Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla Model X príde už o mesiac, nabíjací had neskôr

Tesla Model X príde už o mesiac, nabíjací had neskôr
Juraj Procházka
Tesla Model X príde už o mesiac, nabíjací had neskôr

Koncept elektrického SUV Model X odhalila Tesla už vo februári 2012 a dlho bol zahalený rúškom tajomstva. Čoskoro však budeme mať k dispozícii detaily a skúsenosti z reálneho používania, pretože podľa informácie od samotného predsedu predstavenstva Tesly Motors, Elona Muska, prvé dodávky sa objavia už na budúci mesiac, v septembri 2015. Napriek zatiaľ chýbajúcemu marketingu je údajne záujem o Model X enormný.

model-x1

POZRITE SI: Najhľadanejšou značkou auta v roku 2013 v USA bola Tesla Motors

Záujem o elektromobily Tesla je nakoniec vysoký už dnes. Podľa posledného reportu dosiahne tohotoročná výroba rekordných 50 000 až 55 000 vozidiel (kombinované dodávky Model S a Model X). Agentúra Reuters uviedla vyjadrenie Elona Muska, ktorý v roku 2016 predpokladá zvýšenie predaja na 83-tisíc až 93-tisíc elektromobilov.

model-x-interier

Oproti tradičným automobilkám to stále sotva presahuje kvartálny objem výroby, ale to bude ešte pred uvedením Modelu 3. Jeho predstavenie chystá Tesla na jar 2016, pravdepodobne na autosalóne v Ženeve. Odhadovaná komerčná dostupnosť nového modelu bude ale až koncom roku 2017. Na jar, v apríli 2016, by Tesla Motors mala zároveň slávnostne spustiť výrobu vo svojej nevadskej gigafabrike na batérie, ktorá je podmienkou na expanziu automobilky.

POZRITE SI: Tesla rozšíri svoju Gigafabriku na dvojnásobok

Ale poďme k aktuálnej novinke. Prichádzajúci Model X bude vybavený dvojicou elektromotorov – pre každú nápravu jedným a dodávané by mali byť tri verzie s označením 60, 85 a 85P. Líšiť sa budú dojazdom, aj výkonom.Dve poháňané nápravy zároveň umožňujú pohon všetkých štyroch kolies.

Model X 60 so 60 kWh batériou bude mať dojazd 360 km a výkon motora 285 kW. „Osemdesiatpäťka“ s rovnakým motorom (resp. motormi) prejde na jedno nabitie až 470 km. Najvýkonnejšia verzia Model X 85P bude mať kratší dojazd, ale výkon 508 kW naznačuje, že dokáže trhať asfalt.

model-x2

Charakteristickými pre Model X budú vertikálne otvárané zadné dvere Falcon, ktoré v tomto 7-miestnom vozidle zlepšia prístup k zadným sedadlám. Pikantnou zaujímavosťou je, že na ich výrobe sa bude podieľať aj slovenský dodávateľ. Podľa portálu eTrend by mal košický závod spoločnosti U-Shin Slovakia dodávať pre Teslu Model X špeciálne zámky pre výklopné dvere Falcon. Slovenská pobočka je súčasťou japonského koncernu U-Shin, ktorý sa zaoberá vývojom a výrobou vybavenia pre nákladné, aj osobné automobily.

POZRITE SI: Tesla Motors – najväčší fenomén 21. storočia?

Popri oznámení dodávok nového modelu však Tesla pridala aj ďalšiu zaujímavú novinku. Atraktivitu luxusných elektromobilov zvýši automatická robotická nabíjačka. Prípojný kábel schovaný v tele robotického hada dokáže sám vyhľadať nabíjací konektor a pripojiť sa naň. O novom spôsobe nabíjania v podobe „hada“ Tesla čosi naznačila už v januári tohto roku, chýbali však akékoľvek spresňujúce informácie. Predstava, ktorú si o robotickej nabíjačke dokážeme vytvoriť, pochádza z videa uverejneného na Twitteri.

Zatiaľ ide len o prototyp, ale rozhodne sa môže stať zaujímavým doplnkom garáže pre luxusné elektrické limuzíny. Nie žeby autonómnu mabíjačku neuvítali aj majitelia lacnejších vozidiel, vzhľadom na robotické rameno však môže ísť o zbytočne drahý komfort.

Zdroj: Tesla Motors, Hybrid.cz Foto: Tesla Motors