- #Novinky
- 11 min.
- 30.7.2021
Prvé dojmy z iOS 15/iPadOS 15 - pandémiou poznačené aktualizácie neprekvapia
Zopár týždňov po predstavení nových verzií operačných systémov iOS a iPadOS sme sa v redakcii rozhodli vyskúšať si ich na vlastnej koži. Nové verzie iOS 15 a iPadOS 15 prinášajú dlhý zoznam noviniek, z ktorých si však bežný používateľ v praxi všimne skutočne iba hŕstku.
Mobilný operačný systém od Apple už môže mať u nás svoj vlastný občiansky preukaz. Inými slovami, dnes už o iOS (+ iPadOS) hovoríme ako o pomerne vyspelom operačnom systéme, pri ktorom sa už z roka na rok nečaká na príchod takých zásadných noviniek, ako napr. multitasking (iOS 4), Siri (iOS 5) alebo AirDrop a CarPlay (iOS 7).
Keď sa však človek pozrie na od základov (graficky) prekopaný operačný systém Windows, pri pohľade na iOS 15 zostane sklamaný. Apple z pohľadu používateľského prostredia už roky prešľapuje na mieste a s výnimkou príchodu modelu iPhone X a iOS 11 s novým ovládaním pomocou gest sa v ňom za posledné roky skutočne nič zásadné nezmenilo.
Prvé minúty po aktualizácii na nový iOS 15 budete skutočne premýšľať, či vôbec nejaká aktualizácia prebehla. Na vavrínoch našťastie nezaspal aspoň tím Safari, ktorý sa odhodlal postaviť celé používateľské prostredie mobilného prehliadača na hlavu, prakticky doslova. Verte mi, na toto si budete zvykať dlho.
Revolúcia v Safari
Adresný riadok Safari aj s hlavnými ovládacími tlačidlami sa v iOS 15 presúva z hornej časti obrazovky do jej spodnej časti, tesne nad prúžok multitaskingu. Nové rozloženie vám umožní vidieť viac z navštívenej webovej stránky a zároveň presunie tie najpodstatnejšie prvky bližšie k vašim prstom.
Nemusím snáď ani hovoriť, že prvé dni som z pamäti klepal na neexistujúci adresný riadok v hornej časti obrazovky. Keď si však na to človek zvykne, otvoria sa mu nové možnosti ovládania Safari, aké tu doteraz neboli.
Adresný riadok tu totiž funguje podobne, ako ovládanie multitaskingu na iPhonoch bez domovského tlačidla. Potiahnutím do strán po adresnom riadku sa môžete presúvať medzi otvorenými tabmi, prípadne si posunom na prázdnu stránku týmto spôsobom môžete otvoriť aj nový tab.
Z ponuky viditeľných tlačidiel však zmizlo tlačidlo pre obnovenie stránky (refresh), ktoré sa v prvých beta verziách presunulo do skrytého menu pod ikonu „…“. Apple totiž chcelo, aby ste sa pre obnovenie stránky prescrollovali na jej vrch a následne potiahli prstom z hora dole tak, ako keď obnovujete obsah v takmer každej aplikácii.
V najnovšej beta verzii nakoniec Apple ustúpilo „ľudu“ a tlačidlo pre obnovenie stránky vrátilo do adresného riadku. Bohužiaľ tak nešťastne, že naň budete klikať omylom práve vtedy, keď budete chcieť namiesto obnovenia stránky vpísať do riadku novú adresu alebo pojem pre vyhľadávanie.
Táto najväčšia zmena v iOS si bude vyžadovať ešte zopár týždňov na doladenie logických detailov v ovládaní a mám trochu pochybnosti, či to Apple do septembra zvládne. Nebude však žiadnym prekvapením, ak sa vo fungovaní Safari ešte dodatočne niečo zmení s príchodom ďalších verzií iOS 15.X.
Novinky pre FaceTime, príprava na 3. vlnu?
Apple pri stanovovaní priorít pre práve na novej aktualizácii zjavne reagoval aj na aktuálnu pandémiu a zvýšenú popularitu videhovorov. Veľkú pozornosť tak pri iOS 15 venoval práve funkcii FaceTime.
