Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ten najnovší sa volá Android M, ale ešte si na neho počkáme

Ten najnovší sa volá Android M, ale ešte si na neho počkáme
Marek Šimunek
Ten najnovší sa volá Android M, ale ešte si na neho počkáme

Pred niekoľkými hodinami skončila vývojárska konferencia Google I/O 2015, počas ktorej vyhľadávací gigant predstavil niekoľko noviniek. Jednou z najzaujímavejších je určite nový Android M, o ktorom sme veľa vedeli už dávnejšie.

POZRITE SI: Google sa chystá predstaviť nový Android M fungujúci aj v automobiloch

Nový systém prinesie niekoľko podstatných noviniek, ktoré okrem vyššej výdrže sľubujú aj lepšiu bezpečnosť a kontrolu nad zariadením.

Android M

Dvojnásobná výdrž

Google do svojho Androidu M implementoval špeciálny úsporný režim Doze. Ten by mal podľa vyjadrení Google zdvojnásobiť výdrž zariadení v pohotovostnom režime a to pri zachovaní zobrazovania notifikácií a pripomienok.

Android Pay

Po neúspechu Google Wallet prichádza nový konkurent pre Apple Pay. Google sa s názvom moc nebabral a nazval ho jednoducho Google Pay. Služba ponúkne možnosť platenia pomocou NFC, pričom podľa Google podporuje v súčasnosti viac ako 70 % zariadení s Androidom.

Pre správne fungovanie Android Pay budete musieť mať okrem operátora, ktorý danú službu podporuje aj smartfón, v ktorom beží Android 4.4 KitKat, alebo novší.

POZRITE SI: Google Android Pay – viac ako peňaženka

Android M

Lepšia kontrola nad aplikáciami

Aj keď táto činnosť sa už v prípade súčasného systému dala vyriešiť pomocou aplikácií tretích strán, je potešením, že ju Google implementoval priamo do systému. Podstata je v tom, že sami si pre jednotlivé aplikácie môžete nastaviť povolenie, alebo zakázanie prístupu k súčastiam systému.

Automaticky vyberie najlepšiu appku

Android M bude obsahovať aj nový systém výberu aplikácie, v ktorej sa odkaz otvorí. Namiesto vyskakovacieho okna, v ktorom si vyberiete aplikáciu, sám systém zhodnotí, ktorá je pre daný odkaz najvhodnejšia.

Vlastné okná v Google Chrome

V „emku“ bude aj nový Chrome, ktorý ponúkne možnosť fungovania aplikácií priamo nad samotným prehliadačom, čo ponúkne podstatne lepšie prepojenie prehliadača a aplikácií, ktoré používate.

Podpora USB-C a čítačiek odtlačkov

Predpoklad, ktorý sme uviedli v našom staršom článku sa naplnil. Android M prinesie natívnu podporu pre čítačky odtlačkov prstov, ktoré sa stávajú stále obľúbenejším zabezpečovacím prvkom.

Okrem toho bude systém obsahovať ja natívnu podporu pre USB-C, vďaka čomu ponúkne nielen rýchlejšie nabíjanie, ale aj možnosť nabíjania iného zariadenia z vášho smartfónu, alebo tabletu.

Android M

Vylepšené Google Now = Google Tap

Google Now je veľmi obľúbeným spôsobom vyhľadávania obsahu. V Androide M sa dočkal tento systém ďalšieho vylepšenia. Postačí dvakrát poklepať po displeji a Android M bude vedieť, že chcete pomoc.

POZRITE SI: Android Auto ako prvý automobil na svete ponúkne Hyundai Sonata

Činnosti, ktoré môžete následne vykonávať sa veľmi nelíšia od Google Now – jednoducho si môžete zistiť napríklad meno autora práve hranej skladby, nájsť najbližšiu reštauráciu a podobne. Navyše túto funkciu môžete využiť aj v Google Chrome a dozvedieť sa tak niečo o oblastiach, ktoré vás zaujímajú.

Android M

Android M bude dostupný vo vývojárskej verzii od dnes, pričom si ho môžu vyskúšať majitelia smartfónov a tabletov Nexus 5, 6, 9 a Nexus Player. Finálna verzia pre nás ostatných dorazí niekedy na jeseň tohto roku.

Foto: Google