TOP 3+3 vecí, ktoré sa mi na vivo V23 5G páčia, a ktoré naopak vôbec

Smartfóny vyššej strednej triedy sú na našom trhu jedny z najpopulárnejších. Ponúkajú všetko čo bežný používateľ potrebuje a zároveň prichádzajú s prijateľnou cenovkou. Zástupcom tejto kategórie je aj vivo V23 5G. Smartfón, ktorý je aktuálne to najlepšie, čo si viete od značky vivo na Slovensku kúpiť. My sme mali možnosť ho nejaký ten čas používať a toto sú naše dojmy z jeho používania.

Dizajn

Toto je kategória, v ktorej vivo V23 5G exceluje. Celý smartfón je hranatý, vďaka čomu sa veľmi príjemné drží. V našom prípade išlo o zlatú variantu s trblietavou zadnou stranou. Osobne nie som fanúšikom takýchto prevedení a preferujem skôr klasickú čiernu. Tento kryt, však má jednu zaujímavú vychytávku, ktorá ho robí unikátnym. Ak v tieni položíte nejaký predmet na zadnú stranu smartfónu, po aplikovaní slnečného/UV žiarenia, vám na nej ostane „vytlačený“ jeho obrys.

Ide tak o zábavný element, s ktorým sa môžete celkom pekne kreatívne pohrať. Samozrejme myslite na to, že tam obrys ostane približne 5 minút a potom sa stratí. Smartfón drží pokope hliníkový rám, ktorý mu dodáva patričnú odolnosť aj punc luxusu. S hmotnosťou 179 g sa príjemne používa a nebudete ho veľmi cítiť ani vo vrecku. Chýba jedine zvýšená odolnosť voči vode.

Batéria a nabíjanie

Batéria má kapacitu 4 200 mAh, čo je na dnešnú dobu mierny podpriemer. Aj napriek tomu je však jej výdrž dostačujúca. Ak budete smartfón používať na bežnú prácu ako odpovedanie na správy/maily, surfovanie webu a podobne, viete sa bez problémov dostať cez celý deň. V prípade, že budete pozerať veľa videí či hrať hry, odporúčam hľadať nabíjačku o pár hodín skôr.

Ďalšou pozitívnou vecou, je nabíjanie. Novinka síce nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, no káblom ho viete nabiť výkonom až 44 W. Čo možno v porovnaní s konkurenciou nie je závratné číslo, no nezabúdajme, že samotná batéria tiež nemá najväčšiu kapacitu.

Výrobca uvádza, že z 1 – 68 %, by ste mali smartfón nabiť za približne 30 minút. Neviem či sa jedná o korektné hodnoty, no úprimne poviem, že s výdržou a nabíjaním som za celý čas problém nemal.

NeprehliadniteKošice objektívmi nového smartfónu vivo Y76 5G

Výkon a vzhľad prostredia

vivo V23 5G je smartfón vyššej strednej triedy. V oblasti výkonu som teda neočakával nič špeciálne. O to väčšie, však bolo moje prekvapenie. Smartfón disponuje procesorom Mediatek Dimensity 920, grafickým akcelerátorom Mali-G68 MC4 a v prípade našej verzie 12 GB RAM. Vďaka tomu bola každodenná práca príjemná a multitasking tiež fungoval veľmi dobre. Smartfón ničím nezaostával ani v hraní hier a čo je dôležité, takmer vôbec sa neprehrieval.

 

Zariadenie beží na operačnom systéme Android 12 a nadstavbe Funtouch 12. Musím povedať, že ide o jednu z najlepšie spravených nadstavieb, akú som zatiaľ v čínskych smartfónoch zažil. Je intuitívna, nie príliš zahltená, animácie sú pekné, ikony hravé a svojim vzhľadom pripomína čistý Android. Páčili sa mi tiež veľké možnosti prispôsobenia.

 

Displej

Presúvame sa k negatívam a začneme hneď tým podľa mňa najväčším. Displej je hlavný vstup, ktorým vaše ovládate vaše zariadenie. Ak jeho kvalita zaostáva, celé zariadenie pôsobí pocitovo horšie. Na papieri vyzerá všetko veľmi sľubne. AMOLED panel s rozlíšením 2 400 x 1 080 pixelov a veľkosťou 6,44″. Veľkosť mi neprekáža aj keď to je samozrejme subjektívna záležitosť. Rozlíšenie Full HD+ je tiež úplne v poriadku. Obraz je ostrý a plný farieb. Kde je teda problém?

