Google Drive, Dropbox, iCloud alebo SkyDrive, ktorý je najlepší?

Popularita vzdialeného úložiska, tzv. cloudu, je z pohľadu používateľov stále vyššia. Svoje cenné dáta, fotografie, dokumenty alebo iné súbory môžete mať behom pár kliknutí zálohované na serveroch, ktoré sú síce stovky kilometrov ďaleko, no prístupné odkiaľkoľvek. V krátkom prehľade sme sa pozreli na populárne služby súčasnosti Google Drive, iCloud, Dropbox a Skydrive.

Cloud

Obláčik z Redmondu

Najstaršou službou z vymenovaných je Skydrive. Svoju úlohu webového úložiska plní od augusta 2007. SkyDrive momentálne prešiel malou renováciou a snaží sa osloviť väčšiu skupinu ľudí pridaním nových funkcií, predovšetkým plnefunkčných aplikácií. Cloudová služba bez aplikácií nemá veľkú šancu prežiť v silnej konkurencii. Microsoft len nedávno predstavil aplikácie pre počítače Mac a Windows. Skrátka neprišli ani platformy iOS a Windows Phone, ktoré však svoju aplikáciu majú už dlhší čas. Posledným nepopulárnym krokom je aj zníženie počtu voľného miesta z 25 GB na 7 GB. Používatelia, ktorí boli zaregistrovaní pred 22. aprílom 2012, môžu požiadať o spätné rozšírenie na 25 GB. Služba SkyDrive je súčasťou siete Windows Live. Pri zdieľaní súborov nevyžaduje od ostatných používateľov účet na Windows Live. Výborná je taktiež integrácia podporovaných súborov (Word, Excel, PowerPoint, OneNote) do Office Web Apps.

SkyDrive

Populárny Dropbox

Spočiatku malá služba, ktorá otvorila „svoje brány“ v septembri 2008 je dnes jednou z najnavštevovanejších stránok sveta. O popularite hovorí aj s obrovským počtom používateľov, momentálne už viac ako 50 miliónov. Dropbox vyniká svojou jednoduchosťou, výbornými mobilnými aplikáciami pre iOS, Android alebo BlackBerry.Výborne sa osvedčil aj proces získavania nového priestoru zdarma za nových používateľov(500 MB) alebo pri iných akciách. Dobrým krokom je aj zavedenie možnosti automatického uploadu fotografií a videí priamo do cloudu. Dropbox je majoritne používaný v USA (32,7 %), ďalej nasleduje Veľká Británia (6,7 %) a Nemecko (6,5 %).

Dropbox

Špecifický iCloud

Služba iCloud nie je typickým úložiskom pre dáta, avšak pri platforme iOS je neoceniteľným spoločníkom. Ostatné mobilné platformy naň nemajú prístup. Najpoužívanejšou funkciou je synchronizácia fotografií, kalendára alebo kontaktov. Na iCloud si neuložíte akýkoľvek súbor, je to špecifický produkt Applu, ktorý rozširuje možnosti a spája produkty iOS. Počas prechádzky napríklad odfotografujete západ Slnka a snímku máte ihneď vo svojom počítači alebo iPade. Cez iCloud lokalizuje iPhone, ukladáte dokumenty iWork alebo používate mail s koncovkou „@me.com“.

iCloud

Nový Google Drive

Google postil svoje úložisko Drive do silnej konkurencie, no nemusí sa báť neúspechu. Veľa priaznivcov na podobnú službu od Googlu dlho len čakalo. Na začiatku dostanete zdarma 5 GB miesta. Google Drive poskytuje rôzne prepojenia s inými projektmi, ako napríklad úprava dokumentov v Google Docs. Obrázky si môžete otvoriť v niektorej z podporovaných aplikácií z Chrome webstore a priamo v cloude ho aj upraviť.

Google Drive

Ktorý je najlepší?

Ja osobne používam viacero cloudových služieb a nespolieham sa len na jednu. Teda nie, že by som rovnaké súbory uploadoval na viacero cloudov súčasne, ale vyhovuje mi mať určité súbory „niekde inde“. Človek si musí vybrať podľa rôznych podmienok alebo aj osobných sympatií. V tabuľke nižšie som zobrazil malý prehľad rôznych kategórií pre Google Drive, Dropbox, SkyDrive a iCloud. Akú službu používate vy a prečo?

Techbox tabuľka

Foto: Dropbox, Microsoft, Techbox, xnet.sk

Komentáre k článku