EQA – tichá jazda, ktorú budete chcieť zažiť

Pri jazde elektromobilom fungujú vaše zmysly úplne odlišne. Viac vnímate ticho, tlmenie nerovností či zrýchlenie. Pri jazde s EQA zažijete dokonalý zmyslový zážitok, o čom sme sa presvedčili aj v našej redakcii.

V prvej časti nášho seriálu venovanému EQA sme sa venovali dizajnu a dojazdu na jedno nabitie. Tentokrát sa pozrieme na zážitok z jazdy a samotný proces nabíjania tohto nemecky-dokonalého elektromobilu.

Bezkonkurenčná dynamika jazdy

Keď si prvýkrát sadnete do EQA a prejdete prvý kilometer, okamžite zistíte, že šoférujete auto značky Mercedes. Nie je to kvôli trojcípej hviezde na volante, ale kvôli výbornému podvozku, ktorý tlmí akékoľvek nerovnosti. Hneď ako prvýkrát použijete brzdy, pocítite, že pedál dokonale spolupracuje a nestane sa, že by ste príliš prudko alebo príliš slabo zabrzdili.

Dynamika jazdy je dokonalá a uvedomíte si to či už pri zrýchľovaní alebo pri prudkých zákrutách. Napriek tomu, že nami testovaný model EQA fungoval na predný náhon, auto drží na ceste ako prikované a to aj pri vyšších rýchlostiach.

Spomínané ticho je iba jedným zo znakov, že sedíte v elektromobile. Ďalším je výborné zrýchlenie a hlavne prvotný odpich z miesta, kde nemusíte riešiť, či sa vám dostatočne zahrial motor. Jednoducho stlačíte tlačidlo start, zvolíte režim jazdy na „D“ a vyrazíte. To všetko sa udeje tak rýchlo, že si iba stihnete uvedomiť, ako vás prvotné zrýchlenie zarazilo do sedadla. Nie nadarmo dosahuje krútiaci moment až 375 Nm.

Pozrite siEQA – elektromobil, ktorého dojazd má zmysel

Nabíjajte rýchlo, no bez stresu

Mnohí potenciálni záujemci o elektromobil majú obavy zo slabej infraštruktúry nabíjacích staníc či pomalého nabíjania. To však pri EQA neplatí. Tento elektromobil budete mať nabitý rýchlejšie než stihnete vypiť kávu v nákupnom centre, verte nám.

EQA disponuje akumulátorom s kapacitou 66,5 kWh. Kombinovaná spotreba je na úrovni 19,1-17,7 kWh/100 km, čo tomuto elektromobilu umožňuje prejsť s prehľadom nad 400 kilometrov na jedno nabitie. V prípade, že si chcete elektromobil nabiť, EQA ponúka hneď viacero možností.

Tou najrýchlejšou je použitie nabíjacej stanice s jednosmerným prúdom s napätím 400 V a prúdom aspoň 300 A. Podporovaný výkon je až 100 kW, čo znamená, že na nabíjacích staniciach, ktoré podporujú takýto výkon, nabijete EQA už za 30 minút.

Takéto nabíjanie sme si vyskúšali napríklad v jednom z obľúbených nákupných centier v mestskej časti Petržalka na nabíjacej stanici ZSE Drive a môžeme potvrdiť, že po zapojení do nabíjacej stanice bol elektromobil EQA nabitý z približne 50 % kapacity na 100 % za menej ako 20 minút. A to i napriek tomu, že nabíjanie batérie nad 80% kapacity býva pomalšie. EQA je v tomto smere kráľom medzi elektromobilmi.

V prípade, že si chcete EQA nabíjať doma, môžete využiť tzv. wallbox so striedavým prúdom, kde je výkon nabíjania síce iba 11 kW, no práve takéto nabíjanie je ideálne na noc. Z 0 na 100 % kapacity sa EQA navyše určite stihne nabiť kým spíte, keďže to zvládne za menej ako 6 hodín.

