Vy sa pýtate, my odpovedáme: Motorola moto G8 power

Vy ste sa pýtali, my sme hľadali odpovede. V redakcii sme mali na testovanie Motorola moto G8 power. Miesto tradičnej recenzie sme sa rozhodli zodpovedať vaše dotazy.

V článku Motorola moto G8 Power je na Slovensku! Výrobca vypočul priania používateľov, kde sme moto G8 power predstavili, a na Facebooku a Instagrame sme vás vyzvali, aby ste sa pýtali, čo vás o tomto dostupnom smartfóne zaujíma. Otázky sme pozbierali a ponúkame na ne odpovede.

Motorola motot G8 power už podľa názvu napovedá, že jej najsilnejšou zbraňou má byť práve výdrž batérie. Jej kapacita je 5 000 mAh a prirodzene ste sa na výdrž najviac pýtali aj vy. Takže ako je na tom?

Počas testovania moto G8 power som mal celú dobu zapnuté mobilné dáta, Wi-Fi, nepoužíval som šetrič batérie. Batéria mi vydržala na jedno nabitie dva dni. Vo štvrtok ráno, približne o 7:30 som mobil vytiahol z nabíjačky a na 5% batérie som sa dostal v piatok okolo 20:40. Za túto dobu som mal displej zapnutý približne 10 hodín, na Youtube som prehrával videá asi 3 hodiny 30 minút, WhatsApp používal 53 minút, na prehliadači Chrome som strávil niečo málo cez dve hodiny a mapy používal asi 30 minút. Pomedzi to som s stiahol asi 10 aplikácií a spravil odhadom 25 fotografií. Aplikácie som priebežne nezatváral.

6,4-palcový displej má pomer strán 19:9, rozlíšenie 2 300 x 1 080 pixlov a 399 bodov na palec. Zaujímala vás technológia displeja. Výrobca použil IPS. Mimochodom, displej pokrýva 88% plochy tela telefónu, čo mňa vzhľadom na cenovku potešilo. Už menej, že si neviem nastaviť vyváženie bielej. Rozmery moto G8 power sú 155,95 x 75,84 x 9,63 milimetrov, ručička na váhe by vám ukázala 197 gramov.

Vaše dotazy smerovali tiež na operačný systém. K dispozícii je Android 10, ktorý okrem Moto Actions, ktoré sa dajú vypnúť, nemá inú nadstavbu, teda ide o čistý Android. Viacerí z vás sa pýtali na program Android ONE. Motorola moto G8 power Android ONE nepodporuje. Je to z toho dôvodu, že samotný Google od podpory tohto programu upúšťa.

Pri Moto Actions sa musím pristaviť. Motorola tu pridala novinku pre hráčov Gametime. Ak máte túto akciu aktívnu, po otvorení hry sa automaticky objaví nerušivé plávajúce menu, Motorola vie herné aplikácie sama rozoznať,. Po jeho otvorení máte k dispozícii možnosti vyhotoviť screenshot, nastaviť režim nerušiť, vybrať čísla, ktorésa vám dovolajú alebo vypnúť nofikácie.

Motorola ako jediný výrobca v danej cenovej kategórii ponúka stereo reproduktory. Viacerí z vás sa pýtali na porovnanie s adekvátnou konkurenciou. Nakoľko som nemal súčasne pri sebe viacero smartfónov tej istej triedy, nedokážem objektívne porovnávať. Reproduktory však hrajú prekvapivo hlasne, možno až zbytočne, nakoľko zvuk je pri maximálnej hlasitosti plechový. Ak sa však budete  s pridávaním hlasitosti krotiť, tak s prihliadnutím na pomer cena výkon, budete s reproduktormi spokojní. Aj pri dlhšom počúvaní nebudete zo zvuku ohučaní alebo otrávení. Neznamená to však, že ak budete mať po ruke slúchadlá, nie sú lepšou voľbou.

Keď už sme pri slúchadlách. Motorola moto G8 power má Bluetooth 5.0 čo sa príjemne odrazilo na rýchlosti spárovania sa sa s externými zariadeniami. Dostali sme dotaz priamo na to ako si smartfón rozumie s AirPodmi. Nemá s nimi problém. Spárovanie prebehlo rýchlo, bez komplikácií a nezaznamenal som žiadne zaváhanie pri komunikácii zariadení.

Medzigeneračný posun medzi moto G7 power a moto G8 power na poli fotoaparátov je výrazný. Zatiaľ čo starší model ponúkal jeden fotoaparát, za čo bol aj značne kritizovaný, novinka už má štyri, respektíve 5 aj so selfie kamerou. V ponuke je hlavný 16 Mpx fotoaparát, 8 Mpx ultraširoký so zorným uhlom 118 stupňov, 8 Mpx teleobjektív s 2-násobným optickým priblížením a 2 Mpx teleobjektív, ktorý dokáže zaostriť na vzdialenosť 2 centimetre.

Zaujímalo vás či má moto G8 power OIS stabilizáciou. Nemá, má len digitálnu stabilizáciu obrazu ako pri fotografovaní, tak pri nakrúcaní videa. Tiež ste sa pýtali na formáty fotografií, ktoré sú 4:3, 16:9, 19:9.

Srdcom zariadenia je Qualcomm Snapdragon 665 s podporou 4 GB pamäte RAM a 64 GB úložného priestoru, ten je rozšíriteľný na 512 GB pomocou SD karty. Táto kombinácia, bohužiaľ, dobre znejúci foto setup zabíja. Vytiahnuť moto G8 power a okamžite fotiť sa vám nepodarí. Či už prepínate medzi jednotlivými fotoaparátmi alebo chcete spraviť momentku, záber vám utečie. Buď som mal na testovanie chybný model alebo tu smartfón naozaj zlyháva. Reakčný čas sa blíži k sekunde, v dôsledku čoho som fotky nevyhotovil vôbec alebo boli všetky rozmazané.

Pri selfie fotografiách alebo makrofotografiách však hodnotím moto G8 power pozitívne. Kvalita, samozrejme, nie je na úrovni vlajkových lodí, no ak sa vrátim k cene 229,00 € som spokojný. Zábery si môžete pozrieť v galérií.

Tiež vás zaujímal spôsob odomykania smartfónu, na výber máte z čítačky odtlačku prstu na zadnej plastovej strane smartfónu alebo PIN kódu. Vibrácie, na ktoré ste sa tiež dopytovali, sú ako pri hovoroch, tak správach silné, sťažovať sa na to, že by som ich vo vrecku nohavíc necítil sa rozhodne nemôžem.

Počas dvojtýždňového testovania som používal SIM kartu od Telekomu na mobilné dáta a hovory, domáce pripojenie na Wi-Fi bolo pomocou routeru Tenda Nova MW3, plus zopár verejných Wi-Fi sietí v nákupných centrách. Na SIM karte som kolísanie či výpadky signálu v Bratislave nezaznamenal. Rovnako tak som nemal problém s prenosom dát ako na domácej Wi-Fi, tak na verejných. Na domácej Wi-Fi som nemal problém so signálom ani cez dve steny či zatvorené dvere.

Snažili sme sa zodpovedať všetky vaše otázky, veríme, že k spokojnosti. Smartfóny Motorola moto chcú za prijateľnú cenu ponúknuť vždy maximum, no je pravdou, že pri cenách, v ktorých sa pohybujú, musíme počítať s kompromismi. V tomto prípade je to chýbajúce NFC, smartfónom teda nezaplatíte, či spomínaný pomalý fotoaparát. Ak si však potrpíte najmä na výdrž batérie, moto G8 power je super voľbou.

Komentáre k článku