Štát opäť zlyháva, digitálny COVID preukaz bude v aplikáciách poisťovní

ZDROJ | TCL

Hoci štáť sľuboval spustenie aplikácie na COVID preukaz už k 26. júnu 2021, opäť niečo zázračne zlyhalo a výsledok bol nulový. Najbližší termín si Ministerstvo zdravotníctva SR a MIRRI stanovili na 1. júla 2021, čo im dokonca prikazuje aj nariadenie EÚ. Je tu ale stále jedno veľké ale a ani 1. júla nemusí vôbec nič fungovať.

To, že budeme potrebovať akýsi COVID pass, po našom COVID preukaz, vedeli predstavitelia štátu dlhé mesiace. 20. mája bolo schválené aj nariadenie, ktoré COVID pass prikazovalo zriadiť jednotlivým členským krajinám únie. Času na to bolo veru dosť, hlavne ak má človek prostriedky nie len zo samotnej krajiny, ale celej EÚ. Prvý oznámený termín bol 26. jún 2021. Ani v túto sobotu sa nič nezmenilo a štát zlyhal pri spustení aplikácie GreenPass. Ďalší termín? 1. júl 2021. Tento dátum nariaďuje dokonca aj nariadenie EÚ.

Žiaľ, ani 1. júl nemusí byť finálny termín, kedy budeme mať COVID preukaz od štátu. Každý štát, ktorý má s digitálnym preukazom problémy má ešte ďalších 6 týždňov na to, aby preukaz zaviedol do praxe. V slovenskej praxi to bude znamenať, že preukazy od štátu budeme mať v digitálnej podobe možno tak v polovici augusta, ak vôbec. Veď rok nemáme ani len jednoduchú a hlavne funkčnú aplikáciu e-karanténa.

Pozrite siVieme ako si vytvoriť digitálny preukaz o zaočkovaní aj bez európskej appky

Kolega nedávno preto pripravil extrémne jednoduchý návod, ako si COVID preukaz, ten papierový, zdigitalizovať. Stačí v podstate mať v smartfóne kópiu QR kódu, ktorý sa nachádza na certifikáte. Ktoré krajiny iba QR kód neuznajú, môžete sa stále preukázať fyzickou kópiu preukazu.

Tú, mimochodom, získate na webe korona.gov. Potrebujete ale číslo mobilného telefónu, na ktorý vám príde kontrolný kód, COVID-19-PASS kód, ktorý štát rozposiela formou SMS alebo e-mailom a rok narodenia (nikto nevie na čo).

Počkáte na kód v SMS správe…

Po prihlásení do systému sa ale k preukazu nedostanete, stále musíte spraviť ďalšie a ďalšie kroky. Na získanie preukazu musíte kliknúť na tlačidlo Získať digitálny preukaz, po čom vás systém vyzve na zadanie e-mailovej adresy!

Ďalší overovací proces, lebo doteraz ste sa asi neprihlasovali… Takto sa proces získania certifikátu predlžuje o ďalšie dlhé minúty (nám prišiel kód na e-mail po 7 minútach od jeho vyžiadania).

Zadáte opäť kód, presuniete sa na ďalšie okno a stlačíte tlačidlo Stiahnuť preukaz. Preukaz si môžete aj odoslať na e-mailovú adresu a tak ho môžete mať prakticky stále pri sebe cez e-mail konto.

V ďalších možnostiach sú zaujímavé možnosti. Prvou je odoslanie všetkých platných preukazov na e-mailovú adresu. Akých všetkých to veru netušíme. V ďalej možnosti je možné zapnúť si automatické zasielanie preukazov na e-mail. Toto je celkom prekvapivé, vzhľadom na nekonečné overovanie identity. Zrazu ju už nebude potrebné overiť? Alebo príde iba e-mail s tým, aby sa človek opäť preklikal všetkými overeniami? To je viac ako možné.

Ďalšou možnosťou je vytvorenie prístupového kódu pre appku GreenPass. Tu sa budeme teda musieť prihlásiť opäť, keď štát uvoľní funkčnú aplikáciu GreenPass.

Po tom, ako si COVID preukaz stiahnete, dostanete sa k PDF určenom pre tlač. Toto tak nie je ani náhodou digitálny preukaz, pretože si ho musíte vytlačiť! Ako si napríklad na colnici colník prečíta údaje, ktoré sú dole hlavou? Osobne rozumiem usporiadaniu kvôli tlači, ale logika tu opäť nebola absolútne žiadna. Prečo v PDF nie je jedna strana určená na čítanie a druhá, ktorá by sa tlačila?

Alebo má každý používateľ smartfónu na colnici klikať v rýchlom menu smartfónu, aby sa mu neotáčal displej? To je jediný spôsob, ako ukázať na colnici, alebo kdekoľvek to bude potrebné – vypnúť automatické otáčanie displeja!

Riešenie ponúknu zdravotné poisťovne (?)

Minulý víkend, keď štát zlyhal vydať appku GreenPass, spustila potvrdenie o COVIDe jedna z trojice slovenských zdravotných poisťovní. Všeobecná zdravotná poisťovňa spustila možnosť zobrazenia COVID preukazu priamo vo svojej mobilnej aplikácii.

Od jej stiahnutia cez registráciu našťastie prešlo asi 6 minút, čo je podstatne menej ako sa len prihlásiť a požiadať štát o COVID preukaz, ktorý dostanete hore nohami, resp. dole hlavou. Aplikácia je spoľahlivá, overenie trvalo niekoľko sekúnd a po ďalších pár sekundách sme mali na displeji smartfónu reálnu digitálnu verziu COVID preukazu – QR kód so všetkými potrebnými informáciami. V prípade potreby je zároveň možné si celý „digitálny“ COVID preukaz od štátu stiahnuť.

Pevne veríme, že aj ostatné dve poisťovne budú kroky VsŽP nasledovať a COVID pass zahrnú do svojich mobilných aplikácií. Do augusta sa asi nechce nikomu čakať na slovenskú verziu GreenPassu od Ministerstva zdravotníctva SR a Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenska.

Budeme preto sledovať, kedy podobné funkcie spustia aj poisťovne Dôvera a Union.

Komentáre k článku