V prípade, že EQA využijete iba na cestu z práce a do práce a denne na ňom prejdete okolo 50 kilometrov, stačí, aby ste si auto nabili maximálne jedenkrát do týždňa a je iba na vás, či využijete domáci wallbox alebo niektorú z veľkého množstva verejných nabíjacích staníc, ktoré sa častokrát nachádzajú aj na parkoviskách pracovísk. Výrobca navyše ponúka domáci Wallbox Mercedes-Benz.

Pozrite siEQA – elektrické GLA-čko s dojazdom viac ako 400 kilometrov

Ste pripravený na EQA?

V prípade, že uvažujete nad elektromobilom, no neviete, ako by to zmenilo váš život, Mercedes-Benz vydal výbornú aplikáciu, ktorá vám s týmto rozhodovaním pomôže. Volá sa EQ Ready a stiahnete si ju zdarma pre iOS aj Android.

Aplikácia sníma vaše jazdné návyky a trasy a na základe týchto vyzbieraných dát vám dokáže odporučiť, či je prechod na elektrické vozidlo pre vás realizovateľný. Používateľ aplikácie si tiež môže pozrieť nabíjacie stanice vo svojom okolí, aby vedel o infraštruktúre, ktorú mu jeho mesto ponúka.

Pokiaľ sa obávate nedostatku nabíjacích staníc, okrem rôznych firiem, ktoré ponúkajú verejné nabíjanie, ponúka Mercedes službu Mercedes me Charge, ktorá poskytuje prístup k širokej nabíjacej sieti verejných nabíjačiek. Ide o najhustejšiu sieť nabíjacích miest na svete s počtom viac ako 500 000, z ktorých iba v Európe nájdeme viac ako 200 000 nabíjacích miest. V prípade, že nabíjate cez túto sieť, všetky nabíjania vám prídu v rámci jednej prehľadnej faktúry na konci mesiaca.

Samozrejmosťou je, že v Európe zákazníci nabíjajú zelenou elektrinou, čiže ani vaša jazda a ani nabíjanie nebude zanechávať uhlíkovú stopu. Od roku 2022 Mercedes-Benz navyše bude využívať vo svojich výrobných závodoch výhradne elektrinu zo solárnej, veternej a vodnej energie.

V prípade, že vás elektromobil EQA zaujal, cena začína na prijateľných 51 708 € s DPH a už v základnej verzii dostanete viac ako slušnú výbavu. Samozrejmosťou je bezplatný servis na 6 rokov alebo až do 160 000 kilometrov na výrobcom predpísané údržby. Zároveň získate záruku mobility až do 30 rokov či servis dostupný 24/7.

Obavy nemusíte mať ani o akumulátor, na ktorý dostanete záruku až 8 rokov alebo 160 000 kilometrov. Štandardnú záruku na vozidlo je možné predĺžiť až na 6 rokov alebo 160 000 kilometrov. Zákazník tiež získa na 1 rok v cene vozidla prístup k Mercedes me Charge sieti a prístup k IONITY rychlonabijacím staniciam za zvýhodnenú sadzbu 0,29 €/kWh.

EQA ponúka bezkonkurenčnú dynamiku jazdy, pri ktorej si užijete zrýchlenie, predbiehanie, brzdenie, ale aj bežnú jazdu mestom, kedy si budete plnými dúškami užívať jedinečné ticho. Pri EQA tiež platí, že nabíjanie a dojazd nepredstavujú pre vodiča žiaden stres, keďže vďaka podporovanému výkonu 100 kW nabijete EQA na plnú kapacitu už za menej ako 30 minút. Pri dojazde nad 400 kilometrov tak môžete zobrať EQA bez problémov aj na dlhú cestu cez celé Slovensko, no sebavedomo aj naprieč Európou.

Seriál sme pripravili v spolupráci s partnerom Mercedes-Benz.

Advertisement

Komentáre k článku