Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla žaluje Teslu! Prejde majetok americkej Tesly do rúk východoeurópanov?

Tesla žaluje Teslu! Prejde majetok americkej Tesly do rúk východoeurópanov?
Zdroj | Tesla
Richard Pliešovský
Tesla žaluje Teslu! Prejde majetok americkej Tesly do rúk východoeurópanov?
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Česká Tesla zablokovala bankové účty Tesly Elona Muska za to, že roky neoprávnene používa jej meno. Predbežné opatrenie na blokáciu účtov už podpísal federálny sudca John Bill Gates, ak sa situácia dramaticky nezmení, po sviatkoch bude americká Tesla v nezávideniahodnej situácii. Akcie Tesly na burze padli na historické minimá, so stratou ich rozpredáva aj hedžový fond Warrena Buffetta.

Čo sa to deje? Už nič nie je isté na tomto svete? Čo sa stane s elektromobilmi Tesla? Ako to bude s ich servisom a softvérovými aktualizáciami?

Spor začal vznikom spoločnosti Elona Muska, ktorý ju pomenoval podľa Nikola Teslu, srbského vynálezcu a konštruktéra mnohých elektrických zariadení. Jeho teoretická práca (a patenty) formovali základ moderných systémov na striedavý prúd a urýchlili vznik tzv. Druhej priemyselnej revolúcie.

Zdroj | Wikipedia

Ešte predtým však existovala česká, resp. československá Tesla, ktorá vznikla spojením slov TEchnika SLAboprúdová. „Naša“ Tesla si svoju značku patentovala a krátko po vzniku americkej Tesly ju kontaktovala s tým, že majiteľom ochrannej známky na značku Tesla je práve ona.

Zdá sa, že právnici Tesly to hodili za hlavu a neboli ochotní dohodnúť sa. Za pravdu im dal aj prvostupňový súd v San Franciscu. Česká Tesla, vedomá si svojho nároku, však pokračovala ďalej. Po výmene právnickej firmy za špičku v oblasti patentových sporov (Harris & son), prišlo k nečakanému zvratu.

Pozrite si

Tesla presne pred 5. rokmi predstavila Model 3

Americká Tesla má tak na výber v podstate dve možnosti. Prvou je zmena názvu a vyplatenie obrovskej sumy, hovorí sa o 28 miliardách dolároch, za neoprávnené používanie ochrannej známky, alebo veľký risk – obrátenie sa na Medzinárodný súd.

Každopádne, čakajú ju veľké finančné straty a je možné, že sa vývoj elektromobilov na niekoľko rokov úplne zastaví. Woshington Post dnes napísal, že Tesla už dostala niekoľko predbežných ponúk na odkúpenie spoločnosti. Nikoho neprekvapí, že ide o čínskej spoločnosti. Jednou z nich je aj dcérska spoločnosť Huawei.

Zdroj | Tesla

Čo na to poviete? Je možné, že sa budú Tesly vyrábať v Čechách v Hloubětíne a niečo azda aj na Slovensku. Potešiteľné bude, že konečne budeme mať priame zastúpenie Tesly aj u nás.

Je ale celkom možné, že všetko je inak. Spoločnosť stále drží pevne v rukách Elon Musk a náš prvoaprílový článok vám mal vykúzliť úsmev na tvári.