Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla v tajnosti zmenila dodávateľa brzdového systému

Tesla v tajnosti zmenila dodávateľa brzdového systému
Zdroj | Tesla
Igor Neštrák
Tesla v tajnosti zmenila dodávateľa brzdového systému
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Bez informovania kupujúcich Tesla zmenila dodávateľa brzdového systému, ktorým je vybavená Tesla Model Y Performance. Aby zmena nebola na prvý pohľad viditeľná použila prekrytie brzdových strmeňov.

Pri prechode z Modelu Y Long Range na verziu Performance okrem vyššieho výkonu predstavujú najväčší rozdiel použité brzdy. Vyšší výkon, lepšie zrýchlenie sú v podstate tvorené len softvérovou úpravou, keďže pohonné ústrojenstvo je v oboch verziách totožné.

Verzia Performance prináša aj väčšie kolesá, ktoré sú z hľadiska jazdných výkonov pozitívom, pri dojazde negatívom. Dodávateľom brzdového systému vo verzii Performance bolo doteraz talianske Brembo, ktoré patrí medzi prémiových dodávateľov brzdových segmentov. ZEV Centric, ktorý vyrába príslušenstvo pre vozidlá Tesla si však všimol zmenu.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Tesla

Brembo pre zadné brzdy pripravilo špeciálne strmene a ventilované brzdové kotúče, ktoré sú hrubšie o 2 milimetre. K zmene dodávateľa pravdepodobne prišlo ešte v septembri 2022, kedy Tesla zmenila dodávateľa Brembo na kórejského výrobcu Mando. Častá zmena dodávateľov dielov nie je šťastným riešením ani z hľadiska budúcej údržby.

Brzdové kotúče Mando sú tenšie o 2 mm a v priamom porovnaní sa zmenilo aj samotné brzdové obloženie. ZEV Centric sa domnieva, že ide o významné zníženie kvality, ktoré má vplyv na výkon brzdovej sústavy. Tesla pri konfigurácii vozidla o tejto zmene neinformuje. Tesla je známa obrovským úsilím znižovať výrobné náklady pri svojich vozidlách, nemalo by to však byť na úkor kvality.

Zdroj