Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Auto
  • 2 min.
  • 13.11.2022

Tesla mala namiesto brzdenia prudko zrýchľovať, skončilo to tragickou nehodou

Tesla mala namiesto brzdenia prudko zrýchľovať, skončilo to tragickou nehodou
Zdroj | Severin Demchuk
Stanislav Vinc
Tesla mala namiesto brzdenia prudko zrýchľovať, skončilo to tragickou nehodou
Zdroj | Severin Demchuk
Zdroj | Severin Demchuk

Čínu v priebehu minulého víkendu šokovala tragická nehoda, pri ktorej zahynuli dvaja ľudia a ďalší traja boli zranení. Nehodu mal spôsobiť elektromobil Tesla Model Y, ktorý podľa slov vodiča nereagoval na stláčanie brzdy.

Zostrih z kamier, ktorým sa podarilo zachytiť celý priebeh nehody, sa stal na čínskej sociálnej sieti Weibo virálny. Elon Musk však ľudí varuje, aby neverili „fámam“.

Tragická nehoda si získala pozornosť celého sveta z dôvodu, že jej vinníkom mal byť elektromobil značky Tesla. Tieto vozidlá sú totiž známe svojim dôrazom na softvér, ktorý ovláda väčšinu súčastí vozidla. Verejnosť tak automaticky predpokladá, že príčinou nehody mohla byť softvérová chyba, ktorá spôsobila, že vozidlo namiesto brzdenia prudko akcelerovalo.

Obsah pokračuje pod reklamou

Túto verziu po nehode potvrdil aj samotný vodič, ktorý pre médiá i políciu uviedol, že počas snahy o zastavenie vozidla pred jeho rodinnou predajňou mal zrazu problém stlačiť brzdový pedál a vozidlo nešlo zastaviť ani zaradením stupňa P.

Kým sa mal pán Zhan snažiť stláčať brzdový pedál, elektromobil pridával. Na zázname z kamier je vidieť, že brzdové svetlá na malý moment zasvietili, no vozidlo viditeľne nespomalilo. Táto krátka signalizácia však v skutočnosti mohla značiť aj to, že vodič zložil nohu z plynu a vozidlo začalo na moment rekuperovať energiu brzdením pomocou motora.

O kamerové záznamy ako dôkaz neviny samotného elektromobilu sa opiera aj automobilka Tesla, ktorá k tomu však pridáva aj dáta získané z nehody. Tie údajne ukazujú, že vodič brzdový pedál v skutočnosti vôbec nestláčal.

Polícia v súčasnosti hľadá hodnotiacu agentúru tretej strany, aby identifikovala skutočnú príčinu tejto nehody a my jej aktívne poskytneme potrebnú pomoc,“ uviedol Elon Musk pre agentúru Reuters.

Video nižšie nie je vhodné maloleté a citlivé povahy.

Zdroj