Instagram má za sebou prvú dekádu. Oslavuje a prináša nové funkcie

ZDROJ | Alex Castro / Verge

Instagram má dnes oficiálne 10 rokov. Oslavuje ju novými funkciami, ktoré majú používateľom pomáhať chrániť sa voči kyberšikane. Aj takýmo nepekným smerom sa totiž za ten čas vyvinuli sociálne siete.

Kto mohol predpovedať, že v roku 2014 bude astronaut Steven R. Swanson zdieľať prvé selfíčko nahrané na Instagram z vesmíru, alebo že v roku 2019 prekoná svetový rekord jedno malé vajíčko? Poodhalená Beyoncé, ktorá mnohých šokovala fotografiou tehotenského bruška?

Americkú sociálnu službu vytvorili Kevin Systrom a Mike Krieger v októbri 2010. Pôvodne bola určená pre systém iOS, presne 6. 10. 2010 bola uvoľnená prvá verzia Instagramu. Verzia pre Android bola vydaná neskôr, až v apríli 2012. V novembri 2012 nasledovalo rozhranie pre desktopy, to však malo obmedzené funkcie. V júni 2014 prišla appka pre Fire OS a v októbri 2016 aj pre Windows 10.

Pozrite si12 najpopulárnejších tohtoročných príspevkov na našom Instagrame

Prvým príspevkom na Instagrame bola fotografia prístavu South Beach Harbor na móle 38, ktorú zverejnil Mike Krieger 16. júla 2010.

Aplikácia umožňuje zdieľať obrázky a videá, ktoré je možné upravovať pomocou filtrov, usporiadať pomocou značiek # (hash) a lokalizačnej polohy. O príspevky sa môžu používatelia podeliť verejne alebo s vopred schválenými sledovateľmi (followeri).

Používatelia môžu prehľadávať obsah iných účastníkov sociálnej siete podľa značiek či umiestnení a pozerať si obľúbený obsah. V septembri bola ukončená funkcia, ktorá umožňovala pridávať do svojho informačného kanála obsah stránok ostatných používateľov.

ZDROJ | pixabay.com

Po uvedení na trh v roku 2010 si rýchlo získal popularitu. Už za dva mesiace mal milión registrovaných používateľov, za rok 10 miliónov. V apríli 2012 odkúpil Instagram jeho konkurent Facebook za zhruba miliardu dolárov.

Instagram sa „preslávil“ tým, že spočiatku boli všetky fotografie a videá v štvorcovom formáte (1:1) s rozlíšením 640 px. Zhodou okolností to bola šírka displeja na vtedajšom iPhone. V roku 2015 sa rozlíšenie zvýšilo na 1080 px.

Pozrite siInstagram čelí obvineniu, že zneužil biometrické dáta používateľov

Instagram ponúka množstvo fotografických filtrov, ktoré sa dajú ľahko aplikovať na obrázky. Podpora pre video (s dĺžkou do 15 sekúnd) prišla až v roku 2013, širokouhlé videá ste mohli na Instagrame vidieť až v auguste 2015.

Aj keď je Instagram oceňovaný za svoj vplyv, bol kritizovaný najmä pokiaľ ide o časté zmeny pravidiel a rozhraní. Neobišli ho ani obvinenia z cenzúry a nezákonný, resp. nevhodný obsah. Instagram, ako člen skupiny Facebook, má už zrejme vo svojom DNA nedostatočné zabezpečenie dát a čelil niekoľkým veľkým kauzám.

Pozrite siInstagram spúšťa QR kódy na vyhľadávanie profilov

Viete, že…

…do októbra 2015 bolo v službe Instagram nahraných viac ako 40 miliárd fotografií? Od januára 2019 využíva funkciu Príbehy (Stories) 500 miliónov používateľov denne.

K 14. 1. 2019 je najobľúbenejšou fotografiou na Instagrame obrázok vajíčka, ktorú zverejnil účet @world_record_egg a ktorá bola vytvorená s jediným cieľom – prekonať rekord 18 miliónov lajkov v príspevku Kylie Jenner. Obrázok má v súčasnosti viac ako 54 miliónov hodnotení Páči sa mi.ZDROJ | WP: NFCC # 4

Od júla 2020 je najsledovanejšou osobou futbalista Cristiano Ronaldo s viac ako 233 miliónmi followermi.

Samozrejme, aj naša redakcia má svoj účet TECHBOX.sk na tejto obľúbenej sociálnej sieti.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

ZdrojInstagram

Komentáre k článku