Vyskúšali sme si prvú inteligentnú saunu na Slovensku

Inteligentný môže byť aj saunový svet. Vyskúšali sme si unikátny projekt smart sauny Elysium Spa, kde nie je nutná obsluha a všetko ovládate cez tablety.

Spojenie moderných technológii a relaxu nemusí byť rušivé ako sa na prvý pohľad môže zdať. Elysium Spa je toho dôkazom. Projekt vznikol ako symbióza IoT technológií a relaxu. Na to, aby ste mohli vstúpiť do sauny, stačí stiahnuť aplikáciu ElysiumSpa, ktorá je zdarma dostupná pre Android aj iOS. Po registrácii si stačí nastaviť odomykanie tvárou pre jednoduchší vchod do sauny a vybrať si niektorý z dostupných programov.

Na výber je napríklad program Elysium, ktorý slúži na jeden dvojhodinový vstup a stojí 15 €. Čím viac vstupov naraz si kúpite, tým lepšiu cenu získate. Na výber tiež máte dva druhy saunového sveta – verejný (Urban) a súkromný (Private). Už si stačí len rezervovať deň a čas a o viac sa nestaráte.

Všetko cez odomykanie tváre

Už pri prvom vstupe do sauny zažijete skvelý zážitok. Skromné dvere v uličke v centre mesta by ste si so smart saunou asi nepomýlili. Stenu vedľa však zdobí tablet, ktorý dokáže naskenovať QR kód, ale aj vašu tvár. Stačí sa usmiať a dvere sa automaticky odomknú.

V podzemí vás už čaká recepcia, kde si viete okrem odloženia obuvi, objednať nápoje, občerstvenie či kozmetiku a príslušenstvo do sauny. Stačí si na tablete zvoliť niektorú z možností, zaplatiť a drevená skrinka napojená na systém sa automaticky odomkne.

Nájdete tu dokonca aj možnosť kúpiť si saunovaciu čapicu či podložku do sauny. V Elysium Spa mysleli skutočne na všetkých saunárov.

Odomykanie tváre využijete aj v šatni. Opäť sa stačí cez tablet usmiať do senzora, ten vám dá následne na výber skrinku, na ktorú si kliknete a tá sa vám automaticky otvorí. Žiadne hodinky či kľúčiky na gumičke. Skrinku si potom otvoríte opäť cez načítanie tváre.

Inteligentné saunovanie, ktoré má štýl

Pri vchode do samotného priestoru so saunami vás okrem vydareného interiérového dizajnu privítajú dve priestranné sauny – fínska a infrasauna. Opäť majú obe tablety – viete si cez ne nastaviť zapnutie konkrétnej zóny či skontrolovať aktuálnu teplotu.

V rámci súkromnej sauny nechýba možnosť si nastaviť konkrétnu teplotu a tiež hudbu v rámci rôznych relaxačných zvukov a melódií.

V saunovom priestore nájdete okrem oddychovej zóny aj dve inteligentné relaxačné ZEN kocky. Na nich si viete nastaviť z vonkajšej strany časovač, počas ktorého budú ostatní návštevníci saunového sveta vedieť, že je oddychová ZEN miestnosť aktuálne obsadená.

V miestnosti viete relaxovať v príjemnom prítmí a navyše za zvukov z inteligentných Sonos reproduktorov. Aby toho nebolo málo, autori projektu plánujú do budúcna rozšíriť tieto relaxačné ZEN miestnosti aj o aromaterapiu.

Bezpečnosť na prvom mieste

Samozrejmosťou pri technologickom ovládaní saunového sveta je aj zabezpečenie. V prípade, že by nastala nejaká porucha, ovládacia aplikácia má v sebe zabudované bezpečnostné tlačidlo, v ktorom sú tri stupne ochrany, ktoré zabezpečia, že sa pec vypne alebo odpojí od elektriny.

Jedinečnosť inteligentného saunovania spočíva v technológii, ktorá umožňuje ovládanie sauny na dosah ruky, no pritom bez narušenia súkromia. V priestore sáun či šatní napríklad nenájdete žiadne kamery. Zároveň však platí, že administrátor sauny môže kontrolovať počet zapnutých programov v rámci sáun či oddychových kociek.

Vďaka rezervačnému systému navyše viete, aká je aktuálna kapacita a či ešte je voľné miesto v saunovom svete. Samotná platforma, na ktorej projekt stojí, sa vyvíjala dva roky a okrem IT riešení, sa na jednotlivé elektrotechnické komponenty využívala aj 3D tlač.

Milujeme nové technológie, obzvlášť, keď sú využívané na nové a originálne nápady a keď za nimi navyše stoja šikovní Slováci. Kompletná IoT platforma bola vytvorená samotným tímom, ktorý stojí za Elysium Spa. Okrem využívania v rámci tohto spa centra je v pláne do budúcna technológiu ponúkať ako riešenie na kľúč pre hotely či rôzne inštitúcie, ktoré by si chceli zaviesť inteligentnú saunu vo svojej prevádzke.

Komentáre k článku