Pri úplne prvom spustení, som mal pocit, že smartfón disponuje obnovovacou frekvenciou maximálne 60 Hz. Prvé chvíle používania ma v mojom presvedčení len utvrdili. Bol som mierne sklamaný, nakoľko som pri tejto cenovke čakal túto funkciu. Najväčším prekvapením bolo, keď som zistil, že smartfón bol celý čas nastavený na vyššiu obnovovaciu frekvenciu 90 Hz.

Už som testoval niekoľko smartfónov s rýchlejšími displejmi, no v tomto prípade som naozaj rozdiel medzi 60 Hz a 90 Hz nevidel. Neviem či za to mohli pomalé animácie alebo zlé prepínanie medzi nižšou a vyššou hodnotou frekvencie. Je to veľká škoda, nakoľko by sa pocitová rýchlosť zariadenia mohla rapídne zvýšiť. Pravdepodobne však ide o softvérovú chybu, ktorá bude v budúcnosti opravená aktualizáciou.

Pozrite siTakto fotí vivo X80 Pro. Pomohla mu kolaborácia so ZEISS?

Fotoaparáty

Na zadnej strane sa nachádzajú tri fotoaparáty: 64 Mpx hlavný snímač, 8 Mpx ultra-širokouhlý snímač a 2 Mpx makro objektív. Na prvý pohľad teda ide o vcelku atraktívnu zostavu. Akonáhle však otvoríte aplikáciu fotoaparátu začnú problémy. Prvým je náhľad, ktorý sa pri pohybe smartfónom seká. To je niečo, čo som už dlho na žiadnom zariadení nevidel. Prepínanie objektívov tiež nepatrí medzi najsvižnejšie. Pozitívami sú jedine rýchla spúšť fotoaparátu a prostredie aplikácie, ktoré je jednoduché na používanie.

Výsledné zábery sú veľmi priemerné. Farby sú nedôveryhodné, detaily sa často strácajú a dynamický rozsah je tiež slabší. Pritom samotná značka si dáva na fotoaparátoch veľmi záležať, o čom hovorí aj jej spolupráca so ZEISS. Prečo teda nezobrala svoje skúsenosti z tejto spolupráce a nepremietla aspoň časť z nich do svojich lacnejších modelov. Nejde však určite o najhoršie fotiaci smartfón a za dobrých svetelných podmienok dostanete aj pekné zábery, no celkovo ide o sklamanie.

Reproduktory

Toto bude možno pre niektorých vyzerať, že „už nemám čo vypichnúť“ no vôbec to tak nie je. Ja používam reproduktor smartfónu pomerne často, najmä pri počúvaní podcastov napr. pri varení alebo jednoducho keď si nechcem dávať do uší slúchadlá. Preto mi na tomto aspekte veľmi záleží. Väčšina konkurencie ponúka ako štandard stereo reproduktory. vivo sa z mne neznámeho dôvodu rozhodlo len pre jeden reproduktor na spodnej strane.

Už dlho som nebol tak sklamaný z reproduktoru na smartfóne, ako v tomto prípade. Plytké basy, ktoré ste doslova nemali šancu počuť, stredy boli zahmlené a výšky občas až nepríjemné plechové. Počúvanie bolo „znesiteľné“ len na prvých pár percentách hlasitosti. Akonáhle ste však prekročili polovičné hodnoty, ešte aká taká kvalita sa úplne stratila.

Na druhú stranu, dostanete v balení okrem krytu, káblu a nabíjačky aj kôstkové slúchadlá. To je už v dnešnej dobe veľká rarita. Tie ma svojou kvalitou príjemné prekvapili a ich používanie odporúčam. Nečakajte od toho samozrejme nič prevratné, stále predsa ide o pribalené slúchadlá, no v porovnaní s reproduktorom ide o lepšiu alternatívu.

NeprehliadniteŠimon Smutný – náš plán je dostať vivo do TOP 3 v priebehu jedného roka

 

Čo z tohto všetkého vyplýva? vivo V23 5G, je smartfón pre ľudí, ktorí majú na prvom mieste dizajn. Ktorí berú svoje zariadenie ako súčasť svojho štýlu. V kľúčových oblastiach ako fotoaparát či displej však podľa môjho názoru zaostáva za konkurenciou. Síce sa tieto nedostatky dokážu vyriešiť softvérovou aktualizáciou, no nie každému sa na ne chce čakať. Odporúčam vám teda preskočiť tento model a zvoliť si alternatívu od konkurencie. Toto sa totiž veľmi nepodarilo.

Komentáre k článku