Oplatí sa kúpiť Apple iPhone 11 Pro Max kvôli podpore Wi-Fi 6?

Vedeli ste, že nový iPhone 11 Pro Max (ako aj iPhone 11 a 11 Pro) podporuje štandard Wi-Fi 6? Ak nie, veľmi sa vám nečudujeme. Ide o dôležitý, no často prehliadaný pokrok, ktorý môže v najbližších rokoch ovplyvniť váš zážitok z používania bezdrôtového internetu. Alebo je táto novinka prehliadaná oprávnene?

Čo je to vlastne Wi-Fi 6? Tento štandard sme si podrobne priblížili v samostatnom článku, no v skratke môžeme povedať, že ide o novú generáciu bezdrôtového štandardu Wi-Fi, ktorý so sebou okrem vyšších prenosových rýchlostí prinesie najmä vyššiu energetickú efektivitu komunikácie a lepšiu distribúciu dát do väčšieho počtu zariadení pripojených k jednej sieti.

Samozrejme to, že sme mali na testovanie k dispozícii iPhone 11 Pro Max s podporou Wi-Fi 6 by veľa neznamenalo, ak by sme ho pripojili k sieti staršej generácie. Na testovanie siete sme si preto vybrali router TP-Link Archer AX6000 s podporou Wi-FI 6. Na rovnakú sieť sme pripojili aj iPhone Xs Max, ktorý podporuje predchádzajúcu generáciu Wi-Fi 802.11ac.

Spomínaný router dosahuje v 5 GHz sieti teoretickú rýchlosť do 4 804 Mb/s a v 2,4 GHz sieti 1 148 Mb/s. Väčšina domácností však v súčasnosti vzhľadom na rýchlosť ich internetového pripojenia nenaráža ani na limity štandardu Wi-Fi 802.11ac. Neznamená to však, že vám nový router nezaručí rýchlejší internet.

Pri prechode zo štandardného modemu od operátora na TP-Link Archer AX6000 sme zaznamenali zvýšenie prenosových rýchlostí o 10-15 % a to paradoxne aj na iPhone Xs Max, ktorý Wi-Fi 6 nepodporuje. To samozrejme nebolo cieľom nášho testu, no je dobré poznamenať, že investícia do lepšieho „vysielača“ sa niekedy oplatí aj v prípade, že vyslovene neprechádzate na Wi-Fi 6.

Pozrite siAj Wi-Fi  bude mať svoju „5G“. Bude ňou Wi-Fi 7

Ako sa však Wi-Fi 6 router prejavil pri vnútrosieťových prenosoch? Na tento test sme využili počítač pripojený cez Ethernet priamo k routru, ktorý sme využili ako lokálny dátový server. Pre pripojenie k nemu sme použili natívnu aplikáciu Súbory, ktorá sa od iOS 13 dokáže pripojiť už aj na servery tohto typu.

Rozdiely v rýchlosti čítania súborov zo serveru a v ich následného sťahovania do úložiska iPhone 11 Pro Max a iPhone Xs Max boli nebadateľné. Zariadenia otvárali súbory v identických časoch a nezaváhali ani pri rapídnom preskakovaní pri prehrávaní video-súborov z úložiska počítača. Neprejavil sa tu ani pokrok v oblasti výkonu nového čipsetu Apple A13 Bionic.

Podobne dopadol test v obrátenom garde, teda v prípade, keď sme na iPhone 11 Pro Max a iPhone Xs Max vytvorili virtuálny server na obojstranný prenostranný prenos súborov cez prehliadač. V tomto prípade sme však už mohli vidieť, že iPhone 11 Pro Max odosiela, aj sťahuje súbory zhruba o 10 Mb/s rýchlejšie. Stále však nejde o markantný rozdiel, ktorý by zavážil pri každodennom používaní zariadenia.

Pri testovaní Wi-Fi 6 siete na iPhone 11 Pro Max sme sa zamerali na prirodzené podmienky v domácnosti a nie na ideálne laboratórne podmienky, v ktorých by sa výhody Wi-Fi 6 ukázali nepochybne výraznejšie. Aký je teda verdikt?

Pozrite siDá sa nahradiť nový iPhone 11 Pro Max 5-eurovou aplikáciou?

Ako už bolo spomenuté, vyššie prenosové rýchlosti sú len jednou z viacerých výhod štandardu Wi-Fi 6 a prax ukazuje, že aktuálne nie je dôvod si kvôli tomu kupovať nový iPhone, alebo nový router. Ako v prípade všetkých nových technológií, aj v tomto prípade však môžeme hovoriť o investícii do budúcnosti.

Nebude trvať dlho a už o niekoľko rokov bude Wi-Fi 6 (najmä v prípade verejných Wi-Fi sietí) výrazne rozšírenejšie, čím sa prejaví aj jeho sila v lepšej obsluhe väčšieho počtu zariadení. Môžeme však iba tipovať, či to bude skôr, ako budete musieť tak, či onak vymeniť iPhone 11 za novší model.

Apple iPhone 11 Pro Max

Cena od 1 249,00 €
Veľkosť
158 x 77,8 x 8,1 mm, 226 g
Displej
6,5" Super Retina, XDR OLED, 1 242 x 2 688 px, 458 PPI, 19,5:9, 800 cm/m2, HDR (Dolby Vision HDR10), WCD (P3), True Tone, 3D Touch
Fotoaparát
3x 12 Mpx BSI CMOS s Focus Pixels AF, f/1,8 (26 mm) + f/2,0 (52 mm) + f/2,4 (13 mm), 2x optický zoom, quad True Tone LED blesk, 2x optická stabilizácia, Smart HDR, Portrait Lightning, Portrait Mode, Depth Control, touch focus, foto počas videa, 63 Mpx panoráma, JPEG/HEIF, 240 fps Full HD video, Live Photos, ISP čip, 4K Ultra HD video (3 840 x 2 160 px, 60 fps), 12 Mpx webkamera, f/2,2, 4K UHD video (60 fps), Retina blesk, Smart HDR, el. stabilizácia
Hardvér
Apple A13 Bionic (8 jadier, 7nm, 64bit) neurálny procesor, 4-jadrové GPU, 6 GB RAM, 64/256/512 GB flash pamäť, LTE-A (1 000/150 Mbit/s), VoLTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, el. kompas, Lightning konektor, stereo repro, Dolby Atmos, nano SIM (dual SIM s eSIM), akcelerometer, gyroskop, senzor priblíženia, barometer, Face ID, TrueDepth, Apple Pay, 3D Touch, IP68, 3 500 mAh, 18W rýchlonabíjanie, Qi nabíjanie
Softvér
iOS 13, iBooks, Siri, iCloud, Pages, Numbers, Keynote, AirDrop, AirPlay, AirPrint, HomeKit, Night Shift, Multitasking, Health, Measure
Cena
od 1 249,00 €

Komentáre k článku