Reklama

Tento projektor chcem! Čím si ma získal Epson EH-LS300?

Richard Pliešovský
90 %
Epson EH-LS300 je integrovaný laserový projektor s FHD rozlíšením, umožňuje projekciu do uhlopriečky 120 palcov. Prináša do domácností úplne iný rozmer zábavy.

Výhody

  • Rýchle nabehnutie obrazu
  • Skvelý a jasný obraz
  • Android systém
  • Integrovaný audiosystém Yamaha

Nevýhody

  • Vyšší hluk
  • Absencia Netflixu
  • Chýba Ethernet a USB-C

Prípravy na MS v hokeji 2022 sveta bežia vo veľkom. Vo veľkom štýle môžete sledovať aj jednotlivé zápasy. Tí, ktorí sa uspokoja so štandardom, siahnu po diaľkovom ovládači od televízora. Akú možnosť majú náročnejší používatelia? Jednoznačne je to voľba digitálneho projektora. Šťastným majiteľom stačí, obrazne povedané, oprášiť prach z ich zariadenia. Pre tých, ktorí doteraz len poškuľovali po vhodnom modeli, máme horúci tip. Tušíte správne, je to model EH-LS300 od Epsonu. Tvorí súčasť novej série EpiqVision Ultra s Android TV a zvukom od spoločnosti Yamaha.

Keď prišli projektory na trh, okrem ich vysokej ceny sa potýkali s tromi problémami – projekčná vzdialenosť bola priamo úmerná uhlopriečke obrazu, nízka svietivosť vyžadovala konzumáciu obsahu v prítmí a ventilátor narúšal komfort sledovania v domácnostiach. Epson EH-LS300 si s dvomi z nich poradil bravúrne.

Ide o projektor s ultra krátkou projekčnou vzdialenosťou, čo v praxi znamená, že ho nepotrebujete umiestniť na koniec miestnosti či na strop, aby ste si užili veľký obraz. Obrazne povedané, stačí, ak ho položíte na miesto, kde ste mali televízor. Projektor disponuje vysokým jasom (3 600 lúmenov) s veľmi dobrým kontrastným pomerom (2,5 milióna : 1), takže ani počas slnečného dňa nebudete musieť obmedziť jeho používanie.

Ako funguje technológia ultra krátkej projekčnej vzdialenosti? Využíva kombináciu šošoviek a zrkadiel na premietanie obrazu na plátno (stenu) takmer bezprostredne nad zariadením. Epson je napriek použitiu tejto technológie pomerne kompaktný model so šírkou 467 mm a hĺbkou 400 mm. Vo vnútri sa nachádzajú tri 15,5 mm LCD projektorové panely využívajúce technológiu Epson C2 Fine a laserová dióda. Tento druh svetla funguje tak, že laser vypáli častice fosforu, ktoré potom vytvoria jasné biele svetlo.

Výhodou takéhoto osvetlenia je dlhá životnosť. Výrobca uvádza, že je to až 20 000 hodín. Ak by ste denne pozerali 8 hodín, náhradnú lampu by ste hľadali po 2 500 dňoch, čo je 6,8 rokov. Ďalším bonusom je rýchle zapnutie. My sme namerali necelých 6 sekúnd z pohotovostného režimu, čo je slušný čas.

K dispozícii sme mali čierne prevedenie, ktoré bolo naozaj elegantné. Napriek by sme zvolili bielu variantu. Predsa len, je menej nápadná a nevidieť na nej každé zrnko prachu.

Pozrite si

Najmenšie, najľahšie a najsvetelenejšie. Také sú nové 3LCD projektory od Epsonu

Čo sa nám páčilo

Android TV. Je to najrozumnejšia voľba, ktorá posúva bežné projektory minimálne o triedu hore. Pre mnohých používateľov ide o dôverne známe prostredie, v ktorom nemajú problém s ovládaním. Jeho súčasťou je Chromecast a smart nastavenie, kde využijete Google Home. Funguje to dobre nielen na smartfónoch s OS Android, ale i na iPhonoch.

Obraz je naozaj bravúrny. V prítmí sme ostali ohromení s realistickými farbami a čiernou farbou. Mimochodom, aj keď projektor podporuje len 1080p rozlíšenie, poradí si i s UHD vstupom s HDR.

