Pozor na tento jav pri investovaní, pripraviť vás môže o nemalé peniaze

ZDROJ | André François McKenzie

V tomto článku sa pozrieme na tradičnú situáciu, ktorá sa opakuje na všetkých grafoch, ale najmä vo svete kryptomien. Reč je o exponenciále a teda jave, kedy tzv. altcoin prudko vystrelí hore. Výsledok je však stále rovnaký…

Príklad CRO/USDT

Graf nižšie je z novembra 2021. kryptomena CRO vystrelila z 0,18 USDT až na 0,98 USDT behom niekoľkých dní. Ako je jasne vidieť aj na grafe, celý graf išiel do exponenciály a teda čiary smerom nahor. Toto je vo svete kryptomien pomerne bežný jav.

ZDROJ | TradingView

V takomto prípade sa samozrejme investori začnú zaujímať o CRO a začnú nakupovať. Snažia sa chytiť tento rast a zviesť na ňom. Drvivá väčšina bežných ľudí a bežných investorov začne do takejto mince investovať až v čase, kedy sa už nachádzame v exponenciále.

Problémom však je, že každá takáto „pumpa“ (rapídny rast) časom skončí a graf sa vráti tam, kde celá pumpa začala. Môže to trvať pár hodín, pár dní, pár týždňov alebo aj pár mesiacov, ale v 99,99 % prípadoch to má vždy rovnaký koniec.

Ako teda dopadlo CRO? Takto:

ZDROJ | TradingView

MANA ako ďalší príklad

Na jeseň minulého roku svetom kryptomien otriaslo odvetvie Metaverse a teda virutálnych svetov. Celé to zaklincoval Facebook, ktorý sa premenoval na „Meta“  a to spôsobilo obrovské nákupy práve na minciach, ktoré sa tomuto odvetviu venujú. Typickým príkladom bola kryptomena MANA.

ZDROJ | TradingView

Na začiatku celej pumpy bolo oznámenie Facebooku dňa 28.10.2021, potom prišiel šialený rast z 0.75 USDT na 5.92 USDT. Aj toto však malo úplne rovnaký koniec.

ZDROJ | TradingView

Aj Bitcoin robí toto isté

V konečnom dôsledku niečo podobné urobil aj Bitcoin po roku 2017 a po svojom silnom bull markete. Celý pokles sa nakoniec skončil tam, kde začala exponenciála.

ZDROJ | TradingView

Záver

Toto je úplne tradičný jav, ktorý by vás mal v prípade, že narazíte na takýto graf, zastaviť v ďalšom investovaní a nakupovaní danej mince.

Komentáre k článku