Žiadny nezabudnuteľný titul – ale vo PS VR2 sugestívne podaná hra, ktorá vás do Star Wars zoberie naplno. Len nečakajte Han Sola, Luka, Anakina či Rey.