Hlavnou novinkou spomedzi všetkých vylepšení pre FaceTime je nepochybne nová funkcia SharePlay, ktorá vám umožní sledovať filmy, počúvať hudbu alebo zdieľať vašu obrazovku s ostatnými účastníkmi videohovoru. Ak si teda napr. predplácate Apple TV+, seriály a filmy môžete sledovať spoločne aj na diaľku. SharePlay by mal časom fungovať aj s ostatnými streamingovými službami.
SharePlay je určite vítanou novinkou, no spoločná konzumácia online obsahu bola horúcou témou najmä minulý rok počas tvrdých lockdownov v takmer všetkých kútoch sveta. Aktuálne pôsobí príchod funkcie SharePlay trochu vlažne, i keď s aktuálnymi prognózami na jeseň sa nám ešte môže zísť.
Videohovory zažili minulý rok boom a bez ohľadu na vývoj pandémie tu s nami ešte určite vo veľkej miere zostanú. Apple preto FaceTime vylepšil aj o priestorové ozvučenie, vďaka ktorému budete mať pocit, že hlas každého účastníka skupinového hovoru prichádza z inej strany miestnosti. Vítanou novinkou je aj rozmazanie pozadia a aktívne potláčanie ruchov v pozadí.
Do FaceTime hovorov sa budú môcť po novom konečne pripojiť aj účastníci zo zariadení iných značiek. V aplikácii FaceTime stačí vytvoriť odkaz, ktorý otvorí prostredie videohovoru v prakticky akomkoľvek webovom prehliadači, či už ide o počítač s operačným systémom Windows alebo smartfón s Androidom. Funguje to prekvapivo bezchybne, dokonca lepšie ako mnohé konkurenčné platformy pre videohovory…
Sústredenie
Pri pandemickom hľadaní work/life balansu si v Apple povedali, že je okrem funkcie FaceTime čas vylepšiť aj režim Nerušiť, po novom známy pod názvom Sústredenie (angl. Focus). Po novom už neslúži iba na zabezpečenie nerušeného spánku.
Funkcia Sústredenie vám umožní vytvoriť si viacero režimov so špecifickými nastaveniami pre kontakty, ktoré sa vám môžu dovolať a aplikácie, ktoré vám môžu zasielať upozornenia. V práci si tak môžete zapnúť režim Práca a vybrať si, aby vám v tomto režime nechodili napr. upozornenia z aplikácie Messenger. V režime Voľný čas si naopak môžete vybrať, aby vás nerušil pracovný čet.
Fantázii sa medze nekladú, iOS 15 umožní vytvoriť si vlastný režim sústredenia od základov podľa seba. Okrem predvolených režimov Práca, Voľný čas, Cvičenie, Čítanie, Hranie hier a Meditácia si môžete vytvoriť aj vlastný režim s vlastným názvom a vlastnou ikonou podľa vášho gusta.
Prekvapuje ma, že Apple pri návrhu funkcie Sústredenie myslel aj na to, že v jednotlivých režimoch možno budete chcieť mať k dispozícii iné sety aplikácií. Pri každom režime si tak dokonca môžete vybrať konkrétne stránky s aplikáciami, ktoré chcete v danom režime vidieť.
Ak teda máte jednu stránku venovanú hrám, sociálnym sietiam a streamovacím službám, v režime Práca si môžete celú túto stránku nechať automaticky skryť. Mimochodom, jednotlivé režimy sa dokážu aktivovať aj automaticky na základe vašich zvykov a aktuálnej polohy. Palec hore pre Apple.
Na režim Sústredenie som sa spomedzi všetkých noviniek v iOS 15 tešil najviac a Apple v tomto smere nesklamal. Treba si však uvedomiť, že nastavenie každého jedného režimu podľa vašich predstáv vám zaberie zopár desiatok minút, najmä ak využijete aj spomínané nastavenie zobrazovania jednotlivých stránok s aplikáciami. Výsledok však stojí určite za to.
