Už viete, čo si prečítate na dovolenke?

Dnes je Svetový deň knihy a autorských práv. Aj keď sa zdá, že kniha je pre drvivú väčšinu občanov Slovenska cudzie slovo, ktoré sa neoplatí brať do úst a už vonkoncom nie do rúk, nie je tomu tak. Naopak, knihy čítame radi a často.

Svetový deň kníh a autorských práv vyhlásilo UNESCO v roku 1995. S myšlienkou takto podporiť status knihy a zároveň upozorniť na problematiku autorskej legislatívy prišla španielska vláda. V španielskom Katalánsku bol totiž zvyk na sviatok sv. Juraja obdarovať ružou tých, ktorí si kúpili knihu. 23. apríl je vybraný aj ako spomienka na dvoch velikánov. William Shakespeare a Miguel de Cervantes Saavedra práve v tento deň v roku 1616 zomreli.

To, že slovenskí čitatelia riadi siahajú aj po digitálnych formátoch svedčia aj údaje z nášho najväčšieho internetového kníhkupectva, Martinusu. Odhady predajov elektronických kníh za minulý rok hovoria, že tvoria zhruba 2,5 % knižného trhu. V roku 2020 to boli 2 %. Monika Záborská z Martinusu však pripomína, že ide len o odhad, keďže Martinus nemá čísla za všetkých predajcov na trhu. Ako vidíte, tieto čísla zatiaľ nepoukazujú na ústup papierových kníh. Potrvá zrejme ešte roky, kým sa pomer priblíži k 1:1.

Pozrite siAko aktivovať čítačku kníh Amazon Kindle?

Aký formát e-kníh je najobľúbenejší? Pokým minulé roky dominovalo sťahovanie kníh na čítačky Kindle (formát MOBI), postupne sa pomer stiahnutí dorovnáva na čítačky PocketBook (EPUB). Zariadenia Kindle od Amazonu majú stále mierny náskok.

Pravdaže, čítačiek kníh je množstvo druhov od viacerých výrobcov. Okrem toho používatelia radi čítavajú e-knihy aj na iných zariadeniach ako sú telefóny, tablety, či dokonca počítače. Svoje miesto si na trhu našli aj praktické, čoraz viac populárnejšie audioknihy. Na čitateľovi, resp. poslucháčovi teda ostáva vybrať si takú formu, aká mu najviac vyhovuje.

Pozrite siNajlepší partner na leto? Praktická čítačka kníh. Pozrite si naše tipy

Ako ste na tom vy? Dávate prednosť „konvenčným“ knihám, t. j. radi v nich listujete, alebo ste už presedlali na elektronické, ktoré majú síce svoje muchy, ale sú nanajvýš praktické. Ich výhody oceníte nielen v bežnom živote, ale najmä pri cestovaní a na dovolenke.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.