Reklama

Tesla Roadster sa už nevyrába, no aj tak sa dočkala zvýšenia dojazdu!

Marek Šimunek

Tesla Roadster bol prvým komerčným elektromobilom spoločnosti a vyrábal sa v rokoch 2008 až 2012. Celkovo bolo vyrobených 2 400 kusov tohto unikátneho roadstera. Už vo svojej sériovej podobe ponúkol elektromobil Tesla Roadster veľmi slušný dojazd, ktorý sa pohyboval nad 360 km na jedno nabitie. Tesla pritom garantovala dojazd nad 320 km. To bohato postačovalo na denno denné jazdenie zákazníkov do a z práce.

Tesla Roadster

Spoločnosť sa však teraz rozhodla uviesť vylepšenie pre tento už nevyrábaný model, ktoré dostalo označenie Tesla Roadster 3.0. Hlavným prvkom úpravy sú moderné batérie. Pôvodný Tesla Roadster sa totiž spoliehal na 6 831 kusov bežných Li-Ion batérií s celkovou kapacitou 53 kWh. Obdobné batérie sa používajú v notebookoch. Nové batérie majú rovnaké rozmery ako pôvodné, ale ponúkajú podstatne vyššiu kapacitu. Konkrétne narástla ich kapacita na 70 kWh.

Tesla Roadster

Tesla Roadster

To však nie sú jediné zmeny, ktoré balíček prináša. Okrem nových batérií dostal Roadster aj prepracované niektoré karosárske diely, vďaka čomu sa zmenšil aerodynamický odpor na hodnotu 0,31. Predchádzajúci model mal pritom koeficient aerodynamického odporu na hodnote 0,36. Pribudli aj pneumatiky s nižším valivým odporom, na ktorom sa podpísali aj zmenené ložiská kolies.

Tesla Roadster

Tesla Roadster

Výsledkom všetkých týchto úprav je 50% nárast dojazdu modelu Tesla Roadster, takže by pri plne nabitých batériách mal mať dojazd presahujúci 643 kilometrov. To už je celkom slušná hodnota, čo poviete? Balík úprav si majitelia elektromobilu Tesla Roadster budú môcť predobjednať už na jar budúceho roku, pričom Tesla plánuje ďalšie úpravy tohto modelu v dobe, kedy vývoj batérií zase pokročí o niečo dopredu. Tesla chce takto udržovať svoje vzťahy už z existujúcimi zákazníkmi. Nám sa tento spôsob veľmi pozdáva a určite by sme prijali podobný prístup aj od iných automobiliek.

Tesla Roadster

Foto: Tesla

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.