Omrvinky a dobiehanie konkurencie
Veľkej, aj keď vôbec nie tak podstatnej prerábky používateľského prostredia, sa dočkala napríklad aj aplikácia Počasie, v ktorej po novom nájdete nové rozloženie, viac grafických informácií, ako aj teplotnú mapu. Zmeny v grafike si určite všimnete aj v aplikácii Mapy, kde sa zmenilo vykresľovanie mapových podkladov.
Drobnou novinkou v aplikácii Zdravie je nová možnosť zdieľania zdravotných dát s vašimi blízkymi, alebo aj s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. V aplikácii Správy zas po novom môžete pripnúť na vrch vaše obľúbené konverzácie a v konverzáciách vidieť, ak má druhá osoba aktivovaný niektorý z režimov pre sústredenie.
Spomínané dobiehanie konkurencie zbadáte v aplikácii Fotky, kde sa umelá inteligencia po vzore aplikácie Google Lens naučila rozpoznávať odfotené texty. V prípade, že ide o telefónne číslo, klepnutím na fotografiu ho môžete rovno vytočiť a v prípade e-mailových adries sa rovno pustiť do písania mailu. Texty je samozrejme možné ľubovoľne kopírovať a zdieľať aj do ostatných aplikácií.
Živý prepis textu Apple implementoval aj do textových polí. Po klepnutí na prázdne textové pole sa vám po boku možnosti „Prilepiť“ zobrazí aj nová ikona pre sken textu. Po klepnutí na ňu sa v priestore klávesnice zobrazí živý náhľad fotoaparátu, ktorý dokáže automaticky nasnímať text z priestoru pred vami napr. do SMS správy, četu alebo mailu.
Táto funkcia nie je pre používateľov služieb a aplikácii z dielne Google samozrejme žiadnou novinkou. Mať ale sken textu k dispozícii v natívnej forme, vždy a v každom kúte iOS, je už o niečom inom. Natívne riešenie od Apple funguje oveľa plynulejšie a spoľahlivejšie, ako dodatočné riešenia od iných tvorcov a napr. v aplikácii Google Translate je v iOS 15 oveľa jednoduchšie vložiť text do prekladača práve týmto spôsobom, než pomocou skenu od Googlu.
iPadOS 15
Podobne ako pri iPhone, ani pre iPad nie je príchod novej aktualizácie iPadOS 15 žiadnou revolúciou, po ktorej majitelia tabletov od Apple volajú už roky. Kolega Richard pri testovaní novej aktualizácie iPad mini 5 ocenil najmä novú verziu Safari, ktorá ponúka pohodlnejší pohyb v aplikácii i na webe.
Zaujímavou novinkou špeciálne pre iPad je aj tzv. Rýchla poznámka, ktorú môžete spustiť gestom potiahnutia z pravého dolného rohu. Na prvý pohľad šikovná funkcia vám však môže po chvíli začať liezť na nervy. Poľahky ju totiž môžete aktivovať úplne nechtiac podobne, ako budete nechtiac klepať na tlačidlo „Obnoviť“ v novej verzii Safari…
Absencia revolučných noviniek je pri iPadOS 15 ešte väčším sklamaním, ako pri klasickom iOS 15. Apple totiž v apríli predstavil nové iPady Pro vybavené ARM procesorom M1, ktorý poháňa aj viaceré modely jeho počítačov Mac.
Tí, ktorí používajú svoje iPady aj na prácu, právom očakávali, že Apple urobí krok vpred a z operačného systému iPadOS urobí tak trochu macOS – do systému prinesie slobodnú prácu s oknami, lepšiu prácu so súbormi a pokročilejšie funkcie, na ktoré sme zvyknutí z desktopových systémov. Žiaľ, nestalo sa.
Nový iOS 15/iPadOS 15 je tak ďalšou z „údržbových“ aktualizácií, v rámci ktorej Apple iba mierne vylepšoval vopred dané funkcie a aby sa nepovedalo, tu a tam do systému doplnil zaujímavé, no nie úplne dychberúce funkcie. Mobilný systém tak začína citeľne stagnovať, akoby Apple čakal na príchod nového, revolučného zariadenia, ktoré opäť zmení náš život. Budú to AR okuliare?