797 Mpx fotografia Belianskych Tatier, bez statívu za pár minút

Počas nedávnej návštevy unikátneho zámočku Hohenlohe v Tatranskej Javorine sa mi naskytol nádherný pohľad aj na časť Belianskych Tatier s Vysokými Tatrami v pozadí. V rukách som mal práve najnovší Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM. Žiaľ, so 100 mm ohniskovou vzdialenosťou by som ten výhľad nedokázal zachytiť celý, tak som skúsil vytvoriť panorámu. Vyšlo to, má 797 Mpx.

Po hodinách skladania niekoľkých desiatok záberov v Lightroome a vo Photoshope vznikla (dovolím si tvrdiť) doteraz najväčšia fotografia Belianskych Tatier (resp. ich časti) s rozlíšením vyše 797 Mpx. Fotka má presne rozlíšenie 63 920 x 12 472 px, čo predstavuje 797,2 Mpx. Inak povedané, fotografia má rozmery 5,4 x 1,05 m pri 300 dpi.

Pre rýchlejšie načítanie je v článku použitý iba náhľad, fotka je zmenšená na šírku 1 920 px, originál si môžete pozrieť otvorením záberu v novom okne/tabe, prípadne si ho stiahnite do počítača. Pozor však na dáta, fotografia v JPEGu má veľkosť viac ako 0,5 GB. Neodporúčam ju preto sťahovať napríklad cez zariadenia s obmedzeným dátovým balíkom.

Zľava môžete vidieť dominantný vrch Nový, hneď vedľa je Muráň, nižšie od neho vpravo je Malý Muráň (alebo aj Kôň), ktorý je najzápadnejším vrchom Belianskych Tatier. V pozadí už vidieť Vysoké Tatry a štíty ako Kolové sedlo a Kolový štít, Baranie rohy, Ľadový štít (ten so snehom v žľaboch pod ním) a Javorové štíty úplne vpravo. V oblakoch za Kolovým štítom nad Malým Muráňom je schovaný Lomnický štít.

Pre zaujímavosť a porovnanie, na čo je tiež dobré obrovské rozlíšenie, toto je 100% výrez z fotografie:

Záber nie je úplne podľa predstáv, no nebol vôbec plánovaný. Nafotenie celej panorámy mi trvalo iba niekoľko minút, nepoužil som žiadny statív ani iný mechanizmus na postupné snímanie. Keď som videl výsledok, chcel som vytvoriť ešte jeden, lepší panoramatický záber, ktorý mohol prekonať hranicu 1 Gpx. To sa mi už ale nepodarilo aj kvôli nepriazni počasia. Možno nabudúce.

797 Mpx fotografia má hlavne ukázať, že dnes už nie je potrebné mať výbavu za desiatky tisíc a niekoľo týždňov, aby ste vytvorili obrovský obraz. Stačí však výborná scéna ideálne bez pohybov, kvalitný fotoaparát a objektív, správny čas a ešte raz čas pri skladaní záberov dokopy.

Komentáre k článku