Čo znamená ultra krátka projekčná vzdialenosť v praxi? Maximálna veľkosť uhlopriečky je 120″, minimálna 61″. Ak chcete získať 120″, stačí, ak budete mať projektor vzdialený od plátna (steny) 386 mm. Na menší obraz, zhruba 100″, vám bude stačiť mať zadnú časť projektoru vzdialenú od steny 265 mm.

Epson EH-LS300 nie je prvým modelom, ktorý má zabudovaný reproduktor. V tomto prípade však nejde o riešenie, ktoré využijete naozaj len výnimočne, v núdzových situáciách. O zvuk sa postarala značka Yamaha a je to naozaj aj počuť. Spolu s projektorom získate 2.1-kanálové audio s výkonom 20 W. Zvuk vás naozaj dostane a takmer určite bude oveľa lepší, než ste zvyknutý na to, čo dostávate z televízora. Pokiaľ vám postačia len predné reproduktory, nemusíte rozmýšľať nad dodatočným ozvučením. Projektor využijete aj ako zosilňovač, vďaka Audio Return Channel sa cez HDMI pripojíte s receiverom.

Ak by ste to s poradami mysleli naozaj vážne, projektor podporuje (pomocou aplikácie Epson Online Meeting) Zoom, potrebujete si však pripojiť kameru s mikrofónom cez USB port. Myslíme si však, že využitie projektora je najmä v oblasti zábavy. K dispozícii máte viacero farebných režimov (Dynamický, Prirodzený, Kino, Jasné kino, Vivid).

Či by mohlo byť lepšie

Konektivita. Projektor disponuje dvomi HDMI portmi a jednou USB zásuvkou. Chýba port na Ethernet, čo je veľká škoda. Streamovať môžete síce cez Wi-Fi 5, ale predsa len, v domácich, častokrát preťažených, prostrediach má kábel stále svoje opodstatnenie.

Slabinou projektorov s ultrakrátkou projekčnou vzdialenosť je zaostrovanie. Nastavuje sa pomerne komplikovanie, keď sa musíte dostať k páčke schovanej pod krytom na pravej strane. Stačí aj jemný pohyb zariadenia (napríklad pri utieraní prachu) a môžete zaostrovať nanovo. Systém zaostrovania je zaujímavý, spodná časť obrazu je totiž vždy perfektne ostrá, vy sa musíte venovať jedine vrchnej časti. Pochvalu si ale zaslúži diaľkové ovládanie, ktoré umožňuje veľmi rýchle nastavenie geometrie obrazu a korekcie lichobežníkového skreslenia.

Smutnou správou je tiež absencia natívnej podpory niekoľkých streamingových služieb, v našich podmienkach je to najmä Netflix. Ak máte predplatenú túto službu, budete ju musieť využívať cez kábel z podporovaného zariadenia. V našom prípade to bolo z Apple TV a z iPadu.

Pozrite si

TV alebo projektor – ktorý kedy a kde vyhráva?

Poslednou vecou, ktorá nám prekážala, bol vyšší hluk zariadenia. V prípade, že sme používali projektor počas slnečného dňa, ventilátor vedel byť naozaj rušivý. Chápeme, že silný výkon lampy je nutné chladiť, len musíte rátať s vyšším hlukom. Na druhej strane, veľká uhlopriečka vám umožní sedieť dostatočne ďaleko od projektoru, čo je ďalšia výhoda s ultra krátkej projekčnej vzdialenosti.

Záver

Smart projektor je vhodný na každodenné využívanie. Okrem športových prenosov to budú najmä filmy, ktoré si naozaj využijete a priblížite sa tak zážitku, ktorý získate návštevou v kine. Ohromujúca uhlopriečka s výbornými farbami, uspokojujúcou čiernou, zabudovaným Android TV a perfektným audio systémom od Yamahy – to všetko sú veľmi pôsobivé argumenty, ak sa budete rozhodovať pri kúpe projektora. Nemenej dôležitým bodom, ktorý zohľadňujete pri výbere zariadenia, je jeho cena. Esponu sa ju podarilo udržať v rozumných medziach. Oficiálna cena je 2 200 eur.

Aj preto od nás získava Epson EH-LS300 cenu Tip redakcie.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.