Koniec série Note? Vyskúšali sme S Pen na novom Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Očakávania sa naplnili a séria Galaxy S sa v podobe modelu Samsung Galaxy S21 Ultra 5G dočkala podpory digitálneho pera S Pen, ktoré bolo doteraz exkluzívne iba pre sériu Galaxy Note. Ako funguje v praxi a akú budúcnosť má popri tomto riešení obľúbená séria Note?

Ako je to teda s podporou S Pen?

Recenziu samotného smartfónu Samsung Galaxy S21 Ultra 5G ste si na našom portáli mohli prečítať už pred niekoľkými dňami. Prečo sa teda k tomuto smartfónu opäť vraciame? Pretože sa nám tentokrát do rúk dostal aj jeho unikátny doplnok, silikónový obal so zabudovaným perom S Pen.

Pero S Pen sa sérii Galaxy S vždy vyhýbalo, až doteraz. Jeho podpory sa dočkal nový Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, najvyššie postavený model novej série Galaxy S21 5G. V balení by ste však toto pero hľadali márne a rovnako preň neexistuje ani priestor v samotnej konštrukcii tohto smartfónu.

Ak si teda chcete najnovší Galaxy S21 Ultra 5G aspoň čiastočne premeniť na Note, dokúpiť si k nemu budete musieť samostatne predávané pero S Pen. Jedným z oficiálnych riešení pre tento model je aktuálne nami testovaná kombinácia pera a obalu s názvom „Silicone Cover with S Pen“, ktorá vám poskytne pasívne pero a obal s priestorom na jeho odkladanie. Toto duo je v predaji za cenu 69,90 €. Alternatívou je tzv. flipové puzdro Clear View aj s antimikrobiálnym povlakom, ktorý je v predaji za cenu 94,90 €. Samotné  pero je v predaji za 39,90 €.

Vo všetkých prípadoch ide o pasívne pero, ktoré v sebe nemá zabudovanú batériu a teda ani bezdrôtovú technológiu Bluetooth LE, ktorou sú vybavené originálne perá S Pen určené pre modely Galaxy Note a Tab. Ak už takéto aktívne pero doma máte, použiť ho môžete aj na tomto modeli, fungovať však bude iba v pasívnom režime.

Aktívneho pera sa Galaxy S21 Ultra 5G dočká až neskôr v tomto roku s príchodom pera S Pen Pro, ktoré už bude podporovať aj obľúbené vzdušné gestá či upozornenia na to, že ste si ho niekde zabudli. Samsung okrem toho otvára svoj ekosystém pre S Pen a tak sa ďalších pier kompatibilných s týmto modelom v dohľadnej dobe dočkáme aj od iných výrobcov.

ZDROJ | Samsung

S Pen (takmer) so všetkým, čo k nemu patrí

Keď sme v redakcii kreslili nášho šéfa Romana v rámci výzvy „NASKICUJ MA“ so smartfónom Samsung Galaxy Note20, zostával som počas kreslenia v úžase, na akú úroveň už Samsung prepracoval svoje pero S Pen a softvér, ktorý jeho hardvérové schopnosti dopĺňa o praktické funkcie.

Iste, tentokrát je to iba pasívne písanie či kreslenie bez vyššie spomínaných aktívnych doplnkov, no netkvie pravá podstata S Pen práve v tom? Podľa mňa áno a túto disciplínu zvládol Samsung opäť na výbornú. Písanie na displej Galaxy S21 Ultra 5G je perfektné, prakticky bez odozvy a vďaka rozpoznávaniu tlaku skutočne blízke písaniu na papier.

V ponuke aplikácií už od základu nechýba aplikácia PENUP stvorená pre tvorbu digitálneho umenia s S Pen a po prvom priložení pera k obrazovke sa na nej objaví už aj stará známa plávajúca ikona, ktorá vám z ktoréhokoľvek miesta v systéme či aplikácii poskytne rýchly prístup k súboru aplikácií pre S Pen.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je tiež pripravený na obľúbené písanie poznámok na zamknutej obrazovke. Keďže ale ide o pasívne pero, tomto prípade je na rozdiel od série Galaxy Note potrebné na štvrť sekundy podržať hrot pera nad obrazovkou a zároveň stlačiť tlačidlo na pere. Následne už písanie na zamknutej obrazovke funguje tak, ako to už majitelia série Galaxy Note dobre poznajú.

Začiatok konca série Galaxy Note?

Od momentu, kedy som na testovací Samsung Galaxy S21 Ultra 5G nasadil silikónový obal aj s perom S Pen, som ho už bez pera prakticky vôbec nepoužíval, či už išlo o oddychové kreslenie alebo aj ovládanie samotného smartfónu. Na tento doplnok si zvyknete rýchlo. To je vlastne presne to, čo „Silicone Cover with S Pen“ je, doplnok.

Hoci toto riešenie funguje v praxi perfektne, absencia pera v balení, potreba kúpy špeciálneho obalu pre jeho odkladanie a zatiaľ aj chýbajúca podpora pre aktívne perá a s tým spojené funkcie napovedá skôr tomu, že nová vlajková loď série Galaxy S nebola úplne od základov stavaná okolo pera S Pen, do jeho výbavy musela podpora preň pribudnúť až niekedy neskôr.

Tieto kroky sú samozrejme dobrým náznakom, že Samsung sa zrejme série Note skôr či neskôr zbaví. Povedzme si úprimne, série Galaxy S a Galaxy Note sú si z roka na rok čoraz viac podobné a pri súčasnom tempe vývoja nových technológií dáva čoraz menší význam vydávať nové vlajkové lode častejšie, než raz za rok. Tipujem však, že sa séria Note ešte minimálne jednej novej generácie určite dočká.

Pozrite siCeloživotný Apple fanúšik testuje najnovší Samsung Galaxy S21 5G

Ak chcete ísť do novej série Galaxy S21 5G tzv. „all-in“, po kombinácii vlajkovej lode Samsung Galaxy S21 Ultra 5G aj s doplnkovým perom S Pen bez obáv siahnite, neoľutujete. Stále to nie je stopercentný Note, no má k nemu naozaj blízko a s vydaním pera S Pen Pro k nemu bude mať ešte bližšie. Medzitým budeme so záujmom sledovať, čo sa bude diať so sériou Note. Spojí ju Samsung s ohybnou sériou Galaxy Z Fold? Dávalo by to perfektný zmysel…

Samsung Cover Puzdro si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku