Oplatí sa Android telka TCL s cenou pod 200 €?

Nedávno sme mali možnosť vyskúšať jeden z najdostupnejších Android televízorov, 32-palcový TCL 32ES58. Pomerne jednoduchá telka s pekným dizjanom sa až priam pýta byť druhým či tretím televízorom v domácnosti. Necelých 200 € za 80-centimetrový televízor nie je až taká hrozná cena, keď si uvedomíte, že má Android. Oplatí sa teda?

Viac-menej oplatí, ale nie je to také jednoznačné. Novinka ma milo prekvapila svojou hmotnosťou. Výrobca udáva 4,2 kg hmotnosť a pokojne mu to verím. Montáž nožičiek vyzerá veľmi jednoducho, plastové nožiky drží v tele televízora dvojica skrutiek. Už tu som ale narazil na nazvyčajnosť.

Čínske TCL akosi nevypočítalo potrebnú dĺžku skrutiek a v balení sú len tak dlhé, ako je hrubá nožička pod televízor. Do tela sa tak zo skrutky nič nedostane.

Ak si takýto model kúpite, snáď niekde v domácnosti vyhrabete podobný pohár so zvyšnými sktrutkami zo všetkého možného čo ste už v domácnosti montovali. Keby som taký pohá nemal, televízor by som musel jedine oprieť o stenu.

Druhým prekvapením bolo, že skrutky do televízora nesktrutkujete do kovového závitu, ale priamo do plastu, z ktorého je telka vyrobená.

Montáž tak máme za sebou, môžme začať. Pochváliť musím dizajn televízora. Je elegantný a hoci je kompletne z plastu, nepôsobí ani na druhý dojem, že ide o lacný kus. Naopak, pokojne by som mu povedal cenu aj o stovku viac.

Displej má uhlopriečku 32″ (cca 80 cm), no rozlíšenie len 1 328 x 769 px. To sklame asi najviac, veď už displej v smartfónoch (aj tých lacných) má vyššie rozlíšenie. Ani jas nepatrí k tým najvyšším, 270 nitov je skôr opak. To si určite všimnete, keď miestnosť zalejú slnečné lúče. Napriek tomu prekvapí, že displej podporuje HDR.

Už pri vybaľovaní mi bolo jasné, že v tomto modeli množstvo elektroniky nebude. To sa aj potvrdilo. Stačí zapnúť zvuk a pochopíte, prečo sú väčšie násobne televízory ťažšie. Reproduktory v TCL 32ES58 majú ponúkať výkon 2x5W, no od kvality má veľmi ďaleko. Už dávno som nepočul hrať nieho horšie, ako túto stereo zostavu. Zvuk znie ako z plastového suda.

Android TV 8.0 neponúka všetky možné aplikácie, ktoré máte na svojom Android smartfone či tablete, no stále v ňom nájdete dostatok aplikácií pre multimédiá, vrátane YouTube, Netflix, Amazon Prime Video, HBO GO, Plex, Facebook a ďalších, ktoré nemusíte nájdť v televízoroch tejto cenovej kategórie.

Má to ale háčik, ktorý asi nepoteší. Nízka cena televízora si vyžiadala daň v podobe slabšieho výkonu, hoci TCL hovorí o 4-jadrovom procesore. Bližšie ho ale nešpecifikuje. Tak sa musíte pripraviť na dlhšie čakacie doby. Kým sa televízor zapne to trvá aj dvojnásobok nášho domáceho 4K UHD spred 5 rokov. Prechádzanie menu tiež nepatrí medzi plynulé zážitky, spúšťanie aplikácií už tobôž nie. Na zapnutie Netflixu som musel čakať vyše minúty. Slabšia je aj Wi-Fi, ktorá mi v izbe na hornom poschodí oznámila, že nemá signál. Po reštarte televízora sa nakoniec našťastie umúdrila.

Poteší aj diaľkové ovládanie, ktoré je síce vcelku komplikované, ale má tlačidlo Netflix, takže ho nemusíte hľadať v menu. Hoci TCL na svojom webe hovorí o tom, že stačí stlačiť tlačidlo a povedať televízoru (Google Assistant) pokyn, nikde na ovládači takéto tlačidlo nevidím. Ovládač nemá ani dierku na mikrofón, takže len veľmi ťažko je takáto funkcia v tomto modeli i dostupná.

Nastavenia sú pomerne chudobné a ponúkajú iba základ. Viac ale od televízora za necelých 200 eur nie je možné čakať.

Ani možnosti pripojenia nepatria do prvej ligy. V zadnej časti sú len dva HDMI 1.4 porty, z toho jeden s ARC. Jeden 3,5 mm audio port, USB 2.0, Ethernet, slot na CI kartu, AV port a anténne konektory. DVB tuner ale podporuje už aj novší štandard DVB-T2/S2/C.

Oficiálna cena novinky je 198 €. Na to, že ide o televízor s Android TV to nie je až taká vysoká suma, no na to, že má iba HD ready rozlíšenie, podpriemerný zvuk a pomalý hardvér je to dosť. Ak sa však pozriem na to ako na sekundárnu telku napríklad do kuchyne, na internátnu izbu či do garsónky, nie je to až také strašné. K chodu stačí Wi-Fi a môžete si užívať video streaming či zdieľanie obsahu cez Google Chromecast.

Oplatí sa teda najdostupnejšia Android telka na našom trhu? Viac-menej áno, no musíte počítať s nedostatkami, ktoré sú s ňou spojené. Ak ich za vážne nepovažujete, určite sa oplatí. Náročnejší používatelia však musia siahnuť hlbšie do vrecka a pozrieť sa po možno väčších, ale výkonnejších modeloch.

Komentáre k článku