Yaris Cross môže byť bestsellerom, ktorý Toyotu vystrelí na slovenskú dvojku

Toyota na náš trh uviedla novinku v segmente B-SUV, model Yaris Cross chce zaujať dizajnom, ale aj inteligentným pohonom 4×4 v kombinácii s hybridom. Ambície sú obrovské, Toyota by sa aj vďaka tejto novinke mohla do roka 2024 stať trhovou dvojkou na Slovensku.

Toyota naživo ukázala svoje kompaktné SUV odvodené od modelu Yaris. Toyota Yaris Cross je pritom už na prvý pohľad výrazný model, tvarom skôr pripomína obľúbené SUV RAV4, čo bude rozhodne výhodou. Takýto model v ponuke automobilky chýbal, pritom práve o segment B-SUV je na trhu veľký záujem.

Toyote sa mimochodom na Slovensku mimoriadne darí. Ako uviedol Milan Kočka – generálny riaditeľ Toyota Central Europe – Slovakia, v roku 2020 značka ako jediná v prvej desiatke narástla. Rast zaznamenala spoločnosť +2,6 %, pričom celý trh aj kvôli pandémii klesol v priemere o 25 %. Úspechy modelov Toyota vo svete sa tak prejavujú už aj na Slovensku, pričom do roku 2024 by chcela byť Toyota už trhovou dvojkou (aktuálne jej patrí 5-pozícia). Podarí sa jej to? Našliapnuté má výrobca veľmi sľubne.

Ako by mohol model Toyota Yaris Cross pomôcť k rastu? Jednoducho, je to veľmi pekné auto v segmente B-SUV, kde je obrovský záujem a má niečo naviac. Okrem svetlej výšky 17 centimetrov, ponúkne pomerne veľký 397 l batožinový priestor (320 l s pohonom AWD-i) a najmä inteligentný pohon 4×4 či zaujímavú cenu. Novinka totiž začína na cene 16 990 eur vo výbave Active, ak si šak chcete dopriať hybridný pohon štartujete na 19 990 eurách.

Toyota Yaris Cross je väčšia ako Yaris, čo je logické (hodnoty sú výrazné viď. fotografia vyššie), ale čo je zaujímavé, v porovnaní s C-HR má väčší kufor či vyššiu svetlú výšku.

Veľkým lákadlom má byť práve inteligentný pohon všetkých kolies AWD-i, ktorého súčasťou je viacprvkové zavesenie zadných kolies. Tešiť sa môžete na výrazne lepšiu stabilitu najmä na snehu, kde práve Toyota pre tento model vyvinula špeciálny režim SNOW pomáhajúci nielen v rozjazde na zľadovatenej či zasneženej ploche, ale výrazne stabilnejšie budete jazdiť aj na horšie odhrnutých zasnežených cestách. K dispozícii je pritom aj režim Trail a nechýba asistent pre zjazd z kopca.

Súčasťou pohonu 4×4 je tak aj druhý zadný motor. Mimochodom, príplatok za AWD-i je 2 200 eur.

Pozrite siToyota Yaris – najlepší hybrid do mesta, ktorý ponúka prvotriednu bezpečnosť

Pri prvom zoznámení sa s novinkou musíme pochváliť jej vzhľad. Je to veľmi pekné auto, ktoré v zlatej doslova bude svietiť na cestách. Zaujímavé je výrazné oplastovanie kolies či spodnej časti dverí, Cross pôsobí „drsnejšie“, doslova vás láka vyraziť aj mimo asfaltové cesty.

Samozrejmosťou sú bezpečnostné systémy, v tomto prípade Toyota Safety Sense 2.5. Nechýba tak núdzový asistent brzdenia do rýchlosti 180 km/h, ale aj inteligentný adaptívny tempomat či asistent pre udržiavanie v jazdnom pruhu.

Interiér už akoby modelu Yaris z oka vypadol.

Pôsobí sviežo a moderne. Tešiť sa môžete na príplatkový audio systém JBL, ale najmä na nový multimediálny systém Toyota Smart Connect. Ten sa vám zobrazí na 9-palcovom HD displeji s fyzickými tlačidlami pre vstup do menu či vyvolanie ponuky a ovládanie hlasitosti.

Menu je vcelku strohé, ale prehľadné. Potešujúcou správou je možnosť bezdrôtového Apple CarPlay a Android Auto, k dispozícii však budú aj cloudové služby ako aktualizácia máp, doprava v reálnom čase či zobrazenie pevných radarov a udalostí na ceste. Aj u nás sa môžete tešiť na podporu funkcie Smart parking, ktorá vám vyhľadá voľné parkovacie miesta, ale aj Fuel assistant. K dispozícii bude aj Hybrid Coaching v reálnom čase.

Chýbať nebude ani aplikácia MyT, ktorá umožní aj diaľkové ovládanie, t.j. ovládanie klimatizácie, dverí či napríklad zapnutie výstražných svetiel. Aj tieto služby máte na 4 roky grátis. Základné služby aplikácie, ako napríklad vyhľadanie auta či zobrazenie údajov o jazde, sú k dispozícii cez appku zadarmo na 10 rokov.

Poteší aj poloautonómny parkovací asistent pre pozdĺžne aj kolmé parkovanie s 360° pohľadom na okolie. Ak sa vám Toyota Yaris Cross páči, rozhodne si pozrite cenník novinky na stránkach výrobcu. Predobjednávky sú už spustené, reálny predaj začne v septembri 2021.

 

Komentáre k článku